New York
37°
Fair
7:01 am5:17 pm EST
6mph
81%
30.16
TueWedThu
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia
Kultura

Perłowo-kryształowy jubileusz w Fundacji Kościuszkowskiej

09.07.2023
Uczestnicy i organizatorzy 15. edycji koncertu „Mistrz i uczeń” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Znany polonijny kompozytor, pianista i pedagog muzyczny Jakub Polaczyk oraz kilkanaścioro młodych wykonawców wystąpiło podczas 15. edycji koncertu „Mistrz i uczeń”, który odbył się w Fundacji Kościuszkowskiej. Podczas tej dorocznej imprezy 30-lecie pracy artystycznej w Stanach Zjednoczonych obchodziła jej pomysłodawczyni i organizatorka Teresa Rysztof.

Wojtek Maślanka

„Było to coś bardzo miłego i ciekawego, i świetnie się czułem w roli mistrza” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Jakub Polaczyk, który był gwiazdą jubileuszowego przeglądu młodych talentów. Mimo że początkowo podchodził do tego wydarzenia z pewną rezerwą, to jednak zdecydował się podjąć wyzwanie, jakie przed nim postawiono.

„Gdy otrzymałem od pani Teresy Rysztof propozycję zostania 'mistrzem’ tego projektu, to byłem tym trochę zaskoczony, ponieważ go nie znałem i nic na jego temat wcześniej nie wiedziałem” – opowiadał znany pianista. Jednak postanowiłem trochę poczytać na jego temat i szybko przekonałem się, że jest to bardzo dobry i wartościowy program” – wyjaśniał polonijny artysta.

Tegorocznym mistrzem, czyli główną gwiazdą przeglądu artystycznego, był znany polonijny kompozytor, pianista i pedagog muzyczny Jakub Polaczyk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

KRYSZTAŁOWY PRZEGLĄD

Uczestników koncertu powitała Ewa Zadworna, wiceprezes i dyrektor ds. kultury w Fundacji Kościuszkowskiej. Przybliżyła wszystkim cele i zadania, jakie realizuje ta instytucja, oraz opowiedziała o konkursie „Mistrz i uczeń”, którego 15. edycja odbyła się 11 czerwca. Przekazała również podziękowania organizatorce tego wydarzenia Teresie Rysztof, która w tym roku dodatkowo obchodzi 30-lecie pracy artystycznej w Stanach Zjednoczonych.

Wyrazy wdzięczności skierowała także w stronę głównego sponsora tego wydarzenia, jakim jest od wielu lat jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, oraz do patronów medialnych – „Nowego Dziennika” i „Białego Orła”, a także do rodziców dzieci i młodzieży biorącej udział w koncercie.

Również podobne podziękowania wyraziła Teresa Rysztof, która dodatkowo przekazała je w stronę Fundacji Kościuszkowskiej, udostępniającej swoje pomieszczenia na koncerty i imprezy artystyczne, które od lat organizuje. Tak się złożyło, że jej perłowy jubileusz zbiegł się w czasie z kryształową rocznicą przeglądu „Mistrz i uczeń”, który w tym roku został zorganizowany po raz piętnasty. Wzięło w nim udział kilkanaścioro młodych wykonawców, dla których muzyka jest ogromną pasją.

Swoje umiejętności zaprezentowali: Julia Argasińska, Nicole Ciuba, Amelia Jucha, Julia Kacprzak, Paula Kozicz, Sophie Lewandowska, Alina Ligas, Eliana Molina, Emma Nowobilska, Carolyn Pawlik, Julia Prajzner, Isabella Świerzawska, Robert Argasiński, Patrick Bagiński, Pablo Echevaria i Michał Jamrożek. Ich występ podzielony był na dwie części. Pierwszą zdominowała muzyka klasyczna, a drugą piosenki o charakterze patriotyczno-nostalgicznym.

Publiczność wypełniająca salę koncertową Fundacji Kościuszkowskiej miała okazję usłyszeć kompozycje m.in.: Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Johanna Pachelbela, Noela Gaya, ale również hymny narodowe – polski i amerykański – oraz przeboje z repertuaru Leonarda Cohena („Hallelujah”), Cesare’a Bixio i Bixia Cherubiniego („Mamma son tanto felice), Ireny Santor („Powrócisz tu”), Jana Pietrzaka („Taki kraj”), Czesława Niemena („Dziwny jest ten świat”), Magdaleny Nazaretanki („Polskie Kwiaty”). Były też autorskie utwory, które skomponował i wykonał Robert Argasiński.

Pomiędzy występami złożonymi z kompozycji klasycznych i patriotyczno-nostalgicznych krótki recital dał Jakub Polaczyk. Jako „mistrz” tego koncertu z wielką klasą wykonał trzy mazurki, w tym dwa skomponowane przez Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Trzeci był jego autorskim utworem. Nad stroną techniczną wszystkich występów czuwała Justyna Świerzawska.

Koncertowi towarzyszyła wystawa malarstwa dwóch niezwykle uzdolnionych sióstr: Karoliny (z lewej) i Anny Olszówek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przeglądowi „Mistrz i uczeń” towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza, prezentowana na sali koncertowej, była autorstwa dwóch niezwykle uzdolnionych sióstr: Karoliny i Anny Olszówek. Druga eksponowana była w osobnej sali i stanowiła przegląd twórczości malarskiej Teresy Rysztof, która tego typu wystawę zaprezentowała po raz trzeci.

„Co pięć lat, przy okazji kolejnych jubileuszowych przeglądów dołączam do tego wydarzenia pokaz swoich prac. Tak więc raz na pięć lat pozwalam sobie zostać 'mistrzem’ w dziedzinie plastycznej” – wyjaśniła organizatorka imprezy.

Teresa Rysztof była bardzo zadowolona z przebiegu całości jubileuszowego wydarzenia, zarówno z części muzycznej, jak i plastycznej, a także z dużego zainteresowania przeglądem „Mistrz i uczeń”. Zresztą od samego początku cieszył się od dużą popularnością zarówno ze strony publiczności, jak i młodych wykonawców. A tych, w ciągu 15 lat było bardzo wielu, niektórzy z nich nawet stali się znanymi gwiazdami.

„Przez ten program przewinęło się około 70 uzdolnionych muzycznie osób, z czego niektórzy są obecnie zawodowymi artystami. Do nich na pewno należą: sopranistka Magdalena Kuźma, skrzypkowie Ania i Piotr Filochowscy, sopranistka Marika Szczepek, sopranistka Ania Farysej, mezzosopranistka Joanna Mieleszko, tenor Marek Filatov, pianista Nicholas Kaponyas oraz biorący udział w ostatnim koncercie pianista Robert Argasiński i wokalistka Isabella Świerzawska” – wyliczała z dumą Teresa Rysztof.

Zadowolona – zarówno z ostatniej edycji „Mistrza i ucznia”, jak i wcześniejszych koncertów z tej serii – była także Ewa Zadworna, tym bardziej że instytucja, którą reprezentuje, zawsze dokłada sporą cegiełkę do tej imprezy.

„Cieszę się, że Fundacja Kościuszkowska może mieć wpływ na to wydarzenie poprzez udostępnienie przestrzeni koncertowej. Głównym powodem, dla którego wspieramy działania Teresy Rysztof, jest danie młodym twórcom – dzieciom i młodzieży polonijnej – możliwości występu przed większą publicznością” – podkreśliła nasza rozmówczyni. Dodała, że nie jest to jedyna impreza, którą wspólnie organizują.

„Od kilku lat spotykamy się regularnie dwa razy w roku, w styczniu na koncercie kolęd i pastorałek 'Mikołaje, mikołaje’, a w czerwcu podczas programu 'Mistrz i uczeń’, i są to imprezy pozwalające tym młodym wykonawcom zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Myślę, że jest to bardzo ważne dla wielu z nich, ponieważ niejednokrotnie jest to ich pierwszy występ przed tak tak dużą publicznością i pełną salą” – wyjaśniła wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej. Zwróciła też uwagę, że tego typu koncerty dają młodym artystom szansę na zdobycie doświadczenia, nabrania pewności siebie na scenie oraz pozwalają walczyć z tremą. Poza tym jest to inspiracja do dalszego artystycznego działania, zwłaszcza dla tych, którzy faktycznie mają zainteresowanie muzyczne.

Michał Jamrożek należy do wykonawców, którzy rokują olbrzymie nadzieje na przyszłość sceniczną i mają takie aspiracje. Na zdjęciu wraz z Teresa Rysztof organizatorką koncertu „Mistrz i uczeń” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Każdy taki występ kształtuje u tych młodych wykonawców osobowość artystyczną oraz wrażliwość i zdolności muzyczne, co na pewno procentuje w przyszłości. Oczywiście nie wszyscy w późniejszych latach kontynuują zainteresowanie tą formą sztuki, ale niektórzy dbają i pielęgnują te talenty i myślę, że wśród występujących dzisiaj osób są również takie, które rokują olbrzymie nadzieje na przyszłość sceniczną i mają takie aspiracje. Na pewno należy do nich Michał Jamrożek, który występuje u nas od kilku lat i za każdym razem widać postępy. Podobnie jest z Robertem Argasińskim, który jest fenomenalnym pianistą – podkreśliła Ewa Zadworna. – Dzisiaj było widać zróżnicowany poziom, ale wśród tych młodych artystów są osoby o ogromnym talencie, dlatego cieszę się, że jako Fundacja Kościuszkowska możemy być częścią procesu kształtowania ich zainteresowań oraz zdolności artystycznych” – dodała na zakończenie nasza rozmówczyni.

Podobną opinię o 15. edycji koncertu „Mistrz i uczeń” wyraził Jakub Polaczyk.

„Trudno jednoznacznie ocenić występujących, ponieważ każdy z nich był w innym wieku oraz na innym stopniu zaawansowania muzycznego. Jednak uważam, że poziom był bardzo dobry, a nawet zauważyłem, że kilka osób posiada ogromny talent. Bardzo dobrze, że taki program istnieje i jest organizowany w Fundacji Kościuszkowskiej, która jest znaczącym miejscem do promocji polskiej kultury. Występ tutaj na pewno jest dużą inspiracją dla tych młodych adeptów sztuki” – stwierdził tegoroczny mistrz Jakub Polaczyk. W tym koncercie wystąpił nawet jeden z jego prawdziwych uczniów – Pablo Echevarria, którego kształci od dwóch lat w New York Concervatory of Music. Również z jego występu był bardzo zadowolony, tym bardziej że zagrał – i to z pamięci – pierwszą część „Sonaty Waldsteinowskiej” Ludwiga van Beethovena.

W przeszłości rolę mistrzów pełnili także m.in.: pianistka Magdalena Baczewska, sopranistka Zuzanna Ducka-Lubas, pianista Tadeusz Domanowski, tenor Piotr Buszewski, gitarzysta i harmonijkarz Noe Socha oraz rodzina Winnickich. W części plastycznej towarzyszącej temu projektowi mistrzami byli także m.in: Rafał Olbiński, Edmund Korzeniowski, Rafał Pisarczyk i Teresa Rysztof.

Osoby związane z promocją i organizacją przeglądu „Mistrz i uczeń” otrzymały od Teresy Rysztof (piąta z lewej) specjalne podziękowania oraz okolicznościowe plakaty z reprodukcją jej kilku prac / Foto: KAROLINA OLSZÓWKA

TEGOROCZNY MISTRZ

Jakub Polaczyk jest kompozytorem, pianistą i pedagogiem. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Krakowie w klasie fortepianu, a także studia w klasie kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował m.in. muzykę komputerową oraz instrumentalną u Krzysztofa Pendereckiego. W 2009 ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia podyplomowe w Łodzi w zakresie muzyki komputerowej, audiowizualnej i filmowej. W latach 2011- 2013 uzyskał stypendium w Carnegie Mellon School of Music, gdzie udoskonalił swoje umiejętności kompozycji, uzyskując tytuł Artist Diploma in Composition.

Jest wielokrotnym zdobywcą nagród na międzynarodowych konkursach. Otrzymał m.in.: Iron Composer Awards w Cleveland w 2013 roku, American Prize in Composition w 2020 roku oraz srebrny medal Global Music Awards w 2023. Jest także zwycięzcą SIMC International Composition Competition w Mediolanie oraz laureatem różnych konkursów w Polsce. Poza tym jest stypendystą ministra kultury RP i prezydenta miasta Krakowa. Jako pianista współpracował z różnymi artystami w Polsce, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie wykłada w New York Conservatory of Music i jest dyrektorem Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku. Jego kompozycje zostały opublikowane przez renomowane firmy, takie jak: Donemus, Naxos, Ablaze i Albany Records.

Teresa Rysztof podczas tegorocznej edycji koncertu „Mistrz i uczeń” świętowała 30-lecie swojej pracy artystycznej w Stanach Zjednoczonych / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PERŁOWA JUBILATKA

Piętnasta, czyli kryształowa edycja przeglądu „Mistrz i uczeń” okazała się świetną okazją do uczczenia 30-lecia pracy artystycznej jego pomysłodawczyni i organizatorki Teresy Rysztof. Chodzi oczywiście tylko o jej amerykańską działalność, którą rozpoczęła zaraz po przyjeździe do Nowego Jorku, co miało miejsce w 1993 roku. Tworzeniem i promocją sztuki zajmowała się także w Polsce. Perłowa jubilatka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiowała malarstwo pod kierunkiem prof. Norberta Skupniewicza, który wywarł ogromny wpływ na jej twórczość artystyczną. W działalności plastycznej posługuje się własną techniką wyrażania siebie na papierze za pomocą tempery.

Teresa Rysztof swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i grupowych zarówno w Stanach Zjednoczonych i Polsce, jak również we Francji, w Niemczech, Szwecji, Danii i Słowenii. Eksponowała je m.in.: w Le Bar Bat, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Sztuki Niezależnej, w Konsulacie Generalnym RP i Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie, w Muzeum Polskim w Ameryce znajdującym się w Chicago oraz w Galerii Kulforeningen w Sztokholmie. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: zdobyła trzecie miejsce na New York International Independence Film and Art Festival w 1998 roku, jest laureatką pierwszego miejsca w konkursie na fotografię w magazynie „In Focus” w 1999 roku, zdobyła pierwsze miejsce za malarstwo na Spring Art Festival w 2002 i 2006 roku oraz drugie w 2010 roku. Jej obrazy i grafiki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jest także ilustratorką, a jej rysunki można zobaczyć w gazetach i czasopismach wydawanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Od 1998 roku pełniła funkcję dyrektora Dziecięcego Klubu Artystycznego oraz kierownika artystycznego Festiwalu Kultury Polskiej na Maspeth, NY. W latach 2005-2008 była również dyrektor artystyczną Chidren’s Smile Foundation, a od 2006 roku także dyrektor amerykańskiego oddziału Fundacji Młodej Polonii. Od 2008 roku jest dyrektor artystyczną programu „Mistrz i uczeń”, a od 2015 roku także konkursu oraz koncertu kolęd i pastorałek „Mikołaje, mikołaje” w Fundacji Kościuszkowskiej. Poza tym przez 9 lat organizowała dwa festiwale w Centrum Polsko-Słowiańskim: „Karnawałowa gwiazdka” na Boże Narodzenie oraz „Dziecięce fantazje” na Dzień Dziecka.

Podczas swojej 30-letniej działalności artystycznej współpracowała m.in. z: Andrzejem Pityńskim, Mieczysławem „Karolem” Partyką, Tadeuszem Parzygnatem, Januszem Kapustą, Januszem Sporkiem, Anną Kostrzyńską, Bożeną Konkiel, Cezarym Dodą, Andrzejem Trembickim, Januszem Sipajło, Zbyszkiem Haleckim, Anną i Michałem Siwcami, Józefem Pałką, Oskarem Wojciechowskim i Karoliną Holody oraz z Anią Kaczmarską i Patrykiem Płoszajem.

Perłowy jubileusz pracy artystycznej w Stanach Zjednoczonych Teresa Rysztof uczciła wystawą swojego malarstwa / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner