Spośród muzeów polsko-amerykańskich w Stanach Zjednoczonych, jednostka w Port Washington na Long Island w stanie Nowy Jork jest jedną z mniej znanych. Aby dać muzeum potrzebną ekspozycję, Amerykańska Rada Kultury Polskiej (ACPC) zorganizowała tam wiosenne spotkanie zarządu w dniach 28-29 marca. Była to doskonała okazja, aby przedstawić członkom tę znaczącą kolekcję przedmiotów z historii polsko-amerykańskiej i militariów przekazanych lub pożyczonych przez weteranów Armii Polskiej, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych po zakończeniu II wojny światowej.
Jednym z tematów dyskusji podczas spotkania zarządu był kolejny ogólny zjazd ACPC, który odbędzie się w Buffalo w stanie Nowy Jork w dniach 30 lipca – 2 sierpnia br. i zostanie zorganizowany przez Polish Arts Club of Buffalo. Prezes klubu Robert Fronckowiak wygłosił doskonałą prezentację. Ten zjazd nie tylko da członkom ACPC możliwość ustalenia różnych punktów rocznego programu działań, ale będzie to okazja, aby zobaczyć wpływ, jaki Polacy mieszkający w Buffalo mieli na rozwój miasta, które ma wiele punktów zainteresowania i osiągnięć ilustrujących jego dziedzictwo imigranckie.
Innym omawianym punktem był udział ACPC w Krajowej Konferencji Studiów Społecznych (NCSS – National Conference for the Social Studies), zjazdu nauczycieli, który ma się odbyć w Waszyngtonie w dniach 5-7 grudnia obecnego roku. W zeszłym roku Polska była reprezentowana przez stoisko „Polish Perspectives” (Perspektywy Polskie), obsługiwane przez członków ACPC. Dwie propozycje na wygłoszenie prezentacji z tematem Polskim przed zgromadzeniem ponad dwóch tysięcy uczestniczących nauczycieli zostały złożone przed organizatorami NCSS.
Członkowie zarządu byli zachwyceni, słysząc raport, że jedna organizacja w zestawie ACPC, Polish American Cultural Society (Polsko Amerykańskie Stowarzyszenie Kultury) of Metro St. Louis, zainstaluje popiersie Kazimierza Pułaskiego w Jefferson Barracks Park w ich pięknym mieście na rzece Mississippi. Stowarzyszenie otrzymało wsparcie finansowe od polskiego konsulatu w Chicago i polskiego Ministerstwa Kultury (MKiDN), ale nadal musi zebrać fundusze na dokończenie instalacji i zapewnienie przyszłych kosztów utrzymania popiersia.
Obmówiono również udział ACPC w obchodach amerykańskiej półpięćsetnej rocznicy, to znaczy 250. rocznicy amerykańskiej rewolucji. Organizatorzy planują obchody, które odbędą się w miejscach, w których Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko wnieśli znaczący wkład w walce o amerykańską niepodległość. Obejmą one wydarzenia w takich miejscach jak Saratoga i West Point w stanie Nowy Jork, gdzie Kościuszko zaplanował instalacje obronne, oraz Savannah w stanie Georgia, gdzie Pułaski poprowadził swoją ostatnią szarżę.
Ze względu na znaczenie tej wielkiej amerykańskiej rocznicy, zaproponowano zorganizowanie zjazdu ACPC w Filadelfii na rok 2026. Jest to wspaniała okazja do podkreślenia roli, jaką Polacy odegrali w amerykańskiej rewolucji.
Po zakończeniu dyskusji uczestnicy skorzystali z możliwości, aby zwiedzić wystawę muzealną. Oprócz pięknej wystawy przedstawiającej bohaterstwo weteranów Armii Polskiej, znajduje się tam kolekcja obrazów pokazujących kilku Polaków-Amerykanów, którzy służąc w Armii Stanów Zjednoczonych, otrzymali najwyższe odznaczenie, Medal Honoru Kongresu USA. Obrazy te, autorstwa Edwarda Lisa, zostały podarowane przez Jacka Pinkowskiego, prezesa Fundacji Poles in America.
Ponadto muzeum ma wiele eksponatów poświęconych Polakom, którzy wnieśli znaczący wkład w światową sztukę, muzykę, inżynierię, naukę, politykę i edukację. Znajdują się tam imponujące przedmioty religijne i kulturalne, stare mapy, portrety osób z historii Polski oraz dobrze zaopatrzona biblioteka. Nie mniej ważna jest zbiór pamiątek z nowojorskiej wystawy światowej z lat 1939-40, na której Polska miała imponujący pawilon. Muzeum to miejsce, choć nieco oddalone, które zasługuje na wizytę od każdej osoby która ceni swoje polskie dziedzictwo.
* Dodatkowe informacje o Muzeum Polskim w Port Washington, NY, można znaleźć na stronie – polishamericanmuseum.com
* Amerykańska Rada Kultury Polskiej również zamieściła informacje o swoich działaniach, w tym o programie przyznawaniu stypendiów, na stronie – polishcultureacpc.org
Autor: Peter J. Obst
Autor zdjęć: Peter J. Obst
Powiadomienia