New York
45°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
2mph
64%
30.02
TueWedThu
45°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Badanie: 44 proc. nastolatków przyznaje, że w domu rodzinnym otwarcie rozmawia się o uczuciach

17.09.2024

44 proc. nastolatków deklaruje, że w ich domu rodzinnym otwarcie rozmawia się o uczuciach. 81 proc. przyznaje, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem – wynika z badania świadomości emocji wśród nastolatków w ramach programu „Polećmy ze wsparciem”.

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków to element IV edycji kampanii „POLećmy ze wsparciem” realizowanej od 2021 r. przez producenta papieru POL przy zaangażowaniu Polskiej Akcji Humanitarnej.

Z badania wynika, że 53 proc. nastolatków „zawsze bądź często” zastanawia się nad własnymi uczuciami, 46 proc. deklaruje, że niemal zawsze panuje nad emocjami a 7 proc. je ignoruje. 44 proc. nastolatków, jak wskazano, przyznaje, że w ich domu rodzinnym otwarcie rozmawia się o uczuciach i to właśnie tam nabywa się umiejętności radzenia sobie z emocjami.

„Mimo że w wielu domach otwarcie mówi się o emocjach (przynajmniej na poziomie deklaracji), aż 81 proc. nastolatków przyznaje, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem” – podkreślono w przesłanym PAP komunikacie. Z badania wynika m.in., że 36 proc. robi to, bo nie chce zamartwiać innych, 24 proc. obawia się oceny lub wyśmiania, 22 proc. uważa, że jej lub jego emocje nie są ważne lub warte uwagi. 22 proc. nastolatków jako powód wskazało, że czuje się niezrozumiana, a 17 proc. się wstydzi.

Zaznaczono, że w trudnych emocjonalnie sytuacjach nastolatki wybierają samotność.

„Zdecydowanie najczęściej uciekają wówczas w muzykę – to sposób aż 65 proc. badanych. Muzyka pomaga nastolatkom zarówno podczas napadów złości (59 proc.), jak i smutku (61 proc.)” – wskazano.

Co czwarty nastolatek w trudnych emocjonalnie sytuacjach uprawia sport. Dodano, że pomagają też seriale (32 proc.), a co trzeci nastolatek odreagowuje, grając na komputerze.

Podano, że niemal 40 proc. pokolenia Z wskazało, że zgadza się ze stwierdzeniem „co cię nie zabije, to cię wzmocni”.

„To pokazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kontekście psychoedukacji i stereotypowych stwierdzeń utrwalanych z pokolenia na pokolenie” – zaznaczono.

Drugim elementem kampanii są karty edukacyjne dla nastolatków. Zestaw składa się z 10 kart uzupełnionych o wskazówki dotyczące tego, jak radzić sobie z emocjami i jak prosić o pomoc. Bezpłatnie można je pobrać ze strony: https://polecmyzewsparciem.pl/materialy.

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków przeprowadzone 3-20 czerwca 2024 r. zrealizowano przez TEB Research na zlecenie producenta papieru POL, techniką CAWI w całej Polsce. Łącznie przeprowadzono 1000 wywiadów wśród uczniów szkół średnich (LO i technikum) w wieku 14-18 lat. Baza respondentów TEB Edukacja. (PAP)

pak/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner