New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
5mph
77%
29.8
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Zmarła gwiazda muzyki country Loretta Lynn

05.10.2022

Jak poinformowała jej rodzina, w wieku 90 lat zmarła we wtorek jedna z czołowych wykonawczyń i autorek muzyki country Loretta Lynn.Sławę przyniosły jej utwory, w których przedstawiała surowe warunki życia i pracy kobiet w ubogich osadach górniczych w Appalachach.

Artystka zmarła we śnie w swoim domu w Hurricane Mills w stanie Tennessee.

Urodzona w małej osadzie Butcher Hollow, w stanie Kentucky, Lynn rozpoczęła karierę piosenkarki na początku lat 60. ub. wieku. Jej utwory kontrastowały ze stereotypowym wizerunkiem większości wykonawczyń muzyki country.

Artystka nie wahała się śpiewać o trudnych warunkach życia w górniczych osadach zagubionych w górach Appalachach, na wschodzie USA, a także często o sprawach związanych z seksem, niewiernymi małżonkami i kontroli urodzeń.

Lynn czasami przedstawiała te sprawy tak drastycznie, że niektóre stacje radiowe nie chciały nadawać jej utworów. Największe sukcesy odnosiła w latach 60. I 70. Ub. wieku.

epa10223928 A person places flowers on top of US singer-songwriter Loretta Lynn’s Hollywood Walk of Fame Star in Los Angeles, California, USA, 04 October 2022. Lynn died on 04 October at her home in Hurricane Mills, Tennessee, at the age of 90. EPA/CAROLINE BREHMAN Dostawca: PAP/EPA.

Na jej biografii oparty jest autobiograficzny film z 1980 roku „Córka górnika” (Coal Miner’s Daughter), który reżyserował Michael Apted a główną role zagrała Sissy Spacek. Jest to też tytuł jednego z największych przebojów Lynn.

Inne znane jej hity to „You Ain’t Women Enough”, „The Pill”, „Don’t Come Home Drinkin'”, „Rated X” i „You’re Looking at Country”.

Loretta Lynn była laureatką wielu nagród, w tym m. in. Country Music Association w 1972 r., Academy of Country Music w 1975 r i dwóch nagród Grammy.

„Śpiewałam to czego chciałam słuchać i czego chciały, jak wiem, słuchać inne kobiety. Nie pisałam dla mężczyzn, pisałam dla nas – kobiet. A okazało się że mężczyźni również to polubili” – powiedziała Lynn w jednym z wywiadów w 2016 r. (PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner