Zosia Żeleska-Bobrowski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyło się we wtorek, 5 marca, spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z Beatą Poźniak, polską emigrantkę z Gdańska, która jest inicjatorką przyjęcia 30 lat temu przez Kongres Stanów Zjednoczonych pierwszego oficjalnego projektu ustawy uznającego Międzynarodowy Dzień Kobiet w Ameryce.
W 1994 roku dla upamiętnienia wprowadzenia tej ustawy Beata Poźniak stworzyła obraz „Mnemosyne – Międzynarodowy Dzień Kobiet”, Matka Pamięci, upamiętniający liczne zasługi kobiet z całego świata na rzecz praw człowieka.
Pani Beata to hollywoodzka aktorka polskiego pochodzenia, reżyserka, poetka, malarka i narratorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łódzi. Występowała u takich reżyserów, jak: Andrzej Wajda, Jedrzy Skolimowski, George Lukas, mając u boku wspaniałych aktorów, jak: Jerzy Gajos, Krystyna Janda, Jerzy Bińczycki czy Jan Englert. Znana z roli Mariny Oswald w ośmiokrotnie nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a „JFK”, a także z roli pierwszej kobiety-prezydenta świata w serialu „Babylon 5”. Otrzymała dwie nagrody Earphones Awards za narrację do powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” noblistki Olgi Tokarczuk, a także za książkę „Światło w ukrytych miejscach” Sharon Cameron, która znalazła się na pierwszym miejscu bestsellerów „New York Timesa”. Pięciokrotnie była nominowana do prestiżowej nagrody Voice Arts Awards oraz za wykonanie utworu noblistki Wisławy Szymborskiej. „The Car of Love and Techno” został uznany przez „The Washington Post” za najlepszego audiobooka roku. Beata była pierwszą artystką w 30-letniej historii serii Mortal Kombat VG, która zdobyła prestiżową nagrodę Voice Arts w kategorii „najlepsza postać w grze wideo”, za rolę Skarlet, Królowej Krwi, występując u boku Arnolda Schwarzeneggera i Sylvestra Stallone’a. Beata Poźniak jest także poetką i wyreżyserowała wielokrotnie nagradzane eksperymentalne wiersze filmowe. Warto podkreślić, że przez całą swoją karierę była orędowniczką praw kobiet, promując je poprzez pisanie, filmy, sztukę i audiobooki.
Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku zorganizowała wieczór, w którym uhonorowała Beatę Poźniak za jej osiągnięcia artystyczne i wysiłki, których kulminacją było przyłączenie się Stanów Zjednoczonych do społeczności międzynarodowej w obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet, uznając wytrwałość, determinację i przywództwo kobiet na całym świecie.
Wieczór otworzył prezes Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński, a następnie wiceprezes, a zarazem dyrektor ds. wydarzeń kulturalnych Fundacji Kościuszkowskiej Ewa Zadworna, która przedstawiła Beatę Poźniak. Odczytała również list gratulacyjny za całokształt osiągnięć skierowany do aktorki od wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris oraz odniosła się do otrzymanej przez Fundację Proklamacji gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ustanawiający miesiąc marzec 2024 „Women’s History Month”.
Gościem specjalnym wieczoru była Maria L. Imperial, komisarz praw człowieka w administracji gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul. Ona również pogratulowała osiągnięć Beacie Poźniak oraz zaznaczyła, iż Hochul jest pierwszą kobietą na stanowisku gubernatora stanu Nowy Jork.
Beata Poźniak opowiedziała o swojej roli we wprowadzeniu ustawy i o najważniejszych momentach kariery w Hollywood. Czytała fragmenty swojej poezji oraz zaprezentowała materiały wideo ze swojego życia i fragmenty filmów. Dyskusję prowadziła autorka, life coach i menadżerka wielu organizacji non-profit Joy McManigal.
Na zakończenie Beata Poźniak podpisywała tomik swoich wierszy „PoezJa dyskordia”. Wśród widzów wieczoru dał się zauważyć prof. Andrzej Krakowski, znany polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser, profesor City College of New York, wykładowca na wielu uczelniach w USA.
Sponsorem spotkania była Krystyna Piórkowska, członkini Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej.
Osiągnięcia Beaty Poźniak są imponujące. Oto kilka wzmianek z amerykańskich mediów:
„Energia i umiejętności wokalne Beaty ożywiają jej postacie. Jej dbałość o szczegóły jest niezwykła” – „New York Times”.
„Beata Poźniak jest Cesarzową Audiobooków” – „Hollywood Today”.
„Narratorka Beata Poźniak jest mistrzynią wielu akcentów” – „AudioFile Magazine”.
„Beata Poźniak jest pierwszą narratorką, dla której język angielski nie jest językiem ojczystym, zatrudnionym przez największego wydawcę na świecie – Random House” – „Hollywood Times”.
ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI