New York
36°
Clear
7:00 am5:19 pm EST
8mph
44%
30.22
WedThuFri
37°F
39°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Musical w wykonaniu Chóru Dziecięcego Polonia

11.04.2024
Grają Amelia Buczek (z lewej) i Khloe Kropiewnicki

„Wojny dorosłych – oczami dzieci”

Magdalena Góral

W Theatre 71 na Manhattanie 27 marca miała miejsce premiera musicalu pt. “Wojny dorosłych – oczami dzieci” na podstawie książki Joanny Papuzińskiej “Asiunia”. Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka jest historią małej Asi, która przeżyła II wojnę światową. To opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka.

Podczas spektaklu usłyszeliśmy utwory pochodzące z okresu międzywojennego, a także te napisane w czasie wojny. Artyści śpiewali, tańczyli, odgrywali role, ale też sami akompaniowali sobie do piosenek oraz wykonywali utwory instrumentalne. Miały miejsce także premierowe wykonania utworów skomponowanych na potrzeby musicalu, takich jak: “Spacer z dziewczyną”, autorstwa 11-letniego Michała Wróbla oraz wzruszająca “Ballada o sercu” do wiersza 14-letniej Bożenki, napisany w obozie Auschwitz-Birkenau. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Moja mała dziewczynko z AK”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Warszawo ma” – to kolejne tytuły, które przeniosły widzów w tamte czasy. Dzieci wykonywały także muzykę J. Williamsa z filmu „Lista Schindlera”, walce Chopina, ballady wojenne na klarnet, trąbkę czy skrzypce. Chór Dziecięcy Polonia wykonał m.in.: czterogłosowe utwory: “Modlitwa o pokój” N. Blachy i „Niepodległość” F. Trąbickiego. Motywem przewodnim musicalu był współczesny utwór Darii Zawiałow i Dawida Podsiadły “Ciebie też bardzo”, a w klimat tamtych czasów wprowadzał widzów walc z filmu „Noce i dnie” z okresu międzywojennego, wyrażający tęsknotę za beztroskimi dniami, które odebrała wojna.

Big Band Polonii

Muzykę do musicalu skomponował Dominik Grzyb, a wykonawcami byli członkowie Chóru Dziecięcego Polonia oraz Big Bandu Polonia. Na potrzeby musicalu stworzona została specjalna scenografia, a także klimatyczne stroje. W przedstawieniu wziął udział Patryk Szwichtenberg – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Organizatorami tego wydarzenia byli: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Chór Dziecięcy Polonia i parafia Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie.

Śpiewa Nelle Kurant

Musicale dla dzieci rzadko kiedy poruszają tematykę wojny dorosłych, czyli doświadczeń ze wszech miar traumatycznych. Tymczasem właśnie niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu wraz z ich perspektywą również wybrzmiewały. I by trafiały również do młodych czytelników, którzy znając historię dzieci nauczą się empatii i dowiedzą, że coś takiego jak wojna istnieje – ponieważ istnieje i błędem jest to przed dziećmi ukrywać. Tego niezwykłego wieczoru sala była wypełniona po brzegi, a młodzi aktorzy przenieśli widzów w czasy walki o wolność, pokazując swój wielki, muzyczny i aktorski talent.

Chór Dziecięcy Polonia zapewnia profesjonalną edukację muzyczną i możliwości występów dla dzieci w regionie Nowego Jorku, kładąc nacisk na doskonałość artystyczną i wspólną pracę na rzecz wspólnego celu. Chór i jego soliści są laureatami wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pueri Cantores, konkursu im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Konkursu im. I.J. Paderewskiego czy wystawcami polskiego musicalu “Mały Książę” na Broadwayu.

Rozwój i sukcesy Chóru Polonia były impulsem do stworzenia Big Bandu. Aktualnie zespół złożony jest z sekcji rytmicznej: perkusja, fortepian, kontrabas, gitara basowa, gitary elektryczne; sekcji dętej: trąbki, puzony, saksofony, klarnety, flety; sekcji instrumentów smyczkowych.

Dzieci otrzymują także stypendia artystyczne. W tym roku całoroczne stypendium otrzymały: Gabriela Rogowska (alt) i Amelia Buczek (sopran), wyróżnienia trafiły także do koncertmistrzyni Emilii Idec – pierwsze skrzypce, a także Rayana Korolczuka – pierwsza trąbka orkiestry. Wszyscy członkowie chóru i orkiestry za swoją pracę otrzymali w tym roku złote medale, wręczone podczas uroczystości jubileuszowej chóru w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Pamiątkowe dyplomy otrzymali też rodzice, którzy pozwalają rozwijać talenty swoim dzieciom.

Zespół Polonia to kilkudziesięciu młodych artystów – soliści, chór i orkiestra – w wieku od 7. do 18. roku życia, wyłanianych systematycznie w drodze przesłuchania. Nabór do zespołu jest ciągły. Próby odbywają się przy parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie (184 Metropolitan Ave.) w poniedziałki i środy w godzinach 6.00 wiecz.-9 wiecz.

ZDJĘCIA: ARCH. ZESPOŁU

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner