New York
32°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
5mph
89%
30.17
TueWedThu
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

CBOS: Poprawiły się oceny Polaków dotyczące sytuacji w miejscu pracy

02.07.2024

Większość Polaków (61 proc.) w czerwcu dobrze oceniła sytuację w swoim miejscu pracy; to wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do maja – wynika z badania CBOS. Negatywne nastroje tak jak przed miesiącem dominują wśród rolników.

Z raportu CBOS wynika, że w drugiej dekadzie czerwca większość (61 proc.) pracujących zarobkowo badanych dobrze oceniła obecną sytuację w ich zakładach pracy, przy czym co dziesiąty (10 proc.) uznał ją za bardzo dobrą. Co czwarty (25 proc.) stwierdził zaś, że jest ona „ani dobra, ani zła”.

Negatywnie sytuację w swoim zakładzie pracy oceniło 11 proc. respondentów, ale tylko co setny (1 proc.) stwierdził, że jest ona bardzo zła, a co dziesiąty (10 proc.), że zła. Trzech na stu pracujących zarobkowo (3 proc.) uchyliło się od odpowiedzi.

Oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy w czerwcu były nieznacznie lepsze niż w drugiej połowie maja – o 1 pkt proc. przybyło oceniających, że jest ona dobra, natomiast o 2 pkt. zmniejszył się odsetek ocen negatywnych.

Jak podał CBOS, w czerwcu tak jak w ostatniej dekadzie maja sytuację w swoim miejscu pracy wyraźnie gorzej postrzegali pracujący w prywatnym rolnictwie. O ile wśród innych pracujących dominowały oceny pozytywne, to niemal połowa (49 proc.) pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych uznała, że sytuacja w ich miejscu pracy jest „ani dobra, ani zła”. Autorzy badania zaznaczyli, że w tej grupie oceny po raz kolejny się jednak poprawiły (w porównaniu z drugą połową maja o 12 pkt. proc. przybyło ocen pozytywnych, a o 15 pkt. ubyło negatywnych).

Nadal gorsze oceny niż wśród innych grup zawodowych zanotowano wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin. Jednak w porównaniu z poprzednim badaniem opinie tej grupy poprawiły się jeszcze bardziej niż wśród ogółu badanych pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych (o 31 pkt. proc. przybyło ocen pozytywnych, a o 20 pkt. ubyło negatywnych).

Większość (62 proc.) pracujących zarobkowo wyraziła przekonanie, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładzie pracy pozostanie bez zmian. Wśród pozostałych pytanych więcej spodziewało się jej poprawy (18 proc.), niż przewidywało pogorszenie (13 proc.). Tak jak w poprzednich miesiącach respondenci spodziewający się zmian na ogół nie uważali, że będą one duże (zdecydowanej poprawy spodziewało się 2 proc., a zdecydowanego pogorszenia – 1 proc.). Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie udzieliło 7 proc. badanych.

Jeżeli chodzi o przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku, to w drugiej dekadzie czerwca w porównaniu z ostatnią dekadą maja ubyło optymistów (spadek o 4 pkt. proc.) i pesymistów (spadek o 2 pkt.), a zwiększył się odsetek przekonanych o utrzymaniu status quo (wzrost o 5 pkt.).

W porównaniu z poprzednim badaniem poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia nieco się obniżyło. W czerwcu co czwarty (25 proc.) pracujący zarobkowo zadeklarował, że w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp. (wzrost o 2 pkt. proc.), a 73 proc. nie brało tego pod uwagę (spadek o 1 pkt). W tej drugiej grupie o 5 pkt. proc. (do 34 proc.) ubyło uważających utratę obecnej pracy za zdarzenie mało prawdopodobne, a o 4 pkt. więcej zadeklarowało, że raczej nie bierze tego pod uwagę (39 proc.).

Badanie przeprowadzono na grupie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL, od 10 do 20 czerwca br. Badani mieli do wyboru metodę przeprowadzania ankiety w formie bezpośredniej rozmowy (CAPI), telefonicznej (CATI) oraz internetowej (CAWI). Próba wyniosła 1055 osób. (PAP)

kkr/ wus/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner