New York
36°
Clear
7:00 am5:19 pm EST
8mph
44%
30.22
WedThuFri
37°F
39°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

50. rocznica Zespołu Tanecznego „Orlęta”

11.10.2023
FOTO: FB - Zespół „Orlęta” z Connecticut będzie obchodził 22 października złoty jubileusz

„Orlęta” są najdłużej działającym polonijnym tanecznym zespołem folklorystycznym w Connecticut.

Helena Knapczyk

Zespół Taneczny „Orlęta” został założony w październiku 1973 roku w Klubie Weterana Placówki 24 SWAP w Bridgeport, CT, z inicjatywy dziesięcioletniej Donny Knapczyk, która od czterech lat pobierała lekcje baletu, ale marzyła, aby tańczyć w zespole tańców ludowych.

Marzenia te w krótkim czasie zostały spełnione dzięki bardzo energicznej, doświadczonej w tańcach ludowych instruktorce Halinie Zdrodowskiej. Praca z początku byla niezwykle trudna, pomimo że mieliśmy chętną młodzież i wspaniałą instruktorkę – nie mieliśmy jednak strojów ani dużego wyboru w muzyce. To były czasy, kiedy Polską rządzili komuniści i o żadnym wsparciu nie mogliśmy marzyć. Z dużą pomocą rodziców i instruktorki zostały uszyte stroje do poloneza, śląskie, krakowskie i cygańskie. Nazwę „Orlęta” zespół otrzymał po bohaterskich Orlętach Lwowskich.

Pierwszy występ „Orląt” w strojach biało-czerwonych miał miejsce na pierwszym pikniku 1974 r. na Polance Placówki 24 SWAP w Monroe, CT. Od tego czasu zespół taneczny zaczął szybko się rozwijać i występować na różnych uroczystościach, jak akademie, pikniki, dożynki, Dni Młodzieżowe, Dzień Weterana. Brał udział w Paradach Pułaskiego, w Barnum Festival, wyborach Miss Polonii czy w procesji Bożego Ciała w kościele św. Michała Archanioła Bridgeport, CT. Potem nastąpiły wyjazdy do Polski, m.in. na festiwal młodzieży w Bydgoszczy czy w Toruniu, a przy okazji członkowie zespołu zwiedzili wiele polskich miast, muzeów, a także sanktuarium w Licheniu, gdzie wpisali się do złotej księgi. W USA „Orlęta” odwiedziły takie stany, jak: Illinois z miastem Chicago, Ohio, New Jersey, Pensylwania, Nowy Jork, Massachusetts, Connecticut. Otrzymały wiele dyplomów za pierwsze miejsca w turniejach zespołów tanecznych.

Warto dodać, że w roku 1973 w Connecticut było siedem zespołów tanecznych, a dziś tylko jeden obchodzi 50. rocznicę istnienia. Te niezwykle osiągnięcia i popularność „Orląt” zawdzięczamy ich pierwszym wspaniałym instruktorkom Halinie Zdrodowskiej, która dużo pracy włożyła, aby zespół istniał i się rozwijał, oraz Donnie Knapczyk Kelly, która 22 lata bezinteresownie prowadziła zespół, a przy tym przez 15 lat ćwiczenia odbywały się w budynku jej szkoły baletowej. Za swą długoletnią pracę Donna otrzymała wiele wyróżnień od Związku Narodowego Polskiego (PNA), a szczególnie od prezesa Alojzego Mazewskiego. Kiedy spotkała go na zjeździe w Pensylwanii jako najmłodsza instruktorka w 1978 r., powiedział do niej przy ognisku: „Dziecko, weź ze sobą tę iskrę i rozpal ją w Bridgeport”. Donna wzięła sobie to do serca i ta iskra paliła się przez 50 lat. Trzeba tu podkreślić, że ważną rolę odegrał tu Związek Narodowy Polski, ponieważ organizował warsztaty instruktorskie, z których Donna korzystała przez wiele lat (bardzo mile wspominała, gdy raz odbyły się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie).

Po wyjeździe Donny Knapczyk Kelly do Teksasu prowadzenie zespołu objęła Maria Karkut, która przygotowała go występu w Polsce na Festiwalu Młodzieży w Bydgoszczy. Po kilku latach, gdy Maria zrezygnowała z pracy, na czele „Orląt” stanął wspaniały, doświadczony instruktor Wojtek Gorniak, któremu zespół wiele zawdzięcza. Dziękujemy stokrotnie Wojtkowi za przygotowanie „Orląt” do jamboree w Connecticut, a także do wyjazdu na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w Toruniu. Obecnie dziękujemy bardzo Sylwii Roszkowskiej i Idze Leszczynski za prowadzeniem w dalszym ciągu zespołu. Największe podziękowania kierujemy do tancerzy. Sylvia Pierzak miała dwa i pół roku, gdy pierwszy raz wzięła udział w zajęciach. Tańczyła w zespole aż do zamążpójścia. Michał Myśliwiec jako czterolatek zaczynał przygodę z tańcem, a zakończył ją dopiero, gdy założył rodzinę. Również Bob Pierzak miał cztery lata, gdy stał się członkiem zespołu. Był w nim do skończenia gimnazjum, a dzięki zespołowi tak pokochał muzykę polską, że został nauczycielem muzyki. Marek Frankowski jest teraz księdzem i w każdej parafii, gdzie posługuje, zakłada zespół taneczny. Piękne podziękowania kierujemy w stronę Okręgu II SWAP za pokrycie kosztów strojów lwowskich i cieszyńskich na sześć par. Kłaniamy się z wdzięcznością także Augustynowi Szkotnickiemu sfinansowanie sześciu parom strojów krakowskich. Dużym wsparciem dla „Orląt” były organizacje polonijne, jak: PNA, KPA, SWAP i KPP.

Zespół Taneczny „Orlęta” w ciągu 50 lat odbył 40 wycieczek. Moja praca z młodą Polonią (od lat dwóch do osiemnastu) przyniosła piękny plon – blisko pół tysiąca młodych ludzi poznało polską kulturę, historię, tradycje.

Zapraszamy na 50-lecie Zespołu Tanecznego „Orlęta” 22 października. Rozpocznie się ono mszą św. w kościele św. Michała Archanioła o godz. 11:30 przed południem (310 Pulaski St, Bridgeport, CT). Po mszy w sali pod kościołem odbędzie się krótka akademia i poczęstunek. Proszę dzwonić pod nr tel. (203) 268-4801. Do zobaczenia.

Helena Knapczyk – założycielka Zespołu Tanecznego „Orlęta” – sybiraczka, prezes naczelna Korpusu Pomocniczego Pań, działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, oraz zasłużona działaczka polonijna.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner