New York
45°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
2mph
64%
30.02
TueWedThu
45°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Prezes Instytutu Piłsudskiego Iwona Korga- Z naszych zbiorów korzystają naukowcy z całego świata

19.02.2023

Nowojorski Instytut Piłsudskiego upamiętnia 80. rocznicę powstania, a jej kulminacją będzie uroczystość na warszawskim Zamku Królewskim. Szefowa instytutu dr Iwona Korga mówi PAP, że ze zbiorów instytucji korzystają naukowcy z całego świata.

Instytut Piłsudskiego w Ameryce powstał 4 lipca 1943 roku w Nowym Jorku z misją zabezpieczenia, opracowania i udostępniania dokumentów dotyczących historii Polski po 1863 roku – opowiada Korga. Założycielami byli współpracownicy Marszałka: Wacław Jędrzejewicz, Ignacy Matuszewski i Henryk Floyar-Rajchman, ministrowie II RP oraz działacze polonijni w tym Maksymilian Węgrzynek.

Według prezes Instytutu na początku działalności jego trzon stanowili piłsudczycy, którzy w wyniku wojny przybyli do Nowego Jorku oraz przedstawiciele II RP jak płk. Marian Chodacki, Damian Wandycz i Wincenty Kowalski. Z młodszej emigracji znalazł się tam m.in. Stanisław Jordanowski.

„Zdecydowanie najbarwniejszą postacią był prof. Wacław Jędrzejewicz, piłsudczyk, minister II RP, wykładowca akademicki na amerykańskich uniwersytetach oraz historyk. Żył 100 lat, zostawił w roku 1993 wychowane pokolenie następców, którzy później działali w Instytucie” – podkreśliła Korga.

Wyszczególniła, że archiwum Instytutu liczy ponad milion dokumentów, tysiące książek, kolekcje fotografii, numizmatów czy map. Galeria sztuki zawiera 250 dzieł polskich mistrzów, w tym Matejki, Wyczółkowskiego, Gierymskiego i Kossaka.

„Z naszych zbiorów korzystają naukowcy z całego świata. Prowadzą projekty badawcze i zbierają materiały do książek. Udostępniamy materiały autorom filmów dokumentalnych, studentom i młodzieży polonijnej” – dodaje Korga.

Do najcenniejszych kolekcji zalicza dokumenty uratowane z Polski w 1939 roku, które ilustrują kształtowanie odrodzonej Polski w tym Bitwę Warszawską. Zdaniem szefowej Instytutu wiele wspaniałych kolekcji związanych jest też z Polonią, jej instytucjami, działaczami i wydarzeniami.

„Nasza misja pozostaje taka sama. Jest to ochrona polskiego i polonijnego dziedzictwa poprzez utrzymywanie archiwum, biblioteki i galerii malarstwa oraz szeroko rozumiana edukacja historyczna – odczyty, promocje książek, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy i nagrody” – tłumaczy prezes placówki, która ma teraz siedzibę na Greenpoincie.

Zapewnia, że na przestrzeni ostatnich 80. lat Instytut stał się nowoczesną instytucją archiwalno-naukową. Realizuje innowacyjne projekty, digitalizuje dokumenty, które udostępniane bezpłatnie przez stronę www.pilsudski.org.

„Oferujemy coraz więcej programów edukacyjnych, zachęcając do udziału w nich całe rodziny. Wpływa to na wychowanie kolejnych pokoleń polsko-amerykańskich, które w Instytucie uczą się miłości do Polski” – przekonuje szefowa placówki.

Akcentuje, że od wielu lat młodzież i dzieci są bardzo ważne w działalności edukacyjnej Instytutu. Korzystają z lekcji historii, warsztatów spotkań oraz Historycznej Gry Miejskiej. Instytut współpracuje także z amerykańskimi szkołami publicznymi wspomagając program dwujęzyczny polsko-angielski i wydarzenia edukacyjne.

„Obchody rocznicowe będą trwały przez cały rok z kulminacją 12 maja w Warszawie oraz jesienią w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Podczas wydarzeń w siedzibie Instytutu będziemy prezentować najciekawsze zbiory oraz zapraszać na ważne i potrzebne spotkania” – konkluduje dr Korga.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner