New York
50°
Cloudy
6:14 am7:36 pm EDT
9mph
50%
29.6
WedThuFri
54°F
63°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Sprzeczne doniesienia na temat przenoszenia produkcji do USA

15.04.2025

Kanada została zaskoczona wtorkowymi informacjami japońskich mediów na temat możliwości przeniesienia przez Hondę części produkcji samochodów do USA. Politycy po rozmowach z Hondą zaprzeczyli, a eksperci mówią, że doniesień o takich awaryjnych planach może być więcej.

Cytowany przez agencję Canadian Press japoński dziennik finansowy Nikkei napisał we wtorek, że Honda rozważa przeniesienie części swojej produkcji z Kanady do USA. Kilka godzin później doniesieniom tym zaprzeczyła federalna minister przemysłu Anita Anand. We wpisie na platformie X podkreśliła, że rząd wie o takich niepotwierdzonych wiadomościach, ale „Honda poinformowała, że żadne decyzje o takich krokach produkcyjnych, mających wpływ na działania w Kanadzie, nie zostały podjęte i nie są rozważane w obecnej chwili”. Dodała, że jeszcze we wtorek spotka się w tej sprawie z prezesem Honda Canada.

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że prezes Honda Canada przekazał mu, że doniesienia Nikkei są „niedokładne”, zaś Honda chce zwiększyć produkcję w USA, ale nie kosztem produkcji w Kanadzie, a kanadyjskie zakłady Hondy działają normalnie i nie ma kwestii zwolnień – podała Canadian Press.

Zakłady Hondy w Kanadzie znajdują się w Alliston w prowincji Ontario, zatrudniają ok. 4,2 tys. osób. Kanadyjski przemysł motoryzacyjny jest skoncentrowany w prowincji Ontario, amerykańskie cła już dotknęły np. zakłady Stellantis w Windsorze, gdzie pracownicy są na czasowych zwolnieniach do 21 kwietnia.

Cytowani we wtorek przez publicznego nadawcę CBC eksperci podkreślali, że takie informacje, jak ta o Hondzie wskazują na chaos, który towarzyszy obecnie firmom motoryzacyjnym w związku ze zmieniającymi się decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie ceł. Informacja, którą uzyskał Nikkei, jest prawdopodobnie jednym z planów wielu firm przygotowywanych na wypadek najgorszego rozwoju sytuacji – powiedział CBC wydawca Automotive News Canada Greg Layson. Zwrócił też uwagę, że przeniesienie produkcji w inne miejsce zajmuje od 2 do 3 lat, a koszty z tym związane to 2-5 mld dolarów kanadyjskich.

Na początku marca br. dziennik Windsor Star informował, że związki zawodowe zamierzają blokować wszelkie próby producentów samochodów przenoszenia produkcji z Kanady do USA, w tym także próby wywiezienia maszyn z kanadyjskich fabryk.

Minister finansów Francois-Philippe Champagne ogłosił we wtorek zasady pomocy dla kanadyjskich firm dotkniętych amerykańskimi cłami oraz kanadyjskimi cłami odwetowymi, w tym dla producentów samochodów. Firmy motoryzacyjne, które utrzymają produkcję samochodów w Kanadzie, będą mogły, bez płacenia kanadyjskich ceł, importować „pewne liczby” montowanych w USA samochodów, jeśli spełniają one wymogi CUSMA, czyli umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem. Jeśli dana firma zmniejszy produkcję lub inwestycje w Kanadzie – wielkości bezcłowego importu zostaną zmniejszone – podał Champagne w komunikacie.

Ponadto rząd przyznał sześciomiesięczne zwolnienie z kanadyjskich ceł na takie towary importowane z USA, które są potrzebne w produkcji, przetwarzaniu i pakowaniu żywności oraz na towary potrzebne w opiece zdrowotnej, dla bezpieczeństwa publicznego i obronności. Udostępniony został też, zapowiadany wcześniej, program pożyczek dla dużych firm.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mal/

Tagi USA produkcja

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner