New York
81°
Fair
5:30 am8:14 pm EDT
6mph
32%
29.86
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prezydent Biden objął ochroną ziemie nieopodal Wielkiego Kanionu, zakazał wydobywania uranu

08.08.2023

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek w Arizonie powstanie Narodowego Pomnika Baaj Nwaavjo I’tah Kukveni, liczącego 4 tys. km kwadratowych obszaru objętego ochroną. Decyzja oznacza, że na terenach uznawanych przez lokalnych Indian za święte będzie obowiązywał zakaz wydobywania uranu.

„To pomoże naprawić krzywdy wyrządzone w przeszłości i zachować tę ziemię dla wszystkich przyszłych pokoleń” – powiedział Biden podczas przemówienia na lotnisku Red Butte nieopodal Wielkiego Kanionu w Arizonie. Jak wspomniał, Indianie zostali wypędzeni z tych ziem ponad 100 lat temu.

Wydzielone ziemie, nazwane Narodowym Pomnikiem Baaj Nwaavjo I’tah Kukveni Grand Canyon obejmują ponad 4 tys. kilometrów kwadratowych nieopodal Wielkiego Kanionu. Nazwa oznacza „Ojczyste ślady” w języku Indian Hopi i „tam, gdzie wędrują plemiona” w języku Hawasupajów. Lokalni rdzenni mieszkańcy od lat zabiegali o dodatkową ochronę ziem uznawanych przez nich za święte, na których znajdują się m.in. kopalnie uranu. Ustanowienie pomnika oznacza zakaz powstawania kolejnych kopalń. Tereny te są źródłem ok. 1 proc. uranu używanego przez USA, lecz przedstawiciele branży zapowiedzieli, że będą starać się unieważnić decyzję prezydenta w sądach.

Jest to już czwarta podobna decyzja Bidena, który wcześniej odnowił ochronę innych terenów, dwóch narodowych pomników w stanie Utah (Grand Staircase i Bears Ears) oraz jednego u wybrzeży Nowej Anglii (Northeast Canyons and Seamounts).

Prezydent rozpoczął we wtorek w Arizonie swój objazd zachodnich stanów USA, podczas którego ma podkreślać swoje osiągnięcia i ambicje m.in. w walce ze zmianą klimatu, w tym o uchwalonej w ubiegłym roku ustawie Inflation Reduction Act, zakładającej wielomiliardowe inwestycje w zieloną transformację.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner