New York
45°
Mostly Cloudy
7:00 am5:19 pm EST
6mph
75%
29.78
WedThuFri
37°F
41°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polska

Zagraniczne reakcje na incydent w Polsce

15.11.2022

Prezydent Stanów Zjednoczonych zaoferował Polsce pomoc w wyjaśnieniu okoliczności wydarzeń w Przewodowie przy granicy z Ukrainą. Mówił o tym prezydent USA w rozmowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Biały Dom opublikował właśnie komunikat po rozmowie polityków. Wczoraj po południu w powiecie hrubieszowskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków – poinformowało polskie MSZ.


Według przedstawicieli amerykańskiego prezydenta, Joe Biden miał złożyć Andrzejowi Dudzie kondolencje po śmierci dwóch osób w eksplozji w Przewodowie. Polski prezydent miał z kolei zrelacjonować śledztwo, które ma ustalić, co dokładnie stało się w wiosce niedaleko granicy z Ukrainą.
Prezydent Joe Biden miał obiecać Polsce pomoc w dochodzeniu, a także powtórzyć deklarację mocnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO. Dalsze działania w tej sprawie mają ustalić doradcy obu polityków w najbliższych godzinach.


Prezydent Andrzej Duda rozmawiał też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat wybuchów na terenie Polski. Szef Sojuszu napisał na Twitterze, że przekazał kondolencje rodzinom dwóch zabitych osób. „NATO monitoruje sytuację i sojusznicy są w ścisłym kontakcie. Ważne, by wszystkie fakty zostały ustalone” – podkreślił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Władze Czech i Słowacji wyraziły solidarność z Polską po doniesieniach o wybuchu przy granicy z Ukrainą, w którym zginęły dwie osoby. Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji. „Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO” – dodał szef czeskiego rządu.


Szefowa czeskiego resortu obrony Jana Czernochova napisała na Twitterze: „Stoimy w pełni po stronie naszego polskiego sojusznika oraz Ukrainy, ostrzelanej dziś ponownie przez terrorystę Putina”. Stwierdziła również, że eskalowanie konfliktu przez Rosję nie może pozostać bez reakcji.
Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky złożył kondolencje rodzinom ofiar i zapewnił, że Republika Czeska stoi za Polską.


Premier Słowacji Eduard Heger napisał na Twitterze, że jego kraj jest zaniepokojony doniesieniami z Przewodowa. „Skontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić solidarność i nasze pełne wsparcie” – dodał premier Słowacji.


Słowacki minister obrony Jaroslav Nadź w przesłanym mediom oświadczeniu zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa na słowackich granicach i w słowackiej przestrzeni powietrznej. W reakcji na doniesienia z Polski stwierdził, że spodziewa się uruchomienia artykułu 4 traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o konsultacjach w ramach Sojuszu. Jak dodał, „logicznym krokiem byłoby żądanie wzmocnienia ochrony państw wschodniego skrzydła NATO”.


Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova w rozmowie z Czeską Telewizją powiedziała, że Komisja, a także cała Unia Europejska zdecydowanie wspierają Polskę. Wyraziła solidarność i gotowość pomocy. „To co stało się dziś na terytorium Polski jest kolejnym dowodem na godną potępienia agresję Rosji i w dużej mierze jej nieodpowiedzialność. Niezależnie czy był to błąd czy celowy atak, nie pozostanie to bez reakcji” – zapowiedziała Jourova.


Na swoim Twitterze prezydent Rumunii Klaus Iohannis napisał, że Rumunia w pełni solidaryzuje się z przyjaciółmi i sojusznikami w Polsce w związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi wybuchów na jej terytorium. Swój wpis zakończył hasłem „WeAreNATO” czyli „Jesteśmy NATO”.
Komunikat wydał również rumuński rząd. Napisano w nim, że władze Rumunii za pośrednictwem odpowiednich ministerstw są w kontakcie z sojusznikami i analizują zaistniałą sytuację. Dodano tam również, że Rumuni stoją po stronie polskich sojuszników i są gotowi do działania zgodnie z rozwojem sytuacji.


Prezydent Francji Emmanuel Macron rozważa podjęcie dyskusji na szczycie G20 na Bali w sprawiewydarzeń w Polsce, w których zginęły dwie osoby. Poinformował o tym w oświadczeniu Pałac Elizejski.


Biuro prezydenta Francji wskazało, francuski przywódca „jest w kontakcie” z polskimi władzami. Francja prowadzi też rozmowy w sprawie sytuacji w Polsce z przedstawicielami NATO oraz z władzami brytyjskimi, amerykańskimi – podała stacja BFM TV, powołując się na źródła rządowe.


„Jesteśmy w bliskim kontakcie z Polską i naszymi sojusznikami” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii we wpisie na Twitterze. „Estonia jest gotowa bronić każdego cala terytorium NATO. W pełni solidaryzujemy się z Polską – naszym sojusznikiem” – napisano w mediach społecznościowych.
W związku z sytuacją w Polsce, premier Łotwy Kriszjanis Karinisz ogłosił zwołanie pilnego posiedzenia rządu. Odbędzie się ono jutro o godzinie 10 rano. „Zwołałem nadzwyczajne posiedzenie rządu, aby wysłuchać raportów odpowiednich ministerstw i instytucji na temat bezpieczeństwa w regionie i przygotować się do dalszych działań” – napisał na Twitterze szef łotewskiego rządu. Dodał też, że Łotwa wraz z sojusznikami z NATO jest gotowa bronić w każdej sytuacji swojego narodu oraz terytorium.
”Wyrazy współczucia polskim towarzyszom broni” złożył na Twitterze wicepremier i minister obrony Łotwy Artis Pabriks. We wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że kryminalny reżim rosyjski przeprowadził atak na ukraińskich cywilów i doszło do eksplozji w Polsce, która jest terytorium NATO. „Łotwa w pełni wspiera polskich przyjaciół i potępia tę zbrodnię. Artykuł czwarty leży na stole” – napisał łotewski minister obrony.


Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Polsce. „Niepokojące wiadomości dotarły do nas z Polski – doszło tam do dwóch wybuchów. Jestem w bliskim kontakcie z polskimi przyjaciółmi. Litwa solidaryzuje się z Polską. Każdy kawałek terytorium NATO musi być broniony!” – napisał litewski prezydent.


Węgierski premier Viktor Orban zwołał Radę Obrony. Rada ma omawiać sytuację w związku z najnowszymi wydarzeniami podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. W skład organu wchodzą między innymi premier, minister obrony i minister spraw wewnętrznych. Przed spotkaniem szef resortu obrony rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO.


Premier Finlandii Sanna Marin napisała na Twitterze, że napływające z Polski informacje traktuje z powagą. „Finlandia bacznie obserwuje sytuację w Polsce i czeka na dalsze informacje o wydarzeniach. Stoimy po stronie Polski i zareagujemy, gdy będziemy mieć pełny obraz sytuacji. Jesteśmy razem. Jesteśmy zjednoczeni” – napisała Sanna Marin.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TT/Stefan Foltzer/Piotr Piętka/Kamil Zalewsk/Beata Płomecka/Wojciech Stobba/ #Cegielski/d mile/w dwi/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner