W sobotę, 14 grudnia w Parafii Św. Stanisława Kostki odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. „Chwalcie dziecinę”, który zainicjowany był w ramach promowania kultury i tradycji świątecznych z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Organizatorzy koncertu tym razem nawiązali współpracę z polonijnym zespołem Krakowianki i Górale i chórem dziecięcym z Parafii Św. Róży z Limy, które bardzo chętnie przyłączyły się do wspólnego projektu realizując piękne układy muzyczne, wprowadzając publiczność w nastrój Bożego Narodzenia. Świąteczną uroczystość w kościele rozpoczął znany Polonii nowojorskiej ośmioletni Andrzejek Michoń, który przywitał ze swadą licznie zgromadzoną publiczność.
Na początek Małgorzata Staniszewska zaprezentowała dwie premierowe kolędy przy akompaniamencie kompozytora muzyki Jakuba Polaczyka pt „Wigilijna Noc”, „Chrystus Pan narodził się “.
Potem solowo dzieci z Parafii Św. Róży z Limy zaśpiewały pastorałki w języku hiszpańskim i angielskim: Maria Roldan – „Mi Burrito Sabanero”, Ruby Roldan – „The First Noel in spanish” Gabriela Roldan – „The First Noel in english” oraz Rafael Roldan – ”Noche de Paz”.
Następnie dzieci z zespołu Krakowianki i Górale wystąpiły z utworami pt. „Śliczna panienka”, „Oj maluśki maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz Andrzejek Michoń – „Dnia jednego o północy”, Monica Chibowski – „Mary did you know”, „Gdy śliczna Panna Syna kołysała” , „Zaśnij dziecino”, Emilia Idec razem z zespołem – „Od serca do ucha”.
Finałem koncertu był występ legendarnego Stana Borysa i Małgorzaty Staniszewskiej, którzy wspólnie z dziećmi z Krakowianek i Górali oraz Chórem dziecięcym z Parafii Św. Róży z Limy zaśpiewali pastorałki z repertuaru Stana Borysa: „Wesołych Świąt Wam Życzę” „Chwalcie Dziecinę” i „Kolęduje niebo ziemi”. Dzieci miały możliwość zarecytowania pierwszych zwrotek z każdej z pastorałki i przedstawić legendę polskiej piosenki publiczności, w ten sposób sprawdzając swoje możliwości recytatorskie.
Akompaniament dla dzieci z Parafii Św. Róży z Limy i Małgorzaty Staniszewskiej zapewnił wielokrotnie nagradzany kompozytor muzyki klasycznej Jakub Polaczyk, natomiast dla zespołu Krakowianki i Górale zagrała wspaniale Halina Kalitka.
Kierownictwem muzycznym koncertu zajęła się znana wokalistka operowa i jazzowa Małgorzata Staniszewska, a menedżerką i reżyserką projektu znana wśród Polonii menadżerka Stana Borysa Anna Maleady.
Organizatorzy wyrazili serdecznie podziękowania Parafii Św. Stanisława Kostki i Księdzu Proboszczowi Grzegorzowi Markulakowi za udostępnienie Domu Pańskiego na to wydarzenie. Dodatkowo otrzymali podziękowania: Pani dyrektor i kierownicy zespołu Krakowianki Górale: Elżbieta Hetnar, Joanna Żuk i Maria Bielski, jak również wyrażono uznania dla rodziców, nauczycieli i parafian.
Organizatorzy, dzięki darczyńcom i sponsorom tego pięknego koncertu kolęd, mogli obdarować dzieci biorące udział w koncercie prezentami świątecznymi.
To właśnie Anna Maleady zainspirowała pomysł do wspólnego śpiewania utworów Stana Borysa z młodzieżą i dziećmi, a celem tego przedsięwzięcia jest łączenie pokoleń w kulturze i sztuce, dzięki czemu mogą się wzajemnie inspirować oraz dzielić swoimi doświadczeniami.
Po koncercie wszyscy uczestnicy zgromadzili się w dolnej części kościoła, gdzie czekała na nich gorąca czekolada, aromatyczne ciasta z Caffe Rivera oraz inne smakołyki. Atmosfera była pełna radości i ciepła, a wszyscy mieli okazję spędzić czas na rozmowach i dzieleniu się wrażeniami z koncertu.
Artyści i goście, w tym legenda polskiej muzyki, Stan Borys, byli otoczeni przez tłum zainteresowanych, którzy chcieli porozmawiać z nimi, zrobić zdjęcia lub poprosić o autografy. Była to niepowtarzalna okazja dla wszystkich obecnych, aby spotkać się z tak wyjątkowymi osobami i podzielić się swoją pasją do muzyki.
Tego wieczoru wszyscy razem cieszyli się magią świąt, muzyką i wspólną świąteczną atmosferą, tworząc niepowtarzalną i serdeczną wspólnotę. Był to wyjątkowy wieczór, pełen wzruszeń i radości, który na długo zostanie w sercach wszystkich uczestników.
Koncert zorganizowany był pro bono przy wsparciu darczyńców.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski