New York
55°
Rain Shower
5:27 am8:19 pm EDT
9mph
92%
30.16
ThuFriSat
73°F
75°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku. Wśród gości Martin Scorsese

27.05.2025

We wtorek rozpoczyna się 20. edycja Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku (NYPFF), który w tym roku połączy przegląd najważniejszych dzieł Andrzeja Wajdy z prezentacją najnowszych osiągnięć polskiej kinematografii. Wydarzenie uświetni swoją obecnością znany amerykański reżyser Martin Scorsese.

Festiwal rozpocznie się od projekcji „Kanału” Wajdy, połączonej z panelem dyskusyjnym z udziałem krytyczki i badaczki związanej z Uniwersytetem Columbia Annette Insdorf oraz historyka filmu, dr. hab. Rafała Syski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W programie trwającego do soboty wydarzenia znalazły się zarówno klasyczne dzieła Wajdy – takie jak „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i „Katyń” – jak i najnowsze produkcje polskiego kina. Wśród nich znalazły się: „Pod wulkanem” Damiana Kocura, dokumentalny „Las” Lidii Dudy, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna (koprodukcja duńsko-polsko-szwedzka), „Prawdziwa historia Tamary Łempickiej: sztuka przetrwania” Julie Rubio oraz „Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego.

Szczególnym momentem festiwalu będzie środowy pokaz „Popiołu i diamentu” w kinie Directors Guild Theatre, poprzedzony osobistym wprowadzeniem Martina Scorsese.

Wszystkie projekcje w ramach wydarzenia, będącego jedynym dorocznym festiwalem promującym polskie kino na wschodnim wybrzeżu USA, odbędą się w ośrodku kulturalnym Scandinavia House na Manhattanie. Wśród gości specjalnych pojawi się aktorka Małgorzata Potocka.

„W ciągu 20 lat zaprezentowaliśmy ponad 300 filmów, w tym dzieła nieodżałowanych mistrzów: Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego i Kuby (Janusza) Morgensterna” – wspomina w rozmowie z PAP Hanna Hartowicz, założycielka i dyrektorka festiwalu.

„Pokazywaliśmy fabuły, dokumenty i krótkometrażowe filmy w ich naturalnym środowisku – na wielkim ekranie, co znacząco wzbogaca doznania artystyczne. Filmy takie jak +Katyń+ czy +Wołyń+ Wojciecha Smarzowskiego przyciągały tłumy widzów” – mówi założycielka i dyrektorka imprezy.

Festiwal może poszczycić się współpracą z najbardziej prestiżowymi instytucjami kulturalnymi Nowego Jorku, np. Museum of Modern Arts, Museum of Moving Image czy Anthology Film Archives. Przez lata gościł uznanych polskich reżyserów i reżyserki, w tym Morgensterna, Smarzowskiego, Agnieszkę Smoczyńską, Agnieszkę Holland, Kingę Dębską czy Joannę Kos-Krauze. Jego oprawę wizualną tworzyli uznani artyści: Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski i Ryszard Horowitz.

Festiwal przyznaje nagrody za najlepszy film, dla najlepszej aktorki/aktora, a także nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego i Elżbiety Czyżewskiej. W związku z jubileuszowym charakterem tegorocznej edycji jedynym wyróżnieniem będzie nagroda publiczności. Od czasów pandemii COVID-19 publiczność zyskała też ofertę oglądania filmów festiwalowych online.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner