New York
45°
Sunny
7:01 am5:17 pm EST
2mph
64%
30.02
TueWedThu
45°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Lepiej nie mieć makijażu podczas ćwiczeń – może on zaszkodzić skórze

07.03.2024

Noszenie podkładu do twarzy podczas ćwiczeń zmienia wielkość porów i późniejsze wydzielanie sebum, co może mieć wpływ na zdrowie skóry – informuje „Journal of Cosmetic Dermatology”.

Dr Sukho Lee z Texas A&M University w San Antonio (USA) i jego współpracownicy przeprowadzili badania z udziałem 43 studentów (20 mężczyzn i 23 kobiet). Uczestnicy najpierw umyli twarze odpowiednim środkiem oczyszczającym. Następnie naukowcy zmierzyli parametry skóry na różnych obszarach twarzy, w tym wielkość porów i produkcję sebum.

Kolejnym etapem było nałożenie na twarze wszystkich uczestników i uczestniczek pojedynczej warstwy podkładu – w zależności od ich wyboru – na czoło lub na policzki.

Później biorące udział w badaniu osoby przeprowadziły umiarkowany, 20-minutowy trening, składający się z biegania na bieżni przez 5 minut z prędkością 3 mil (4,8 kilometra) na godzinę, przez 10 minut z prędkością 6,4 kilometra na godzinę i przez 5 minut z prędkością 8 kilometrów na godzinę.

Powtórzone po treningu pomiary parametrów skóry wykazały, że ilość sebum w obszarach, na które nałożono podkład była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu.

Jednocześnie znacznie wzrósł rozmiar porów skóry w obszarach bez podkładu, podczas gdy nie zaobserwowano znaczącej zmiany w obszarach z makijażem. Sugeruje to, że podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę. Naukowcy nie ocenili, czy zmiany te były powiązane z jakimikolwiek problemami skórnymi.

Zdaniem autorów to świetny przykład szkodliwego wpływu makijażu podczas ćwiczeń – zatyka on pory skóry, utrudniając wydzielanie sebum.

Nie jest jasne, jaka jest optymalna ilość sebum – zbyt duże wydzielanie powoduje trądzik, natomiast zbyt małe – podrażnienie skóry.

Zdaniem autorów (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.16205) noszenie podkładu podczas wysiłku fizycznego może nie mieć dużego wpływu na większość osób wykonujących stosunkowo krótkie treningi, jednak nie są znane jego następstwa w przypadku w ćwiczeń wytrzymałościowych. Dlatego kolejnym etapem badań mają być następstwa dłużej trwających ćwiczeń.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner