New York
45°
Fog
6:57 am7:09 pm EDT
6mph
95%
29.88
FriSatSun
54°F
63°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Somaliland nie wyklucza przyjęcia mieszkańców Strefy Gazy

19.03.2025

Somaliland nie wyklucza przyjęcia mieszkańców Strefy Gazy – poinformował w środę portal Jerusalem Post, powołując się na wypowiedź szefa MSZ tego separatystycznego regionu Somalii, nieuznawanego za państwo przez społeczność międzynarodową.

Minister Abdirahman Dahir Adan przekazał izraelskiej stacji KAN, że jego kraj „jest otwarty na dyskusję na każdy temat, ale nie chce spekulować” w kwestii „nieomówionych dotąd tematów”. „Wszystkie kraje, które są zainteresowane omawianiem z nami pewnych kwestii, muszą najpierw nawiązać z nami stosunki robocze i otworzyć misje dyplomatyczne w Somalilandzie” – powiedział.

„Najważniejszą rzeczą dla nas jest pokazanie światu, że jesteśmy krajem miłującym pokój i demokratycznym, który jest niepodległy od 33 lat, a potem uzyskanie uznania” – stwierdził minister.

W ubiegłym tygodniu agencja AP przekazała, że po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa planu przesiedlenia mieszkańców Strefy Gazy – co uzasadniał koniecznością powojennej odbudowy tego terytorium – Stany Zjednoczone i Izrael zaproponowały realizację tego planu trzem afrykańskim państwom. Agencja informowała, że rozmawiano z Sudanem, Somalią i Somalilandem, przy czym Sudan miał odmówić, a urzędnicy Somalii i Somalilandu oświadczyć, że nic im nie wiadomo o kontaktach w tej sprawie. Według AP Izrael i Stany Zjednoczone przygotowały zachęty finansowe, dyplomatyczne i dotyczące bezpieczeństwa dla państwa, które zgodzi się przyjąć Palestyńczyków.

Zgodnie z planem Trumpa ponad 2 mln Palestyńczyków ze Strefy Gazy miałoby po rozpoczętej atakiem Hamasu wojnie zostać przesiedlone. USA przejęłyby terytorium na własność, po czym stworzyłyby tam projekt nieruchomościowy. Trump nie sprecyzował, czy Palestyńczycy mieliby zostać przesiedleni przymusowo; nie wiadomo też, czy po odbudowie mogliby do Strefy Gazy wrócić. Jednoznaczny sprzeciw wobec projektu zgłosiły zarówno państwa europejskie, jak i arabskie, oraz sami Palestyńczycy.

Wszystkie trzy państwa wymienione przez AP jako potencjalni gospodarze dla mieszkańców Strefy są biedne. Ponadto w Sudanie trwa wojna domowa, a w Somalii działa islamistyczna terrorystyczna organizacja Al-Szabab, co podważa twierdzenia Trumpa, że mieszkańcy Strefy Gazy mogliby przenieść się do „pięknego miejsca” – podkreśliła AP.

Somaliland, uznający się za następcę dawnego protektoratu Wielkiej Brytanii, Somali Brytyjskiego, ogłosił niepodległość w 1991 r. W ocenie amerykańskiego think tanku Council of Foreign Relations choć Somaliland, którego suwerenności nie uznały inne państwa, ma utrudniony dostęp do rynków międzynarodowych, to „nie przeszkodziło to mu w osiąganiu stałych postępów demokratycznych”. Część analityków twierdzi – podkreślił think tank – że bardziej stabilny od pozostałej części Somalii region dysponuje poważnymi argumentami za niepodległością. Inni obawiają się, że ewentualne międzynarodowe uznanie państwowości tego obszaru stanowiłoby zachętę dla innych afrykańskich ruchów secesjonistycznych.(PAP)

os/ akl/

Tagi somaliland

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner