New York
66°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
6mph
61%
29.83
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Społeczeństwo
Prawo i Finanse
Polonia

Władze USA nie będą uzależniać przyznawania zielonych kart imigrantom od korzystania z pomocy rządowej

09.09.2022

Władze USA ogłosiły w czwartek nowe zasady przyznawania imigrantom tzw. zielonych kart czyli prawa stałego pobytu – poinformowały media. Nie będą już dyskwalifikowane osoby, które korzystają ze świadczeń socjalnych jak kupony żywnościowe czy ubezpieczenia medyczne dla ubogich Medicaid.

W odniesieniu do przybyszów ubiegających się o stały pobyt stosowana jest reguła „public charge” dotycząca korzystania z pomocy rządowej. Teraz ulega ona zmianom.

Jak zauważa telewizja Fox News za prezydentury Donalda Trumpa rozszerzono zakres świadczeń uznanych za obciążenie przez imigrantów społeczeństwa amerykańskiego. Administracja Joe Bidena uznała natomiast, że imigranci bez narażenia się na odmowę zezwolenia na pobyt w USA wciąż mogą korzystać z niektórych form rządowej pomocy.

Jak wyszczególnia Fox News należą do nich program pomocy żywnościowej (SNAP) lub kupony na produkty spożywcze, pieniądze na opłacenie mieszkań oraz Medicaid.

Według przepisów wprowadzonych przez administrację Trumpa korzystanie choćby z jednego ze świadczeń socjalnych przez ponad 12 miesięcy w okresie trzech lat wykluczałoby przyznanie imigrantowi zielonej karty. Miało to promować samowystarczalność i chronić amerykańskich podatników przed obcokrajowcami zależnymi od świadczeń publicznych.

Według obecnych władz jest to niezgodne z amerykańskimi wartościami.

Zdaniem ministra bezpieczeństwa wewnętrznego kraju Alejandro Mayorkasa nowe przepisy zapewniają sprawiedliwe i humanitarne traktowanie legalnych imigrantów. „Zgodnie z podstawowymi wartościami Ameryki, nie będziemy karać jednostek za korzystanie z dostępnych dla nich świadczeń zdrowotnych i innych dodatkowych usług rządowych” – stwierdził Mayorkas.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner