New York
45°
Fair
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
56%
29.99
SatSunMon
48°F
61°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport
Polonia

XXXII Memoriał Kazimierza Deyny w Garfield, NJ

20.08.2022

32. turniej Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich – Memoriał Kazimierza Deyny odbędzie się już w następną niedzielę, 28 sierpnia, na kompleksie sportowym w 20th Century Park w Garfield NJ. Jest to jedyny taki turniej na świecie upamiętniający wybitnego reprezentanta Polski. Organizatorem turnieju jest od roku 1990 Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich.

Organizacja, która powstała w 1989 roku z inicjatywy ówczesnego menedżera drużyny Orzeł Filadelfia, byłego żołnierza armii gen. Andersa, śp. Tadeusza Suchodolskiego oraz wyżej podpisanego – korespondenta ze wschodniego wybrzeża USA do chicagowskiego tygodnika „Sport Review”, byłego reprezentanta Polski juniorów, piłkarza Wisły, trenera młodzieży i działacza tego klubu Wojciecha Ziębowicza.

Pierwsze założycielskie zebranie odbyło się 6 maja w polskim Domu Narodowym „Cracovia” w Wallington, NJ. Na spotkanie przybyli przedstawiciele 9 polonijnych klubów: Orzeł Filadelfia, Wisła Garfield, Polonia Greenpoint, Polonia Hartford, Falcon Somerville, Olimpic Clifton, ZPA Perth Amboy, Orzeł Yonkers, Cracovia Wallington.

W trzecim turnieju Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich w 1992 roku wziął udział syn Kazimierza Deyny, Norbert (w tylnym rzędzie, czwarty od lewej). Puchar „Nowego Dziennika” wręcza zwycięzcom – piłkarzom Orła Yonkers – śp. Hieronim Wyszyński, dyrektor administracyjny gazety (stoi z prawej, w koszuli z krawatem); z lewej stoją: jeden z dyrektorów Rady Nadzorczej „Nowego Dziennika” śp. Romuald Dymski oraz Iwona Rachelska – prezeska TV Studio-3 ZDJĘCIA: ARCHIWUM ZPKP

Pierwszy historyczny zarząd ZPKP tworzyli społecznie śp. prezes Tadeusz Suchodolski (Orzeł Filadelfia), wiceprezesi: śp. Władysław Guziewicz (Polonia Hartford), Wojciech Ziębowicz (Wisła-Sport Review), skarbnik Edward Cieśla (Falcon Somerville), sekretarz generalny Lucyna Ostrzycka (ZPA Perth Amboy), sekretarz protokołowy Zbigniew Glanowski (Cracovia Wallington).

Trenerzy reprezentacji seniorów: Ryszard Adamiak (Orzeł Yonkers) i Zbigniew Krawczyk (Wisła Garfield).

Trenerzy reprezentacji młodzieżowej: śp. Wiesław Ostrzycki (ZPA Perth Amboy), Antoni Trzaskowski (Polonia Greenpoint). Kierownik reprezentacji śp. Kazimierz Łabaziewicz (Cracovia).

W skład szerokiego zarządu tej organizacji weszli przedstawiciele wszystkich polonijnych klubów. Działając w związku od momentu powstania do dziś miałem wielki zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi społecznymi działaczami, którzy z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem działali na rzecz polonijnej piłki nożnej.

Funkcja prezesa była i jest najbardziej odpowiedzialna. W okresie 32 lat piastowali ją: pierwszy prezes śp. Tadeusz Suchodolski – Orzeł Filadelfia (dwa lata), Piotr Oczkowski Wisła (jeden rok), Stanisław Wielowski ZPA (siedem lat), Edward Szmith – Polonez NY (jeden rok), Jan Rutkowski Orzeł Hazlet (dwa lata), śp. Zbigniew Żelazowski – ZPA (jedenaście lat), Jerzy Karwowski – Olimpia Stamford (pięć lat), Piotr Gołąbek Wisła Garfield od roku 2019 do dziś. 

Wielki wkład społecznej pracy na rzecz ZPKP włożyli ponadto: działająca z wielkim poświeceniem od 28 lat kierowniczka ds. imprez Bożenna Żelazowska, Halina Bortnicka, Mieczysław Panek, Marian Jabłoński, Piotr Sala, niezawodny najlepszy fotograf Ryszard Dziedzic, śp. Ryszard Ruczaj, wyżej wymieniony pierwszy zarząd ZPKP oraz Maria i Jerzy Bieliccy, Stanisław Kuźma, Renata i Zdzisław Klarzukowie,  bracia Stanisław i Eugeniusz Kozakowie, Iza Gołąbek, Ela Czekański, śp. Wacław Kolbik, Janusz Świerkosz, Kazimierz Pawelczyk, Grzegorz Wos, ks. Dr Andrzej Ostaszewski, Leszek Zalewski, Edward Janiak, Michał Siwiec, Dariusz Czerniawski, Marek Kasprowicz, Beata Mikulska, Krzysztof Greczek, Artur Kurasiewicz, Jerzy Jankowicz, Marcin Pachowicz, Łukasz Hausner, Karol Kaczmarski, Jan Kondratowicz, Daniel Gołąbek, Edward Podsiadło, Wiktor Kasprowicz, Tomasz Janowski, Grzegorz Osiecki, Krzysztof Szapelski, Zbigniew Kubik, Jarosław Mieleszko, Dariusz Wesołowski, Edward Stolarek, Tomasz Janowski, Jacek Pomianek, Mariusz Chaberek, Danuta i Mirosław  Mioduszewscy, Ryszard Orłowski oraz wszyscy społeczni działacze klubowi.

To dzięki tym ludziom co roku odbywały się turnieje letnie – Memoriał Kazimierza Deyny, i zimowe – Memoriał Kazimierza Górskiego. W pierwszym turnieju w roku 1990 wzięło udział 6 drużyn. W meczu finałowym Orzeł Yonkers wygrał z Wisłą Garfield 2:0, a dwie bramki zdobył były piłkarz Wisły Kraków, Janusz Surowiec.

W II turnieju wzięło udział już 8 drużyn, a puchar „Nowego Dziennika” wywalczyła nowo powstała Cracovia Wallington. Na III turniej, dzięki Małgorzacie Kałuży i Januszowi Marciniakowi z popularnego Radia Most, na turniej przyleciał z San Diego 18-letni syn Kazimierza Deyny, Norbert, który w meczu finałowym w koszulce ojca z numerem 10 na plecach zagrał pierwszą połowę w Orle Yonkers, a drugą w Falcon Somerville.

Orzeł wygrał z Falconem 3:0, puchary „Nowego Dziennika” wręczał osobiście menedżer największej polonijnej codziennej gazety Wschodniego Wybrzeża, komendant SWAP Hieronim Wyszyński.

Notabene redakcja „Nowego Dziennika” od pierwszego turnieju do dziś jest największym sponsorem medialnym tego wyjątkowego turnieju, a przez kilkanaście lat fundowała również puchary dla zwycięskich drużyn.

Od ponad 10 lat polonijne drużyny rywalizują o puchary Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która jest największym sponsorem turniejów.

Był to piękny turniej, po którym syn Kazimierza Deyny wracając do San Diego powiedział: „Był to najpiękniejszy weekend w moim 18-letnim życiu. Dziękuję organizatorom, że tak pięknie honorują mojego śp. tatę”.

Norbert był obecny również na V turnieju w roku 1994, grał w drużynie Dyplomatów, która rywalizowała w meczu towarzyskim z polonijnymi Dziennikarzami, a po obu stronach ławka rezerwowych była bardzo długa.

Kapitanem drużyny Dyplomatów był konsul generalny Jerzy Surdykowski, a Dziennikarzy – prezeska TV Studio-3 Iwona Rachelska. W drużynie Dziennikarzy grało wielu cenionych mistrzów pióra i mikrofonu. Na Polankę Sokołów w Somerville przyjechało blisko 3 tysiące kibiców.

VIII turniej z udziałem 12 drużyn przebiegał w rytmie samby – gościnnie wystąpiła w nim bowiem drużyna polonijna z Brazylii Juventus Curitiba, która zajęła III miejsce w turnieju, a puchar „Nowego Dziennika” wywalczył zespół ZPA Perth Amboy, który powtórzył ten sukces rok później w stawce 14 zespołów.

W X turnieju w 1999 roku gościnnie zagrała drużyna Ambasady RP, występująca w Waszyngtonie w lidze Dyplomatów. Grającym trenerem był radca ambasady, śp. Mariusz Handzlik, późniejszy minister w gabinecie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginał tragicznie 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

W 2000 roku turniej po raz pierwszy rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: Open i Over 35. W kategorii Open (14 drużyn) wygrał Polonez Glen Cove, a Over 35 – Dream Team NY.

Każdy z dotychczas rozegranych turniejów miał swój scenariusz pisany na żywo. Wszystkie jak jeden przebiegały w sportowej, przyjacielskiej atmosferze.

Na początku turnieje organizowane były tylko w jeden dzień, ale gdy drużyn przybywało, przez wiele lat piłkarze polonijni rywalizowali w sobotę i niedzielę. Na Polance Sokołów w Somerville po sobotnich zmaganiach sportowych kilkakrotnie wieczorem grał najpopularniejszy polonijny ośmioosobowy zespół „Bez Atu” śp. Józefa Pełczyńskiego.

Były to niezapomniane piękne lata polonijnej piłki nożnej. Najwięcej, bo aż 19 razy, turnieje ZPKP rozgrywane były na pięknej Polance Sokołów w Somerville, kilka razy turniej odbył się w ośrodku klubu serbskiego White Eagle, NJ. Po jednym razie piłkarze grali: w ośrodku sportowym w Pocono, PA, na wyspie Randolph w NY, w ośrodku klubu młodzieżowego w Hazlet, NJ, na Polance Sokołów w New Britain, CT, w ośrodku niemieckiego klubu we Flanders, NJ.

Po raz trzeci polonijnych piłkarzy gościć będzie miasto Garfield, w stanie New Jersey. W ubiegłorocznym turnieju w finale kategorii Open zespół Polonii NY zmierzył się z Wisłą Garfield.  W regulaminowym czasie mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 0:0.

Rzuty karne lepiej strzelali piłkarze Polonii, którzy ostatecznie wygrali 7:6. Puchar z rąk konsula Stanisława Starnawskiego odebrał prezes Polonii NY Michał Siwiec, który jako kilkunastu letni chłopiec grał w pierwszym turnieju 1990 roku.

W kategorii powyżej lat 40 po raz drugi z rzędu wygrali piłkarze Poloneza NY, którzy w finale pokonali Wisłę Garfield 1:0, a zwycięską bramkę zdobył Michał Kielczewski. Puchar z rak Wielkiej Marszałek Parady Pułaskiego Jadwigi Kopali odebrał długoletni grający trener Jerzy Jankowicz.

W drugim meczu towarzyskim polskich bokserów Team Kownacki NY kontra Team Adamek NJ wygrała drużyna Adama Kownackiego 5:4. Przypomnę, iż pierwszy mecz wygrał Team Adamek 4:2 – mamy więc remis.

Reprezentacja seniorów Sport Review, która w 1989 roku wygrała w Garfield mecz z młodzieżą 1:0; z lewej stoi (w koszulce w paski) – Wojciech Ziębowicz, inicjator turnieju i stały sprawozdawca sportu polonijnego w „Nowym Dzienniku”

W niedzielę, 28 sierpnia 2022, w Garfield około godziny 5:30 rozpocznie się trzeci, decydujący mecz pomiędzy polskimi bokserami wagi ciężkiej. W obu drużynach zobaczymy działaczy różnych polonijnych organizacji, księży, dziennikarzy, polonijnych sportowców innych dyscyplin.

Mecz towarzyski, jak i cały turniej zapowiada się bardzo interesująco. W turnieju weźmie udział 15 drużyn. Pięć w kategorii Open oraz 10 w kategorii Over 40. W kategorii Open drużyny rywalizować będą każdy z każdym, a dwie pierwsze zagrają w meczu finałowym.

W kategorii Over 40 drużyny o wejście do dalszej gry rywalizować będą w dwóch grupach eliminacyjnych. W środę, 17 sierpnia, w klubie Wisła odbyło się losowanie grup eliminacyjnych: kto z kim zagra i o której godzinie podamy za tydzień.

W kategorii Open po raz pierwszy w turnieju wystąpi drużyna Orla Chicago, a w kategorii Over 40 zagrają piłkarze reprezentacji Śląska, którzy na turniej przylecą z Polski za kilka dni.

Gościem honorowym będzie wybitny trener amerykański John Kowalski, który przyleciał z Polski do USA z rodzicami w roku 1965 jako 13-letni chłopiec. Z reprezentacją USA zdobył brązowy i srebrny medal na Mistrzostwach Świata w piłce halowej. Był trenerem I reprezentacji USA i zawodowych drużyn MLS oraz drużyn akademickich. Wyjątkowy trener i człowiek.

Podczas turnieju będzie wiele atrakcji, będą gry i zabawy dla dzieci. Na scenie wystąpi Zbyszek Dera oraz zespół Wehikuł Czasu. Grać będzie również DJ.

Popularny w New Jersey sklep Piast serwować będzie polskie zimne i gorące potrawy. Dla spragnionych kibiców będzie ogródek piwny z polskim piwem Żywiec i Łomża.

Turniej rozpocznie się o godzinie 8 rano, a zakończy meczem towarzyskim Adamek – Kownacki.

Adres: 20 Century Park, 75 Elizabeth St. Garfield NJ 07026.

Informacje:

kier. ds. imprez Bożenna Żelazowska, tel. (732) 947-0250

prezes Piotr Gołąbek, tel. (201) 321-9957

dyrektor turnieju Mieczysław Panek, tel. (201) 887-8408

strona internetowa: www.zpkp.org

Wojciech Ziębowicz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY