New York
48°
Mist
6:27 am5:48 pm EDT
6mph
89%
30.05
SunMonTue
64°F
55°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Za zamachem w Iranie mogło stać Państwo Islamskie

04.01.2024

Za atakiem terrorystycznym w irańskim mieście Kerman, w którym zginęły w środę co najmniej 84 osoby, a kilkaset zostało rannych, mogło stać tzw. Państwo Islamskie lub powiązana z nim grupa – przekazała w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na informacje od osób zaznajomionych z pracami analityków rządu amerykańskiego. Istnieją obawy, że zamach może doprowadzić do rozszerzenia się konfliktu na cały region Bliskiego Wschodu.

W pierwszych reakcjach na eksplozje władze Iranu obwiniły USA i Izrael. Wypowiadający się w mediach społecznościowych politycy sugerowali, że zamach miał być zemstą za wsparcie, jakiego Teheran udziela organizacjom terrorystycznym atakującym Izrael. Oskarżenia wysuwane wobec USA są śmieszne – powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Jak dodał, nic też nie wskazuje na zaangażowanie Izraela w atak.

Natomiast dziennik „Financial Times”, powołując się na wyższego urzędnika administracji amerykańskiej, który wypowiedział się pod warunkiem zachowania anonimowość, napisał, że zamach przypominał inne akty terroru wymierzone w szyitów – wyznawców dominującego w Iranie odłamu islamu – a dokonanych przez grupy sunnickich ekstremistów, takich, jak Państwo Islamskie (IS). Gazeta przypomniała, że w 2017 roku IS zaatakowało budynek parlamentu w Teheranie, a w kolejnym roku dziesiątki osób zginęły, kiedy terroryści otworzyli ogień podczas defilady wojskowej w mieście Ahvaz.

Bez względu na to, kto zorganizował środowy zamach, ryzyko rozszerzenia się konfliktu, który rozgorzał, kiedy w październiku palestyński Hamas zaatakował Izrael, jest wysokie. Grupy zbrojne i terrorystyczne wspierane przez Iran nasiliły ataki w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie. Jemeńscy rebelianci Huti zaczęli atakować statki handlowe na Morzu Czerwonym stwarzając zagrożenie dla ważnej drogi wodnej, która zwykle obsługuje około 12 proc. światowego handlu.

Chociaż ryzyko szerszej wojny wzrosło w tym tygodniu – komentuje Bloomberg – bezpośrednia konfrontacja USA-Iran jest nadal postrzegana jako mniej prawdopodobna, a większość analityków przewiduje zamiast tego rosnącą liczbę ataków zastępczych w typie „wet za wet”. Pozostaje jednak ryzyko, że jakiś drobniejszy incydent może – wraz z rosnącym nagromadzeniem sił zbrojnych w regionie – stać się zapalnikiem szerszego konfliktu. (PAP)

os/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY