New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
10mph
94%
29.37
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: W kilku miastach panika podczas Dnia Niepodległości, uczestnicy pomylili fajerwerki ze strzałami z broni palnej

05.07.2022

W kilku amerykańskich miastach obchody Dnia Niepodległości w poniedziałek zostały zakłócone wybuchami paniki uczestników, którzy pomylili odgłos wybuchających fajerwerków ze strzałami z broni palnej. Tymczasem w Filadelfii nieznany sprawca otworzył ogień, raniąc dwóch policjantów.

Incydent w Filadelfii był najpoważniejszym poniedziałkowej nocy. Według policji sprawca – który pozostaje nieznany i na wolności – zranił dwóch funkcjonariuszy. Strzały oddane pod koniec miejskiego pokazu fajerwerków sprawiły, że tłum ludzi zaczął uciekać w panice z centrum miasta.

Jak podaje „Washington Post”, podobne sceny – ale spowodowane wybuchem fajerwerków i petard – miały miejsce także w centrum Waszyngtonu, Orlando i stolicy Pensylwanii Harrisburgu. W Orlando część osób odniosła niegroźne obrażenia w powstałym zamieszaniu; niektórzy, uciekając, wskoczyli do jeziora.

Niepokoje były rezultatem m.in. masakry, do której doszło podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago. 22-letni sprawca zabił tam sześć osób i ranił ok. 30.

„Choć świętujemy 4 lipca tylko raz w roku, masowe strzelaniny stały się naszą cotygodniową amerykańską tradycją” – powiedział gubernator Illinois JB Pritzker.

Burmistrz Filadelfii Jim Kenney powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że codziennie martwi się, że coś podobnego może stać się w jego mieście.

„Mieliśmy piękny dzień, poza tym, że jakiś przygłup zaczął strzelać (…) ktoś, kto miał broń palną i prawdopodobnie nie powinien jej mieć” – powiedział.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner