Polonijni studenci medycyny nagrodzeni stypendiami na studiowanie medycyny. Związek Lekarzy Polskich (ZLP – Polish American Medical Society PAMS) w Chicago dokonał wręczenia stypendiów polonijnym studentom medycyny na kontynuowanie ich edukacji.
Dr Piotr Brukasz, Prezes ZLP i dr Ewa Radwańska dokonali wręczenia stypendiów w czasie specjalnego spotkania, które odbyło się w Muzeum Polskim w Ameryce w niedzielę 26 czerwca 2022 roku. Kilkunastu studentów medycyny otrzymało stypendia.
Celem stypendiów Związku Lekarzy Polskich jest wspieranie młodych, obiecujących studentów medycyny. Studenci ci studiują medycynę na uniwersytetach w USA, Anglii i w Polsce. Niektórzy z nich odbywają praktyki medyczne w różnych instytucjach medycznych. Ich rodzice lub osoby z rodziny odbierały niektórym z nich stypendia. Inni, tak jak David Maciorowski rozpoczął doktorat na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jego mama i siostra, Jessica przygotowująca się do studiów medycznych, odebrały jego stypendium. Dawid robi doktorat przy wsparciu najwikększych amerykńskich instytucji medycznych. Dr. Peter Brukasz podrkeślił, że słuchał jego przemówienia dla polonijnej młodzieży na konferencji NEXT 2021. Uczestniczyliśmy wtedy w tej konferencji.
Dr Joanna i Marek Rudnicki ufundowali Stypendium im. Jacka Rudnickiego. Powstało ono dla uczczenia pamięci ich syna Jacka, który zginął 6 lutego 2022 roku na ulicy Michigan Avenue podczas napadu samochodowego. Stypendium to jest przyznawane na wsparcie edukacji medycznej dziecka zabitego lub rannego w czasie służby funkcjonariusza policji w Chicago. Dr. Marek Rudnicki wręczył stypendium Cedric Bromley, studentce Szkoły Medycznej Uniwersytetu Georgetown. Przebywa ona na projekcie wakacyjnym w Brazylii. Stypendium odebrała w jej imieniu przedstawicielka Fundacji pomagającej dzieciom i rodzinom policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni na służbie.
W czasie uroczystości głos zabrała także Dr. Kornelia Król, pełniąca obecnie funkcję Prezesa Polonijnych Stowarzyszeń Medycznych na świecie. Mówiła o współpracy i wspieraniu polonijnych towarzystw medycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Polonijni lekarze w USA zbierają środki na te cele. Niedawno byli w Polsce i na Litwie, gdzie spotkali sie z polskimi lekarzami, którzy pracują w tamtym rejonie i pomagają także na Ukrainie.
Dr. Król (po prawej) współpracuje z grupą lekarzy w Polsce i w USA nad przygotowaniem Światowej konferencji lekarzy polonijnych, która odbędzie się w Olsztynie.
Dodam także, że dr. Kornelia Król była gospodarzem spotkania z Agatą Kornhauser-Duda, która odwiedziła w maju Chicago. W czasie jednego spotkania dla polonijnych kobiet zebrano kilkadziesiąt tysięcy dolarów na pomoc dla uchodźców ukraińskich.
Dr. Evelyn Konsur (po prawej), Prezes Młodzieżowego Zarządu działającego przy ZLP w Chicago przekazała raport na temat działalności młodzieżowego zarządu, mówiła o zakrojonej na szeroką skalę akcji zbierania środków medycznych i finansowych na pomoc dla Ukrainy, która jest prowadzona niemal od początku wybuchu wojny na Ukrainie.
Wyraziłem uznanie dla ZLP za ich służbę służbę pacjentom na całym obszarze Chicago, także za ich mentoring – jak prof. Marek Rudnicki i inni. Podziękowałem lekarzom, także jednej ze stypendystek Julii Walczak, która pracowała na pogotowiu, gdy trafiłem do szpitala w 2021 roku. Jestem wdzięczny lekarzom i personelowi medycznemu za ratowanie mojego zdrowia i życia. Dziękuję.
Prof. Maria Siemionow (w środku), światowej sławy transplantolog i Dr. Kornelia Król, Prezes Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych pomagaJĄ PACJENTIM, działają także bardzo aktywnie w Związku Lekarzy Polskich, w Polsce i w amerykańskich środowiskach medycznych.
Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk