New York
57°
Fair
6:48 am7:14 pm EDT
12mph
27%
29.84
WedThuFri
52°F
54°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Biało-czerwone szaliki wzniesione dziś wysoko. Polska wygrywa z Maltą; Linette w 1/4 finału WTA w Miami

24.03.2025

Piłkarska reprezentacja Polski po dwóch bramkach Karola Świderskiego pokonała w Warszawie Maltę 2:0 w swoim drugim meczu grupy G eliminacji mistrzostw świata 2026. W poniedziałek zwycięstwo odniosła także m.in. Anglia, która na Wembley pewnie wygrała z Łotwą 3:0 w grupie K.

Świderski wpisał się na listę strzelców w 27. i 51. minucie, a w końcówce spotkania czerwoną kartką ukarany został napastnik gości Ilyas Chouaref. Drugi gol był zarazem setnym trafieniem biało-czerwonych na PGE Narodowym. Pierwszą bramkę na tym stadionie uzyskał 8 czerwca 2012 Robert Lewandowski – w meczu z Grecją na otwarcie Euro 2012.

W poniedziałek Lewandowski rozpoczął mecz na ławce rezerwowych, ale w 66. minucie wszedł na boisko i po raz 158. wystąpił w drużynie narodowej.

W rozegranym wcześniej w Kownie drugim spotkaniu tej grupy Litwa, pokonana przez biało-czerwonych w piątek 1:0, zremisowała z Finlandią 2:2. Goście prowadzili po golach Kaana Kairinena (4.) i Joela Pohjanpalo z rzutu karnego (17.), ale gospodarze uratowali punkt dzięki trafieniom Armandasa Kucysa (39.) i Gvidasa Gineitisa (69.).

Po dwóch kolejkach w tabeli prowadzą biało-czerwoni z sześcioma punktami. Finlandia ma cztery, Litwa – jeden, a z zerowym dorobkiem są Malta oraz Holandia, która nie rozpoczęła jeszcze rywalizacji w eliminacjach, bo uczestniczyła w ćwierćfinałach Ligi Narodów.

W grupie K niespodzianek nie było – Anglia pewnie pokonała na Wembley Łotwę, a bramki zdobyli Reece James bezpośrednio z rzutu wolnego (38.), Harry Kane (68.) oraz Eberechi Eze (76.). Kane ma już 71 goli w drużynie narodowej i śrubuje krajowy rekord.

Jak poinformowała UEFA, reprezentacja Anglii jest niepokonana od 39 meczów eliminacji mundialu i mistrzostw Europy. Na tę serię składa się 35 zwycięstw i cztery remisy.

Anglia prowadzi w tabeli z kompletem punktów. Albania, która pokonała w Tiranie Andorę również 3:0, oraz Łotwa mają po trzy, a Andora – zero. W tej grupie rywalizować będzie także Serbia, która w marcu grała w barażach Ligi Narodów.

W grupie H Bośnia i Hercegowina wygrała w Zenicy z Cyprem 2:1 i również ma sześć punktów, natomiast Rumunia pokonała na wyjeździe San Marino 5:1 i zgromadziła trzy, podobnie jak Cypr. Sędzią głównym tego drugiego meczu był Damian Sylwestrzak.

W marcu rywalizacja toczy się tylko w grupach G-L, w których wystąpi po pięć zespołów. Grupy A-F, w których zagrają po cztery reprezentacje, rozpoczną zmagania we wrześniu.

Z Europy na mistrzostwa świata pojedzie 16 reprezentacji: po jednej najlepszej z każdej z 12 grup eliminacji oraz cztery z baraży, w które zaangażowane będą ekipy z drugich miejsc oraz czterech najlepszych zwycięzców grup Ligi Narodów, którzy nie ukończyli fazy grupowej europejskich kwalifikacji na dwóch czołowych lokatach. Faza grupowa potrwa do listopada 2025 roku, a baraże zostaną rozegrane w marcu 2026.

Mundial w USA, Kanadzie i Meksyku odbędzie się – po raz pierwszy w historii – z udziałem aż 48 krajów.(PAP)

mm/ cegl/

Turniej WTA w Miami. Linette pokonała Gauff w 1/8 finału

Magda Linette wygrała z rozstawioną z numerem trzecim Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach twardych w Miami. W ćwierćfinale jej rywalką będzie Włoszka Jasmine Paolini (nr 6.).

Linette po raz szósty w karierze pokonała zawodniczkę z Top 10 światowego rankingu.

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego w 1/8 finału zagra wiceliderka listy WTA Iga Świątek, która zmierzy się z Ukrainką Eliną Switoliną (22.).

Wynik meczu 1/8 finału:

Magda Linette (Polska) – Coco Gauff (USA) 6:4, 6:4. (PAP)

wkp/ cegl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner