New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
76%
30.17
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Zakończenie roku w szkole w Glen Head

07.06.2022

Administracja szkoły również w tym roku przygotowała wiele atrakcji dla młodzieży, i to już od godz. 10 rano, takich jak: malowanie twarzy, wata cukrowa, lody, skręcanie balonów oraz pizza.

Oficjalne zakończenie roku szkolnego odbyło się w samo południe. Gości, uczniów i rodziców powitała dyrektor szkoły Agata Strzelichowski, która jest wyjątkowym liderem i wspólnie z gronem pedagogicznym dba o szkolną społeczność, podnosząc poprzeczkę osiągnięć placówki wyżej i wyżej. Za jej kadencji powstała specjalna klasa – „Polski jako język obcy” – do której uczęszczają rodzice niemówiący po polsku, jak również młodzież, która chce doskonalić praktyczną znajomość języka polskiego. Pani dyrektor z wielkim zadowoleniem przekazała informacje, że wspólnymi siłami szkolna społeczność przetrwała pandemię i szkoła funkcjonowała efektywnie, bez większych przeszkód. Podziękowała nauczycielom, uczniom i rodzicom za całoroczny trud pracy edukacyjno-wychowawczej.

Kolejnym wyjątkowym osiągnięciem dyrektor Agaty Strzelichowskiej jest zaangażowanie i współpraca z rodzicami, dzięki której potrafiła zjednać szkole grupę sponsorów i powiększyć grono jej przyjaciół. Dyrektor podziękowała szkolnej społeczności za pomoc we wsparciu inicjatywy pomocy dla Ukrainy. Szkoła zebrała prawie 5000 dol. i wszystkie fundusze zostały przekazane do trzech organizacji – do Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Huntington, do Sióstr Dominikanek Misjonarek w Krakowie oraz w Rzeszowie i do Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, która łącznie z dotacją od szkoły zebrała ponad 69 tysięcy dol. na rzecz pomocy dla Ukrainy. Dyrektor szkoły również podzieliła się ze społecznością szkolną, że szkoły, które wspomogły Centralę w akcji „Pomocna dłoń Ukrainie”, otrzymały list od pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy z podziękowaniami za pomoc zbiegłym z Ukrainy do Polski rodzinom.

Klasa 7 z dyrektor szkoły Agatą Strzelichowski (z lewej) i szefową oddziału PSFCU Małgorzatą Leniartek (z prawej)

W szkolnej uroczystości udział wzięli: dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Elżbieta Majewska – prezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, Małgorzata Leniartek – szefowa oddziału PSFCU na Maspeth, oraz Elżbieta Ringer –pracownica tego oddziału, Janusz Grabarz – były długoletni dyrektor szkoły, Bogdan Czerwonka – opiekun muzyczny szkoły i założyciel grupy muzyczno-wokalnej Nos Te Domine, a także ksiądz Janusz Lipski i ksiądz Daniel Nash – administrator parafii Świętego Jacka, do której szkoła przynależy.

Po krótkich przemowach ks. Lipskiego i ks. Nasha nauczyciele rozdali uczniom świadectwa, dyplomy i nagrody w następującej kolejności: najmłodsza grupa (przedszkole i zerówka) – nauczana przez Evelinę Backiel z pomocą Sabriny Backiel (asystentka nauczyciela); klasa 1 – nauczana przez Izabelę Jagustyn z pomocą Natalii Janeczko (asystentka nauczyciela); klasa 3 – nauczana przez Urszulę Pinto, klasa 5 – nauczana przez Milenę Strzeszewska, klasa 7 – nauczana przez Mariolę Klusek, kurs „Polski Jako Język Obcy” – nauczyciel Darek Rydzewski.

W tej części szkolnej uroczystości klasa 1 po otrzymaniu świadectw zaśpiewała wspólnie piosenkę, aby pokazać wszystkim, jak wspaniale radzą sobie pierwszaki!

Nagrody dla 15 uczniów – w wysokości 1500 dolarów – ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, a wręczyła je Małgorzata Leniartek z oddziału na Maspeth.

Nagrody ufundowane przez PSFCU wręcza szefowa oddziału unii na Maspeth Małgorzata Leniartek (w środku); z lewej – Elżbieta Ringer, pracownica oddziału na Maspeth, z prawej – dyrektor szkoły Agata Strzelichowski

Uczniowie również otrzymali wyróżnienia za udział w Akademii 3 Maja w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove. Dyplomy Ambasadora RP w tym roku otrzymali: Adam Banafsheha (klasa 3) i Christine Kowalewski (klasa 7); nagrodę za wkład pracy na rzecz szkoły otrzymała Anna Pogorzelska – szkolny skarbnik. Dyrektor szkoły przyznała Nagrody Dyrektora dla Eveliny Backiel i Izabeli Jagustyn. Dyrektor podziękowała asystentkom Sabrinie Backiel, Natalii Janeczko i Natalii Piasta, dyplomy Przyjaciela Szkoły otrzymali: dr Dorota Andraka – prezes CPS w Ameryce, Elżbieta Majewski – prezes PDN w Glen Cove, i Małgorzata Leniartek – szefowa oddziału PSFCU na Maspeth. List gratulacyjny otrzymała Daria Mularczuk za bardzo dobre przygotowanie uczniów do egzaminu LOTE w tym roku szkolnym oraz w latach poprzednich.

W pierwszym rzędzie zaproszeni goście

Dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół w Ameryce – przekazała Dyplomy Prezesa nauczycielom: Marii Klusek, Milenie Strzeszewskiej, Urszuli Pinto i Darkowi Rydzewskiemu. Dyplomy Prezesa dla rodziców otrzymali państwo Backielowie i Kowalewscy. Dr Dorota Andraka również przekazała dla dyrektora wsparcie finansowe od Centrali Polskich Szkół w Ameryce na rzecz dalszej działalności szkoły. Na zakończenie uroczystości ksiądz Janusz Lipski udzieli błogosławieństwa dla szkolnej społeczności, a dyrektor szkoły życzyła wszystkim udanych wakacji.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner