Magdalena Góral
W Theatre 71 na Manhattanie 27 marca miała miejsce premiera musicalu pt. “Wojny dorosłych – oczami dzieci” na podstawie książki Joanny Papuzińskiej “Asiunia”. Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka jest historią małej Asi, która przeżyła II wojnę światową. To opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka.
Podczas spektaklu usłyszeliśmy utwory pochodzące z okresu międzywojennego, a także te napisane w czasie wojny. Artyści śpiewali, tańczyli, odgrywali role, ale też sami akompaniowali sobie do piosenek oraz wykonywali utwory instrumentalne. Miały miejsce także premierowe wykonania utworów skomponowanych na potrzeby musicalu, takich jak: “Spacer z dziewczyną”, autorstwa 11-letniego Michała Wróbla oraz wzruszająca “Ballada o sercu” do wiersza 14-letniej Bożenki, napisany w obozie Auschwitz-Birkenau. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Moja mała dziewczynko z AK”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Warszawo ma” – to kolejne tytuły, które przeniosły widzów w tamte czasy. Dzieci wykonywały także muzykę J. Williamsa z filmu „Lista Schindlera”, walce Chopina, ballady wojenne na klarnet, trąbkę czy skrzypce. Chór Dziecięcy Polonia wykonał m.in.: czterogłosowe utwory: “Modlitwa o pokój” N. Blachy i „Niepodległość” F. Trąbickiego. Motywem przewodnim musicalu był współczesny utwór Darii Zawiałow i Dawida Podsiadły “Ciebie też bardzo”, a w klimat tamtych czasów wprowadzał widzów walc z filmu „Noce i dnie” z okresu międzywojennego, wyrażający tęsknotę za beztroskimi dniami, które odebrała wojna.
Muzykę do musicalu skomponował Dominik Grzyb, a wykonawcami byli członkowie Chóru Dziecięcego Polonia oraz Big Bandu Polonia. Na potrzeby musicalu stworzona została specjalna scenografia, a także klimatyczne stroje. W przedstawieniu wziął udział Patryk Szwichtenberg – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Organizatorami tego wydarzenia byli: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Chór Dziecięcy Polonia i parafia Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie.
Musicale dla dzieci rzadko kiedy poruszają tematykę wojny dorosłych, czyli doświadczeń ze wszech miar traumatycznych. Tymczasem właśnie niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu wraz z ich perspektywą również wybrzmiewały. I by trafiały również do młodych czytelników, którzy znając historię dzieci nauczą się empatii i dowiedzą, że coś takiego jak wojna istnieje – ponieważ istnieje i błędem jest to przed dziećmi ukrywać. Tego niezwykłego wieczoru sala była wypełniona po brzegi, a młodzi aktorzy przenieśli widzów w czasy walki o wolność, pokazując swój wielki, muzyczny i aktorski talent.
Chór Dziecięcy Polonia zapewnia profesjonalną edukację muzyczną i możliwości występów dla dzieci w regionie Nowego Jorku, kładąc nacisk na doskonałość artystyczną i wspólną pracę na rzecz wspólnego celu. Chór i jego soliści są laureatami wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pueri Cantores, konkursu im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Konkursu im. I.J. Paderewskiego czy wystawcami polskiego musicalu “Mały Książę” na Broadwayu.
Rozwój i sukcesy Chóru Polonia były impulsem do stworzenia Big Bandu. Aktualnie zespół złożony jest z sekcji rytmicznej: perkusja, fortepian, kontrabas, gitara basowa, gitary elektryczne; sekcji dętej: trąbki, puzony, saksofony, klarnety, flety; sekcji instrumentów smyczkowych.
Dzieci otrzymują także stypendia artystyczne. W tym roku całoroczne stypendium otrzymały: Gabriela Rogowska (alt) i Amelia Buczek (sopran), wyróżnienia trafiły także do koncertmistrzyni Emilii Idec – pierwsze skrzypce, a także Rayana Korolczuka – pierwsza trąbka orkiestry. Wszyscy członkowie chóru i orkiestry za swoją pracę otrzymali w tym roku złote medale, wręczone podczas uroczystości jubileuszowej chóru w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Pamiątkowe dyplomy otrzymali też rodzice, którzy pozwalają rozwijać talenty swoim dzieciom.
Zespół Polonia to kilkudziesięciu młodych artystów – soliści, chór i orkiestra – w wieku od 7. do 18. roku życia, wyłanianych systematycznie w drodze przesłuchania. Nabór do zespołu jest ciągły. Próby odbywają się przy parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie (184 Metropolitan Ave.) w poniedziałki i środy w godzinach 6.00 wiecz.-9 wiecz.
ZDJĘCIA: ARCH. ZESPOŁU