New York
32°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
5mph
89%
30.17
TueWedThu
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia
Warto przeczytać
Społeczeństwo

Jubileusz Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży

26.07.2024
Kończący swoją nowojorską misję dyplomatyczną konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej) został uhonorowany specjalnym dyplomem. Na zdjęciu jest wraz z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakubem Staniewskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dyplomy, odznaczenia, a nawet nagrody przyznane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych zostały wręczone podczas uroczystości związanej z piątą rocznicą istnienia Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wojtek Maślanka

Drewniany jubileusz organizacji zrzeszającej polonijną młodzież był okazją do uhonorowania osób dla niej zasłużonych, zarówno jeśli chodzi o jej wolontariuszy, jak i instytucje wspierające ją finansowo, logistyczne oraz doradczo. W jego trakcie podsumowano także pięcioletnią działalność Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia. Z kolei dla konsula generalnego Adriana Kubickiego, kończącego swoją nowojorską misję dyplomatyczną, było to ostatnie oficjalne wydarzenie, w jakim brał udział przed powrotem do Polski.

Kończący swoją nowojorską misję dyplomatyczną konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej) został uhonorowany specjalnym dyplomem. Na zdjęciu jest wraz z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakubem Staniewskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CZĘŚĆ OFICJALNA
Rocznicowa uroczystość odbyła się 26 czerwca i miała miejsce w salonach pałacu DeLamara, w którym mieści się siedziba polskiej placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku. Część oficjalną prowadził założyciel i prezes młodzieżowej organizacji Jakub Staniewski, któremu towarzyszyły jego zastępczyni Natalia Ostapowicz oraz koordynatorka ds. wydarzeń Martyna Kulec.

„Dokładnie pięć lat temu przedstawiciele zarządu naszej organizacji spotkali się w tym oto miejscu z przedstawicielami czołowych organizacji polonijnych. To właśnie w gościnnych progach Konsulatu Generalnego rozpoczęliśmy swoją działalność na rzecz młodzieży i przedstawiliśmy postulaty, które zamierzaliśmy realizować” – wyjaśnił na wstępie założyciel Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Przedstawił też szereg osiągnięć, które w ciągu tego okresu udało im się dokonać. Do nich na pewno zalicza się zgromadzenie ponad 750 tys. dolarów na fundusz stypendialny, uczestnictwo w ponad 500 wydarzeniach i spotkaniach, przejęcie ponad 1000 członków nieistniejącej już Organizacji Studentów Polskich, nawiązanie współpracy z ponad 50 klubami studenckimi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, organizacja balów, w których wzięło udział ponad 1000 studentów z 10 stanów oraz niesamowicie dynamiczny rozwój stowarzyszenia.

Jubileuszową uroczystość prowadził prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Chyba największym naszym osiągnięciem jest fakt, że stworzyliśmy organizację, poprzez którą młodzież może dzielić się swoimi talentami, doświadczeniem, pomysłami, marzeniami oraz rozwijać swoje kompetencje i odnajdywać nowych przyjaciół. Nasza współpraca z młodzieżą przyczynia się do wzmocnienia struktury Polonii poprzez zaszczepianie w młodych ludziach miłości do działania i chęci do podawania sobie pomocnej dłoni” – podkreślił Jakub Staniewski.

Tę aktywność i kreatywność członków stowarzyszenia podkreślały także dwa innowacyjne pomysły, które zostały zrealizowane przy okazji jubileuszowej uroczystości.

Pierwszym były odznaczenia „Za Zasługi dla Młodzieży”, które zostały stworzone w celu uhonorowania osób wspierających polonijną młodzież. Drugim nowym pomysłem były nagrody przyznawane przez amerykańskiego prezydenta najbardziej zaangażowanym wolontariuszom, w dodatku Polskie Stowarzyszenie Młodzieży jest pierwszą polonijną organizacją, w której te nagrody zostały rozdane.

Pełen uznania dla jego osiągnięć był konsul generalny Adrian Kubicki, który był świadkiem jego narodzin. Składając gratulacje z okazji pięciolecia istnienia tej organizacji zwrócił uwagę na jej aktywność i bardzo szybki rozwój, a także ogromne znaczenie.

Dla konsula generalnego Adriana Kubickiego jubileusz Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży był ostatnim oficjalnym wydarzenie w jakim brał udział przed powrotem do Polski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Za dziesięć, piętnaście lat to od was będzie zależała przyszłość Polonii” – podkreślił dyplomata. Dodał, że ma nadzieję, że ta zmiana pokoleniowa, która jest nieuchronna, będzie następowała na zasadzie współpracy i kontynuacji z doświadczonymi oraz zasłużonymi organizacjami, i będzie gwarantem pozytywnej przyszłości naszej grupy etnicznej w Stanach Zjednoczonych.

„Życzę, żeby wasze stowarzyszenie zdobyło status międzynarodowy, ponieważ jest to świetna forma do angażowania młodych ludzi i skupiania ich pod jednym wspólnym hasłem” – zaznaczył konsul generalny. Podziękował także młodzieży obecnej na uroczystości za poświęcenie i zaangażowanie w działalność polonijnych klubów studenckich, których powstaje coraz więcej na amerykańskich uczelniach.

„Jeśli będziecie dalej pracowali nad tym, żeby Polska i Ameryka ściśle się ze sobą wiązały, to dzięki temu także dla was samych będzie powstawało coraz więcej możliwości rozwoju” – stwierdził Adrian Kubicki i przy tej okazji zachęcił młodzież, aby była dumna z polskich korzeni, oraz życzył jej sukcesów w realizacji przyszłych karier zawodowych.

Rocznicową uroczystość uświetnił występ Chóru Dziecięcego Polonia pod dyrekcją Dominika Grzyba. Zaprezentował zarówno kompozycje klasyczne, jak również ludowe i rozrywkowe. Chórzyści zaśpiewali: „Ave Verum” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Bębenek” Jana Krutula, „Don’t Worry Be Happy” Bobby’ego McFerrina, „Do życia mnie budzi muzyka” Piotra Selima oraz ludowy szlagier „Głęboka studzienka”. Na zakończenie był duży jubileuszowy tort oraz wspólne gaszenie świeczek z nadzieją, że wszystkim spełnią się studenckie marzenia.

Jubileuszową uroczystość uświetnił występ Chóru Dziecięcego Polonia pod dyrekcją Dominika Grzyba / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PREZYDENCKIE WYRÓŻNIENIA
Jako pierwsze zostały rozdane Prezydenckie Nagrody za Wolontariat (President’s Volunteer Service Award). Jest to prestiżowe – wyróżnienie ustanowione dekretem prezydenta George’a Busha – honorujące osoby angażujące się w wielogodzinny wolontariat i służbę społeczną. Wyróżniania laureatów mają trzy stopnie, które zależą od ich zaangażowania. Nagroda ma na celu nie tylko docenienie wysiłków wolontariuszy, ale także inspirowanie innych do angażowania się w działalność społeczną oraz promocję wolontariatu i odpowiedzialności obywatelskiej.

„Każdy z naszych wolontariuszy nosi unikalne talenty i umiejętności, które wzbogacają nasza organizacją. Ich determinacja i pasja są fundamentem naszych sukcesów – podkreślał przed wręczeniem wyróżnień prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Dzięki zaangażowaniu i wspólnej pracy możemy nie tylko realizować nasze cele, ale także tworzyć silną i zjednoczoną społeczność, która jest dumą zarówno dla Polaków w kraju, jak i za granicą” – dodał Jakub Staniewski, który także wręczał nagrody, dyplomy i specjalne listy gratulacyjne podpisane przez prezydenta Joe Bidena.

Wśród gości jubileuszowej uroczystości był m.in. ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski (drugi z prawej w pierwszym rzędzie) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Brązowe wyróżnienia otrzymały: Victoria Konieczny oraz Olivia Drążek. Srebrne nagrody wręczono: Annie Gutowskiej, Davidowi Piskadło, Johnowi Niewińskiemu, Michałowi Żebrowskiemu oraz Bartkowi Szymańskiemu.

Natomiast złotymi wyróżnieniami uhonorowano: Olivię Żebrowską, Julię Skrodzką, Magdę Mazgaj, Julię Wojtkowską, Isabellę Mazgaj, Veronikę Tęczę oraz Natalię Ostapowicz.

Nagrodę Prezydenta Stanów Zjednoczonych za Wolontariat otrzymały także nieobecne na uroczystości: Natalie Mazgaj, Karolina Molter i Natalia Turkiewicz.

W imieniu wyróżnionych wolontariuszy głos zabrała Natalia Ostapowicz.

„Chcę wyrazić głęboką wdzięczność za uznanie naszych wysiłków i zaangażowania. To dla nas ogromny zaszczyt” – podkreśliła wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W imieniu wyróżnionych wolontariuszy podziękowania wygłosiła wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Natalia Ostapowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MŁODZIEŻOWE ODZNACZENIE
Jubileuszowa uroczystość była także okazją do zaprezentowania oraz wręczenia nowych medali stworzonych przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży. Odznaczenie „Za Zasługi dla Młodzieży” ma na celu docenienie osób, organizacji i instytucji, które swoją działalnością przyczyniają się do wsparcia i rozwoju młodzieży. Zostało zaprojektowane przez Jakuba Staniewskiego. Na awersie znajduje się ukoronowany orzeł z rozpostartymi skrzydłami, który dodatkowo w prawym szponie trzyma pochodnię – symbolizująca młodzież, a w lewym liście laurowe – oznaczające współpracę i odnoszone przez nią osiągnięcia. Całość otoczona jest słowami „Za Zasługi dla Młodzieży”. Natomiast na rewersie medalu znajdują się słowa „Ad Meritus Pro Iuvenis”. Odznaczenie jest pozłacane 24-karatowym złotem i zawieszone na niebieskiej wstążce ze złotymi paskami. Jest nadawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, wychowania i współpracy z młodzieżą, szczególne zasługi w rozwijaniu jej talentów i umiejętności, a także za aktywną działalność na rzecz promocji kultury i sportu wśród młodzieży i wyjątkowe inicjatywy wspierające jej rozwój i integrację. Podobnie jak Prezydenckie Nagrody za Wolontariat medale wręczał Jakub Staniewski.

Odznaczeni medalem „Za Zasługi dla Młodzieży” (od lewej): konsul generalny Adrian Kubicki, nauczycielka i pedagog Eugenia Aniśko, wręczający wyróżnienia prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes Gram-X Promotions Grzegorz Fryc, menedżer Działu Marketingu PSFCU Mariusz Moryl i prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pierwsze w historii odznaczenie „Za Zasługi dla Młodzieży” zostało nadane w uznaniu ponad 50-letniej działalności pedagogicznej i współpracę z młodzieżą oraz za wysiłek wkładany w wychowanie przyszłych pokoleń, a także wskazywanie, jak być dobrym człowiekiem z wielkim sercem otwartym na potrzeby innych. Otrzymała je nauczycielka i pedagog Eugenia Aniśko.

„Dla mnie ten medal jest szczególny, bo jest od moich dzieci – podkreśliła pani Eugenia. – Jest on szczególny dlatego, że dzieci mogą być wdzięczne nawet za małe rzeczy, a wdzięczność jest jedną z najważniejszych cech charakteru. Tulę do serca waszą nagrodę” – dodała uhonorowana nauczycielka. Dla niej – jak podkreśliła – szkoła nie była pracą, tylko przyjemnością.

„Przez 50 lat naprawdę byłam szczęśliwa. Miałam wokół siebie moc wspaniałych ludzi, wspaniałych rodziców, wspaniałych nauczycieli i wspaniałych uczniów” – podkreśliła Eugenia Aniśko. W superlatywach przedstawiła Kubę Staniewskiego, opowiedziała o tym, jakim był uczniem i młodym człowiekiem, wspominała o jego pracowitości i ambicjach. Wyraziła swoją dumę z faktu, że miała wpływ na jego wychowanie i wykształcenie.

Odznaczona medalem „Za Zasługi dla Młodzieży” Eugenia Aniśko w superlatywach wypowiadała się na temat swojego wychowanka Jakuba Staniewskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jako druga odznaczona została dr Dorota Andraka. Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających otrzymała odznaczenie w uznaniu współpracy z młodzieżą oraz wieloletniej działalności pedagogicznej, opieki nad polonijnymi szkołami, a także za wybitne zasługi dla młodzieży. Dziękując za wyróżnienie zwróciła się również do obecnej na uroczystości mamy Jakuba Staniewskiego.

„Wychowała pani wspaniałego syna, który daje przykład osoby kreatywnej oraz wspierającej innych, żeby język polski i nasza polska rodzina w Stanach Zjednoczonych nie zaginęła” – podkreśliła dr Dorota Andraka. Słowa wdzięczności skierowała również do zebranej na uroczystości młodzieży.

„Jesteście wspaniałą grupą integrującą się, grupą kreatywną, która ukazuje, że warto być w dwóch kulturach. Tej kulturze amerykańskiej, w której się urodziliście, oraz w kulturze polskiej – stwierdziła prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających. – Nie wstydźcie się być Polakami” – dodała dr Andraka.

Wśród odznaczonych medalem „Za Zasługi dla Młodzieży” była m.in. prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Odznaczenie „Za Zasługi dla Młodzieży” przyznano również konsulowi generalnemu Adrianowi Kubickiemu. Dyplomata otrzymał je w uznaniu za współpracę z młodzieżą i osiągnięcia odnoszone jako najmłodszy konsul generalny w historii placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku oraz za otwartość na młodych ludzi i ich pomysły. Adrian Kubicki dziękując za wyróżnienie podkreślił, że odznaczenie to dowodzi, że młodzież ma ciekawe pomysły i zmysł kreatywności.

„Dla mnie to wspaniałe odznaczenie jest czymś pomiędzy Orderem Uśmiechu a Krzyżem Zasługi. Gratuluję pomysłu” – stwierdził dyplomata.

Konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej) otrzymał medal „Za Zasługi dla Młodzieży” w uznaniu współpracy z młodzieżą i osiągnięć odnoszonych jako najmłodszy konsul generalny w historii placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku. Na zdjęciu jest wraz z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakubem Staniewskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei w uznaniu współpracy z młodzieżą oraz na jej rzecz, aktywizacji środowiska młodzieżowego poprzez projekty społeczne i organizowane przedsięwzięcia wyróżnienie otrzymał także Grzegorz Fryc, prezes Gram-X Promotions. Dziękując za odznaczenie przekazał również gratulacje dla młodzieży w związku z pięcioleciem istnienia ich stowarzyszenia. Zachęcił ją do dalszej aktywności oraz wytrwałości i życzył wielu sukcesów. Przy okazji wspomniał o podobnej organizacji – Pangea Network USA – którą sam kiedyś współtworzył, a która po jakimś czasie przerodziła się w Kongres 60 Milionów, istniejący do dziś w siedmiu krajach świata.

„Myślę, że ten czas, który poświęcacie dla wolontariatu i Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży przyniosą wam piękne efekty” – zapewnił Grzegorz Fryc.

Prezes Gram-X Promotions Grzegorz Fryc zachęcił członków Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży do dalszej aktywności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Odznaczenie „Za Zasługi dla Młodzieży” przyznano też dwóm instytucjom wspierającym młodzież, jak również polonijne stowarzyszenie ją skupiające. Jedną z nich jest Fundacja Kościuszkowska. Przyznany jej medal w uznaniu programów skierowanych do młodzieży w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz za wspieranie młodzieży polonijnej i studentów programami stypendialnymi odebrał prezes i dyrektor wykonawczy Marek Skulimowski.

„Czuję się onieśmielony, ponieważ to my zawsze dajemy coś studentom” – powiedział szef Fundacji Kościuszkowskiej mając oczywiście na uwadze stypendia przez nią przyznawane. Przy okazji poinformował, że instytucja ta zamierza niebawem zwiększyć pulę środków finansowych przeznaczonych na wsparcie szkolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Zachęcił też stowarzyszenie do bliższej współpracy z fundacją, którą reprezentuje.

Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej (z prawej) odebrał medal „Za Zasługi dla Młodzieży” przyznany dla instytucji, którą zarządza. Na zdjęciu jest wraz z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakubem Staniewskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Natomiast w uznaniu owocnej współpracy i wieloletniego wsparcia okazanego Polskiemu Stowarzyszeniu Młodzieży oraz za wspieranie studentów programami stypendialnymi i całokształt działalności wspierającej młodych ludzi odznaczenie nadano również Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W imieniu zarządu tej instytucji finansowej medal odebrał menedżer jej Działu Marketingu Mariusz Moryl.

„Od bardzo dawna wspieramy wszelkie inicjatywy związane z dziećmi i młodzieżą poprzez wsparcie dla polskich szkół dokształcających i program stypendialny, ale jestem pewien, że to odznaczenie zmobilizuje nas do jeszcze większego wysiłku na rzecz polonijnej młodzieży” – podkreślił Mariusz Moryl po odebraniu wyróżnienia.

Odznaczenie „Za Zasługi dla Młodzieży” przyznano również ks. Grzegorzowi Markulakowi. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie otrzymał je w uznaniu duchowego wsparcia i współpracy z młodzieżą oraz za otwartość na potrzeby młodych ludzi. Niestety kapłan nie mógł wziąć udziału w jubileuszowej uroczystości.

Menedżer Działu Marketingu PSFCU Mariusz Moryl odebrał medal „Za Zasługi dla Młodzieży” przyznany dla tej instytucji finansowej. Na zdjęciu jest wraz z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakubem Staniewskim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Na zakończenie części oficjalnej wręczono jeszcze dwa specjalne dyplomy za współpracę. Pierwszy otrzymał konsul generalny Adrian Kubicki, a drugi Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Dyplom przyznany polskiemu dyplomacie kończącemu swoją misję w Nowym Jorku był formą podziękowania za współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży.

„Konsul generalny od razu po swoim przyjeździe wyraził ogromną chęć spotkania się ze wszystkimi i goszczenia w progach konsulatu każdego, kto był gotowy do współpracy. W sposób wyjątkowy udowodnił nam, że przedstawiciel polskiego rządu jest osobą, która ma człowieka w sobie – powiedział Jakub Staniewski tuż przed wręczeniem dyplomu. – Jest on osobą, która swoim sercem i szczerą chęcią do współpracy z innymi, pomagania Polonii oraz do rozwijania naszych organizacji, podeszła do swojego obowiązku nie tylko z poczuciem odpowiedzialności, ale też z poczuciem tego, że działając razem możemy rzeczywiście najwięcej osiągnąć” – zaznaczył prezes młodzieżowego stowarzyszenia. Następnie w podziękowaniu za współpracę i wsparcie okazane tej organizacji wręczył na ręce Adriana Kubickiego specjalny dyplom. Z kolei Mariusz Moryl, menedżer Działu Marketingu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej odebrał podobne wyróżnienie w uznaniu za wyjątkowe wsparcie i sponsorowanie Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Dyplom z podziękowaniami za współpracę prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski (z lewej) wręczył także na ręce Mariusza Moryla, menedżera Działu Marketingu PSFCU / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner