New York
46°
Clear
6:39 am4:40 pm EST
6mph
44%
30.45
ThuFriSat
50°F
63°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura

Wielokulturowy pociąg pędzi!

11.11.2022
Na zdjęciu (od lewej): Weronika Woźniak – prowadząca festiwalową galę, Marian Żak – twórca i prezes festiwalu, Trio Jazzowe: Kuba Cichocki, Bogna Kicińska, Brandon Seabrook, oraz dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Polaczyk ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Gala XXIV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele zainspirowała widzów nowymi muzycznymi torami. Jakub Polaczyk, wiceprezes New York Dance & Arts Innovations – organizatora wydarzenia – życzył uczestnikom wspaniałej przygody w artystycznej podróży.

Elżbieta Popławska

Gala XXIV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele zainspirowała widzów nowymi muzycznymi torami. Jakub Polaczyk, wiceprezes New York Dance & Arts Innovations – organizatora wydarzenia – życzył uczestnikom wspaniałej przygody w artystycznej podróży.

Festiwalowe otwarcie (i zakończenie) od wielu lat odbywa się w gościnnych salach Konsulatu Generalnego RP, najpiękniejszej rezydencji na Manhattanie (dzielnica Murray Hill), wybudowej w stylu beaux-arts, której wnętrza są równie atrakcyjne, jak zewnętrzna bryła okazałego budynku. W imieniu gospodarzy gości powitał wicekonsul Stanisław Starnawski – przypominając o jakże ważnym przesłaniu wybitnych artystów i ich wpływie na naszą świadomość i rozwój duchowy, nie mówiąc o podnoszeniu prestiżu kraju, z którego pochodzą, na arenie międzynarodowej. Marian Żak, założyciel i prezes festiwalu, z wielką radością powitał zebranych, szczególnie podziękował sponsorom za umożliwienie kontynuacji tak wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia.

Konsulat Generalny RP na koncercie galowym reprezentowali (od lewej): konsulowie Stanisław Starnawski i Mateusz Gmura

W tym roku mija 90. rocznica urodzin śp. Wojciecha Kilara (1932-2022) i wieczór galowy, 2 listopada, poświęcony był osiągnięciom tego wybitnego polskiego pianisty i kompozytora, twórcy muzyki filmowej, klasycznej i religijnej. Słuchacze mieli więc możliwość wysłuchania kilku utworów Wojciecha Kilara w wykonianiu utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia. I chyba to największy sukces takiej artystycznej imprezy.

Od lewej: Marian Żak, prof. Paul Moravec, Jakub Polaczyk

Program przygotował Jakub Polaczyk – wiceprezes New York Dance & Arts Innovations Inc. oraz dyrektor artystyczny festiwalu – wybitny polski kompozytor i pianista, przedstawiciel młodego pokolenia. Urodził się w Krakowie, gdzie w 2010 roku ukończył Akademię Muzyczną. Warto podkreślić, że studiował też muzykę komputerową oraz instrumentację u Krzysztofa Pendereckiego. W latach 2010- 2011 zaliczył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu stypendium podyplomowego na Carnegie Mellon University w Pittsburghu przyjechał do USA. Jest zdobywcą wielu nagród, i to w wielu krajach, m.in., by wymienić najnowsze: New Jersey Guild of Composers 2022, ASCAP Plus 2021, American Prize in Composition 2020.

Cracow Golden Quintet z prezesem Marianem Żakiem (stoi pierwszy z lewej). Zespół tworzą (od lewej): Damian Świst – obój,  Natalia Jarząbek – flet,  Monika Wygoda – fagot, Konrad Gołda – waltornia, Tomasz Sowa – klarnet

Na pytanie, czym się kierował wybierając na XXIV Festiwal prezentacje muzyczne trzech kompozytorów – Wojciecha Kilara z Polski, Oliviera Messiaena z Francji i Johna Cage’a z USA – odparł, że ci muzycy żyli i tworzyli mniej więcej w tym samym czasie, a wspólnym mianownikiem są… jubileusze. W tym roku przypadają 90. urodziny Wojciecha Kilara oraz 30. rocznice śmierci Johna Cage’a i Oliviera Messiaena. Obaj zmarli w 1992 r. 

Tematem tegorocznego festiwalu jest multikulturowy pociąg. Jak podkreślił dyrektor Polaczek, każdy z powyższych kompozytorów reprezentował inny pociąg – inny kraj, inną kulturę, tak samo jak artyści zaproszeni na festiwal. Ideą jednak jest połączyć się w różnych działaniach w jedną podróż. Jak dodał, nie będzie to też tylko festiwal muzyki XX wieku. Zabrzmią bowiem utwory: Debussy’ego, Chopina, Liszta, Krogulskiego, Paderewskiego.

Śpiewa Paulina Świerczek, przy fortepianie Ania Vu, polsko-wietnamska kompozytorka i pianistka

Galę rozpoczynającą Festiwal Chopin i Przyjaciele poprowadziła Weronika Woźniak – polska aktorka od pewnego czasu aspirująca w USA. Najpierw zapowiedziała Paulinę Świerczek, która swoim wibrującym sopranem zachwyciła słuchaczy, zaś akompaniowała jej na fortepianie Ania Vu, znana polsko-wietnamska kompozytorka i pianistka najmłodszej generacji.

Podczas wieczoru zostały wręczone – po raz piąty – wyróżnienia dla utalentowanych młodych kompozytorów New Vision: 1. miejsce zajęła Huijuan Ling z Chin, 2. – Jason Tharpe z USA, 3. – Yuang Mao z Chin, wyróżnienie przypadło Angeli Elizabeth Slater z Wielkiej Brytanii.

Wielkie zainteresowanie słuchaczy wzbudził zespół Cracow Golden Quintet, który wystąpił w składzie: Natalia Jarząbek – flet, Monika Wygoda – fagot, Damian Świst – obój, Tomasz Sowa – klarnet, Konrad Gołda – waltornia. Ciekawy zestaw instrumentów dętych to wyjątkowa możliwość zapoznania się z muzyką wspaniałego polskiego kwintetu, który wykonuje muzykę od klasycznej po współczesną.

Trio Jazzowe: Kuba Cichocki, Bogna Kicińska, Brandon Seabrook

Tego wieczoru wystąpiło również wyjątkowe Trio Jazzowe, znane nowojorczykom i miłośnikom Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, gdyż znakomici muzycy i solistka kilkakrotnie już brali udział w tym wydarzeniu. Trio – w składzie: Bogna Kicińska – śpiew, Kuba Cichocki – fortepian, Brandon Seabrook – gitara – wykonało utwór oparty na tematach Wojciecha Kilara. Aranżacja, napisana przez Kubę Cichockiego, zawierała motywy z „Orawy” i wokalizy z filmu „Dziewiąte wrota” oraz improwizacje wszystkich członków zespołu. Wydobyte zostały elementy folkowe i melodyczne charakterystyczne dla muzyki Kilara, ujęte w oryginalną formę jazzową o urozmaiconej harmonii i ekspresywnej interakcji.
Brandon Seabrook to jeden z uznanych muzyków jazzu eksperymentalnego na nowojorskiej scenie, mający na koncie współpracę ze światową czołówką jazzową, bogatą dyskografię swoich autorskich projektów oraz recenzje w najważniejszych czasopismach, jak „New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Premiere Guitar” czy „Rolling Stone”. Kuba Cichocki i Brandon Seabrook nagrali płytę “Brisk Distortions”, która została uznana za jeden z najlepszych albumów 2021 roku, według „Cadence Jazz Magazine”. Przy okazji Kuba powiedział, że wspólnie z Bogną zagrają 14 listopada w historycznym klubie jazzowym Blues Alley w Waszyngtonie DC, gdzie wystąpią z najlepszymi muzykami: Edwardem Perezem (kontrabas) i Colinem Stranahanem (perksuja).

Kolejnego artystę zapowiada Weronika Woźniak

Po koncercie gości zaproszono na poczęstunek. Miłym akcentem był tort urodzinowy dla prof. Paula Moraveca z Adelphi University, który tego dnia obchodził urodziny. Znakomity kompozytor – znany jako new tonalist – nie krył wzruszenia i radości.

Wręczenie nagrody New Vision – dla utalentowanych młodych kompozytorów; odbiera ją zdobywczyni 1. miejsca Huijuan Ling

Tegoroczny festiwal mógł się odbyć dzięki hojnym sponsorom, wśród których znaleźli się: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Centrum Polsko- Słowiańskie, New York State Counsil on the Arts. Wszyscy prywatni sponsorzy znajdują się na stronie organizacji www.nydai.org .

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner