Prokurator Generalna Nowego Jorku Letitia James bierze na celownik kolejną firmę z branży kryptowalut. Biuro James pozwało spółki NovaTech Ltd i AWS Mining Pty Ltd, które miały wyłudzić od inwestorów miliardy dolarów.
W pozwie złożonym przez biuro James w sądzie na Manhattanie napisano, że spółka NovaTech Ltd kusiła inwestorów obietnicami cotygodniowych zysków, aby wyłudzić ponad 1 miliard dolarów. Wyłudzenia miały miejsce na przestrzeni 4 lat przed bankructwem spółki. Jak argumentuję się w pozwie – tylko 26 mln dolarów pozyskanych funduszy było obracanych przez firmę.
Drugi pozew dotyczy AWS Mining Pty Ltd, która przez ponad 2 lata przed bankructwem w 2019 roku obiecywała inwestorom potrojenie ich kapitału poprzez inwestycje w wydobycie kryptowalut. Ofiary miały pochodzić w większości z Haiti. Oszuści – nakłaniając do inwestycji – mieli wykorzystywać wierzenia tamtejszych mieszkańców do wyłudzeń, często porozumiewając się w języku kreolskim.
Wśród 12 oskarżonych są współzałożyciele NovaTech, Cynthia i Eddy Petion, którzy obecnie mieszkają w Panamie.
James powiedziała, że Cynthia Petion nazwała siebie „wielebną dyrektor generalną” i przekonywała inwestorów, że NovaTech jest misją od Boga. Prywatnie nazywała siebie „Zookeeper” i traktowała swoich inwestorów jako „wiernych”, którzy „zgadzają się ze wszystkim, co mówisz”.
James podkreśliła, że zarówno NovaTech, jak i AWS Mining Pty Ltd były piramidami finansowymi opartymi na schemacie Ponziego.
„Te firmy kryptowalutowe celowały w imigrantów i społeczności religijne, obiecując im wolnoś finansową, ale zamiast tego ukradły ich pieniądze i wydrenowały oszczędności ich życia” – powiedziała James w oświadczeniu.
Red. JŁ