New York
55°
Clear
6:49 am7:14 pm EDT
5mph
29%
30.04
MonTueWed
57°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Zwolniono najstarszego więźnia Guantanamo, któremu nigdy nie postawiono zarzutów

30.10.2022

Z amerykańskiego więzienia wojskowego w Guantanamo na Kubie wypuszczony został 75-letni Pakistańczyk Saifullah Paracha. Był tam przetrzymywany przez 18 lat bez postawienia zarzutów – poinformował w sobotę Pentagon.

Radio publiczne (NPR) przypomniało, że podejrzanego o powiązania z Al-Kaidą Parachę, biznesmena i producenta telewizyjnego, aresztowały w 2003 roku władze USA. W ubiegłym roku analizująca sprawę uwięzionych komisja w Guantanamo (GPRB) uznała, że Paracha nie stanowi już znaczącego zagrożenia dla Ameryki.

„Paracha jest co najmniej czwartą osobą, która w tym roku została zwolniona z Guantanamo. Wynika to z wysiłków prezydenta Joe Bidena zmierzających do zmniejszenia populacji więźniów w Guantanamo i ostatecznego zamknięcia placówki” – podkreśla NPR.

„Jego przeniesienie, ogłoszone w sobotę przez pakistański rząd, było zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji mających na celu przygotowanie powrotu. Pentagon odmówił komentarza. Nie było wiadomo, czy urzędnicy administracji Bidena nałożyli na pana Parachę jakiekolwiek ograniczenia związane z bezpieczeństwem, ale prawnik szybko opublikował zdjęcie byłego więźnia siedzącego w McDonaldzie w Karaczi w Pakistanie” – zauważył „New York Times”.

Przytoczył też komunikat MSZ Pakistanu wyrażający zadowolenie, że obywatel tego kraju „przetrzymywany za granicą w końcu połączył się ze swoją rodziną”.

Według Pentagonu w Guantanamo pozostaje 35 więźniów. 20 kwalifikuje się do przeniesienia, a trzech do skierowania do badającej poszczególne przypadki komisji weryfikacyjnej. Dziewięciu innych objętych jest procesem komisji wojskowej. Trzech zatrzymanych zostało skazanych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY