New York, NY
64°
Showers in the Vicinity
6:42 am7:18 pm EDT
Feels like: 64°F
Wind: 12mph W
Humidity: 49%
Pressure: 30.08"Hg
UV index: 0
8 pm9 pm10 pm11 pm12 am
63°F
63°F
63°F
63°F
63°F
TueWedThuFriSat
77°F / 63°F
79°F / 46°F
50°F / 43°F
64°F / 59°F
72°F / 54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Epstein agentem Mossadu? W notatce FBI mowa też o Trumpie i Chabad-Lubawicz

03.02.2026

Odtajniona notatka FBI z 2020 r. zawiera oskarżenia informatora, że prezydent USA Donald Trump – za pośrednictwem zięcia Jareda Kushnera – był pod wpływem chasydzkiego ruchu Chabad-Lubawicz, Rosji oraz Izraela. Dokument sugeruje także, że Jeffrey Epstein działał jako agent izraelskiego wywiadu.

Opublikowany w piątek zbiór akt, obejmujący ponad 3 mln stron, zawiera m.in. notatki oparte na zeznaniach poufnego źródła osobowego FBI. Według notatki sporządzonej w ramach śledztwa dotyczącego zagranicznych wpływów na proces wyborczy w USA, Trump miał zostać „skompromitowany przez Izrael”. Dokument wskazuje na Kushnera jako na „prawdziwy mózg” jego prezydentury.

Źródło FBI opisuje działania ortodoksyjnego ruchu żydowskiego Chabad-Lubawicz, zmierzające do „przeciągnięcie na swoją stronę” prezydentury Trumpa. Organizacja została przedstawiona jako narzędzie wykorzystywane przez Władimira Putina do kontrolowania rosyjsko-żydowskich oligarchów. Wskazano na członka Chabadu i naczelnego rabina Rosji, Berela Lazara, który ze względu na bliskie związki z Kremlem zwany jest rabinem Putina.

Chabad-Lubawicz jest chasydzką dynastią wywodzącą się z XVIII-wiecznej Rosji, a jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się grup chasydzkich dzięki rozbudowanej sieci instytucji w około 100 krajach i działalności misyjnej wśród mniej związanych z religią żydów. Szacuje się, że kilkanaście procent wszystkich chasydów na świecie to Chabadnicy – czyli około 100 tys. osób – jednak liczba osób związanych w różnym stopniu z ruchem może sięgać nawet miliona.

Kushner został określony w notatce FBI jako kluczowy stronnik Chabadu w wewnętrznym kręgu Trumpa. Notatka przypomina, że w dniu wyboru Trumpa na prezydenta po raz pierwszy, Kushner wraz z żoną Ivanką odwiedzili grób rabina Mendela Schneersona, najważniejszej postaci w historii tego ruchu.

Dokument sugeruje również potrzebę zbadania fundacji charytatywnych rodziny Kushnerów pod kątem prania pieniędzy oraz podkreśla ich wieloletnie, bliskie relacje z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Zgodnie z informacjami źródła Epstein miał być „skaptowanym agentem Mosadu”. Finansista miał być blisko związany z byłym premierem Izraela Ehudem Barakiem, pod którego okiem miał rzekomo przechodzić szkolenie szpiegowskie.

Potwierdzeniem bliskich relacji obu mężczyzn są ujawnione e-maile. Wynika z nich, że Barak wraz z żoną wielokrotnie nocowali w nowojorskim apartamencie Epsteina, nawet po odbyciu przez niego kary więzienia m.in. za nakłanianie nieletnich do prostytucji i wpisaniu go na listę przestępców seksualnych w 2008 roku.

Korespondencja dotyczyła m.in. kwestii logistycznych, takich jak sprzątanie mieszkania czy instalacja systemu Apple TV. Sam Barak, choć przyznał się do znajomości z finansistą, stanowczo zaprzeczył udziałowi w jakiejkolwiek nielegalnej działalności.

W dokumentach pojawia się także nazwisko prawnika Epsteina, Alana Dershowitza, znanego z proizraelskich poglądów. Według notatki FBI miał on zostać „skaptowany przez Mosad” i twierdził, że gdyby był młodszy, służyłby w izraelskim wywiadzie. To Dershowitz miał przekazać prokuratorowi zajmującemu się sprawą Epsteina informację, że Epstein „należy do wywiadu”, co – według źródła – wpłynęło na łagodny wyrok w 2008 roku.

Akta zawierają również e-maile Epsteina do inwestora i bliskiego współpracownika Trumpa, Toma Barracka, pełniącego obecnie funkcję ambasadora USA w Turcji. W marcu 2016 roku Epstein pisał do niego: „Wyślij zdjęcia ciebie i dziecka… żebym się uśmiechnął”. Choć kontekst tej wiadomości pozostaje niejasny, potwierdza ona utrzymywanie przez Epsteina bliskich kontaktów z otoczeniem Trumpa w okresie kampanii przed jego pierwszą kadencją – podkreśla portal Middle East Eye. (PAP)

baj/ mal/

Informator FBI twierdził, że Epstein był „menedżerem majątku Putina”

Niewymieniony z nazwiska informator powiedział FBI w 2017 r., że miliarder Jeffrey Epstein zajmował się zarządzaniem majątkiem Władimira Putina i byłego dyktatora Zimbabwe Roberta Mugabego – wynika z jednego z dokumentów opublikowanych przez resort sprawiedliwości USA. Wiarygodność informacji nie jest znana.

W dokumencie z 13 grudnia 2017 r., będącym podsumowaniem informacji przekazanych przez poufne źródło osobowe FBI czytamy, że według informatora „Epstein był menedżerem majątku prezydenta Władimira Putina i świadczył te same usługi prezydentowi Zimbabwe Robertowi Mugabe”. Nie podano dodatkowych szczegółów. Dokument jest opatrzony klauzulą „tajne” i „nie dla obcokrajowców” (NF).

Zawiera też szereg innych twierdzeń informatora, którego tożsamość została zamazana w dokumencie. Osoba ta twierdziła również m.in., że Epstein „miał posiadłość w Nowym Meksyku, dokąd zwabiał i nagrywał nieletnie kobiety”, „miał haki na innych ludzi” oraz spotkał się z Donaldem Trumpem na lunchu wiosną 2015 r., tj. długo po tym, gdy Trump miał zerwać wieloletnią znajomość z Epsteinem.

W dokumencie jest też mowa o tym, że miliarder miał mieć „prywatnego hakera” z Włoch, który miał mieć talent do znajdowania luk w systemach informatycznych i sprzedawał swoje cybernarzędzia m.in. służbom z USA, Wielkiej Brytanii, ale też Hezbollahowi, czy Republice Środkowoafrykańskiej. Natomiast bał się Rosji i nigdy tam nie podróżował. Według „Corriere della Sera”, opis tej osoby pasuje do Vinzenzo Iozzo, byłego wicedyrektora firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Crowdstrike.

Opisywany dokument to formularz FD-1023, zawierający niezweryfikowane informacje przekazywane FBI przez informatorów. Nie jest jasne, czy i jak FBI wykorzystała te informacje. W jednym z e-maili Epsteina do inwestora Joichi Ito w 2014 r., miliarder, odpowiadając na pytanie, czy „kumpluje się z Mugabe”, powiedział, że nie, ale dodał, że „łatwo byłoby zwrócić jego uwagę”.

Z pozostałych dokumentów opublikowanych przez resort sprawiedliwości wynika, że Epstein utrzymywał kontakty z szeregiem Rosjan mających powiązania z Kremlem. W jednym z e-maili do rosyjskiego miliardera Władisława Doronina napisał, że zna „przyjaciela Putina”, wielokrotnie też omawiał możliwość spotkania z samym Putinem, zabiegając o zorganizowanie rozmów z rosyjskim przywódcą u byłego premiera Norwegii Thorbjorna Jaglanda. W 2013 r. z kolei powiedział byłemu premierowi Izraela Ehudowi Barakowi, że nie zgodził się na propozycję spotkania z Putinem w czasie forum ekonomicznego w Petersburgu, dodając że „jeśli (Putin) chce się spotkać, będzie musiał wydzielić prawdziwy czas i prywatność”.

W 2018 r. przed spotkaniem Trumpa z Putinem w Helsinkach Epstein polecił Jaglandowi, by przekazał szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi, że chętnie podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat Trumpa, jak czynił to w rozmowach ze zmarłym ambasadorem Rosji przy ONZ Witalijem Czurkinem.

Jak jeszcze w ubiegłym roku ujawniła grupa Dossier Center, związana z rosyjskim biznesmenem-opozycjonistą Michaiłem Chodorkowskim, Epstein utrzymywał bliskie kontakty z Siergiejem Bieliakowem, który zajmował się organizacją międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF), a według Dossier był w istocie agentem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Epstein pisał też, że propozycje spotkania składał mu wiceszef Banku Centralnego Rosji Aleksiej Simanowski, którego określił jako człowieka odpowiedzialnego za rosyjską odpowiedź na zachodnie sankcje. W e-mailu do norweskiego dyplomaty Terje Roda-Larsena z 2014 r. Epstein pisał, że chciałby zasięgnąć w tej sprawie opinii Billa Burnsa, wówczas wiceszefa Departamentu Stanu USA (2011-2014), a późniejszego szefa CIA (2021-2025), z którym Epstein wielokrotnie się spotykał. W latach 2005-2008 Burns był ambasadorem USA w Rosji.

Już wcześniej ujawnione akta dowodziły też, że Epstein korzystał z usług PR Marii Drokowej, byłej protegowanej znanego doradcy Putina Władisława Surkowa, która zasłynęła jako prominentna działaczka proputinowskiej młodzieżówki „Nasi”, a później założyła fundusz inwestycyjny w Dolinie Krzemowej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Tagi epstein

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner