Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów, a indeksy S&P 500 i Nasdaq po raz kolejny w ostatnich dniach ustanowiły nowe rekordy. Inwestorzy czekają na dane o inflacji i początek sezonu publikacji wyników za drugi kwartał przez amerykańskie spółki.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,08 proc. i wyniósł 39.344,79 pkt.
S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,10 proc. i wyniósł 5.572,85 pkt., notując nowy rekord.
Nasdaq Composite wzrósł o 0,28 proc. i zamknął sesję na poziomie 18.403,74 pkt. Ten indeks też ustanowił rekord wszech czasów.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,59 proc. do 2.038,71 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 0,96 proc., do 12,36 pkt.
Analitycy wskazują, że przez pozostałą część tego tygodnia handel na rynkach będą kształtować wydarzenia z USA, w tym dane o inflacji i wystąpienie szefa Fed Jerome’a Powella, który przedstawi raport nt. polityki pieniężnej przed amerykańskim Kongresem we wtorek i w środę.
„Uważamy, że fundamentalne tło pozostaje korzystne dla akcji, napędzane przez solidny wzrost gospodarczy i zysków, obniżki stóp procentowych i rosnące inwestycje w sztuczną inteligencję” – napisał w poniedziałkowej nocie strateg UBS Vincent Heaney.
Pepsico i inie lotnicze Delta Airlines opublikują wyniki kwartalne w czwartek, rozpoczynając sezon publikacji wyników korporacyjnych za drugi kwartał.
Największe banki, w tym Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo, swoje wyniki kwartalne przedstawią 12 lipca.
Oppenheimer podniósł swój poziom celowy dla indeksu S&P 500 na koniec roku do 5.900 pkt z 5.500 pkt. Jest to druga w tym roku korekta celu w górę. John Stoltzfus, główny strateg inwestycyjny w Oppenheimer Asset Management, wskazywał, że realizacja zysków w krótkim okresie byłaby czymś normalnym, szczególnie w segmentach rynku, które odnotowały spore wzrosty.
Akcje Apple są najdroższe w historii, przekraczając poprzedni szczyt z piątku na poziomie 226,34 USD, co jest piątym z rzędu rekordowym zamknięciem od poniedziałku, 1 lipca.
Apple osiągnął w poniedziałek rekordowy poziom 227,82 USD za akcję.
Akcje Paramount Global spadły 5 proc. pomimo początkowych wzrostów po ogłoszeniu, że firma połączy się ze Skydance Media, które zaoferowało 4,5 mld USD w gotówce lub akcjach oraz dodatkowe 1,5 mld USD na wzmocnienie bilansu Paramount.
Akcje Boeinga zyskały niespełna 1 proc. Producent samolotów przyzna się do zarzutów o oszustwo związane z dwoma katastrofami odrzutowców 737 Max, po tym jak rząd USA stwierdził, że firma naruszyła porozumienie, które chroniło ją przed ściganiem przez ponad trzy lata – poinformował Departament Sprawiedliwości.
Prokuratorzy federalni zarzucili Boeingowi spisek mający na celu oszukanie rządu poprzez wprowadzenie organów regulacyjnych w błąd co do systemu kontroli lotów, który miał związek z katastrofami, pierwszej w Indonezji w październiku 2018 r. i drugiej w Etiopii niecałe pięć miesięcy później.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,09 proc. do 82,25 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 1,02 proc. do 85,66 USD/b.(PAP)
pr/wr/