W Pete Guinness Older Adult Center, przy 715 Leonard St. na Brooklynie, gościli 2 maja Izabela Kotyńska-Zielińska, która prowadzi organizację „Today We Have” (promocja nauki, organizacja warsztatów edukacyjnych i konferencji) oraz Tymon Zieliński – profesor z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Elżbieta Popławska
Polscy naukowcy przyjechali na zaproszenie Agaty Skowrońskiej – dyrektor programu Catholic Chalities Neighborhood Communities Pete McGuinness Older Adult Center, znakomitej organizatorki, która systematycznie urozmaica rzeczywistość seniorów takim wyjątkowym spotkaniami.
Prof. Tymon Zieliński, wyjaśniając problem zmian klimatycznych oraz zasady prewencji, powiedział m.in.: „W naszej pracy proponujemy holistyczne podejście do opisu zjawisk, jakie zachodzą w środowisku naturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem procesów klimatycznych oraz skutków zmian klimatu na środowisko naturalne, w tym na człowieka. Naszą misją, jako naukowców i edukatorów, jest upowszechnianie wiedzy o zmieniającym się środowisku naturalnym i edukacja społeczeństwa o tych zmianach, o tym, jak możemy je próbować minimalizować oraz jak się do tych zmian przygotowywać. W związku z tym organizujemy oraz bierzemy aktywny udział we wszelkich działaniach edukacyjnych, promujących wiedzę o środowisku naturalnym i jego obserwowanych zmianach”.
Jednym z przykładów takiego działania w skali całego świata jest Międzynarodowy Konkurs Fotograficzno-Filmowy „I live by the Sea” (https://todaywehave.com/contest.html), którego filozofią jest stworzenie platformy wymiany informacji dla wszystkich, dla których los naszych mórz i oceanów nie jest obojętny. „Pragniemy budować międzynarodową społeczność, której przedstawiciele, uznają sens realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z morzami i oceanami – wyjaśnił prof. Zieliński. – Nasz konkurs łączy młodzież i dzieci z całego świata, którzy wzajemnie uczą się wrażliwości na sprawy środowiska morskiego, w każdym tego aspekcie, od kwestii społecznych po sprawy stricte środowiskowe. Chcemy, aby uczestnicy konkursu dzielili z nami tę wizję, że razem przyczyniamy się do tego, aby świat był chociaż trochę lepszy”.
Innym przykładem działań Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie są spotkania z przedstawicielami społeczeństwa, podczas których naukowcy dzielą się swoją wiedzą i dyskutują o tym, co razem można zrobić dla polepszenia stanu środowiska naszej planety. Należy do nich spotkanie z seniorami z CCNS McGuinness Older Adult Center. Jak wyjaśnił prof. Zieliński, „dyskutowaliśmy między innymi o tym, że seniorzy mają dużą rolę do spełnienia w nowoczesnej edukacji, ponieważ poprzez dekady swojego życia zdobyli potężne zasoby wiedzy dotyczącej środowiska naturalnego, którą mogą/powinni mieć możliwość podzielenia się ze społeczeństwem, a także z naukowcami. Taka współpraca przyspieszy opis zmian środowiskowych i pozwoli na lepsze planowanie przyszłych działań adaptacyjnych do serwowanych zmian”.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa Klubu „Makro” ze szkoły im. Sienkiewicza (Bianca Gosk, Diana Skowrońska, Emily Cioczek, Brian Gogolowski, Sebastian Zak, Oskar Skowroński), prezentująca zdjęcia, które wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficzno-Filmowym „I live by the Sea” w ubiegłych latach. Jak zapowiada dyrektor programu Agata Skowrońska, CCNS Pete McGuinness OAC jest ośrodkiem otwartym na nowe pomysly, a spotkania, wystawy i konkursy dla seniorów to tylko początek. Rozwój po 60. roku życia jest jak najbardziej możliwy i to kolejny, ciekawy etap życia, a nie tylko boczne tory.