New York
59°
Cloudy
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
49%
30.04
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Monstrualna kępa gronorostów rozciągająca się na 8 tys. kilometrów zmierza w kierunku Florydy

16.03.2023

Wielki Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku. Nigdy dotąd nie był tak wielki – donosi czwartkowy „The Guardian”.

Gronorosty są naturalną częścią ekosystemu, ale od 2011 roku rozprzestrzeniają się w rekordowym tempie; dokładna przyczyna nie jest na razie znana. Pas jest obecnie szerszy niż kontynentalny obszar USA. Można go obserwować nawet z kosmosu.

Gronorosty nie wytwarzają toksyn, ale ich ogromna ilość może np. zablokować rury odpływowe elektrowni czy zakładów odsalania. Może też zniechęcić turystów; kiedy gronorosty rozkładają się na brzegu, uwalniają woń podobną do zgniłych jaj.

Dr Brian Lapointe z Uniwersytetu Florida Atlantic powiedział w wywiadzie dla stacji CNN, że gigantyczny pas stwarza ogromny problem dla turystyki w regionie Karaibów, gdzie na plażach mogą tworzyć się wały gronorostów o głębokości przekraczającej półtora metra. „W ubiegłym sezonie na Barbadosie władze lokalne wywoziły dziennie 1600 wywrotek gronorostów” – podał Lapointe. (PAP)

os/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner