Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Świstak Punxsutawney Phil nie ujrzał swojego cienia, zwiastując rychłe nadejście wiosny

02.02.2024

Zbudzony z zimowego sny świstak Punxsatawney Phil z Pensylwanii nie ujrzał w piątek swojego cienia podczas corocznej ceremonii z okazji dnia świstaka. Według tradycji oznacza to wczesne nadejście wiosny.

Jak co roku zwierzę wyszło o brzasku ze swojej nory w Gobbler’s Knob nieopodal miasteczka Punxsatawney i – jak zapewnił przewodniczący ceremonii – oznajmiło po świstaczemu, że nie ujrzało swojego cienia.

„Radosne wieści w ten dzień świstaka – wczesna wiosna już jest w drodze” – oznajmił przewodniczący „wewnętrznego kręgu” ku uciesze zebranych tłumów. W wygłoszonym wierszu zasugerował też głosowanie na świstaka Phila w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Uroczystość w zachodniej Pensylwanii jest jak co roku największą w ramach dnia świstaka, formalnie obchodzonego co roku 2 lutego od 1887 r. Tradycja wywodzi się z przesądów grupy niemieckich imigrantów osiadłych w środkowej Pensylwanii (tzw. Pennsylvania Dutch) mówiących, że ładna pogoda w święto Ofiarowania Pańskiego zwiastuje długą zimę. Według tradycji, jeśli świstak zobaczy swój cień, oznacza to sześć kolejnych tygodni zimowej pogody, a jeśli nie – wczesną wiosnę. (PAP)

osk/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY