New York
43°
Fair
7:01 am5:17 pm EST
3mph
74%
29.93
TueWedThu
45°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Towarzystwo Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii przyznało stypendia dla młodzieży polonijnej

21.05.2023
Na zdjęciu (siedzą od lewej): Debbie Majka – konsul honorowy RP w Filadelfii, Peter Obst – prezes Towarzystwa Polskiego Dziedzictwa w Filadelfii, Teresa G. Wojcik Ph.D. – przewodnicząca Komitetu Stypendialnego, Marie Hejnosz – członek Komitetu Stypendialnego; z tyłu stoją (od lewej): Diana Blichasz – członek Komitetu Stypendialnego, stypendyści: Alicja Szyszko, Ava Barton, Nicole Pasterczyk, Matthew Jarek, Michael Kowalski, Sophia Majkut FOTO: TPD

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w niedzielę, 7 maja, Towarzystwo Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii (Polish Heritage Society of Philadelphia) przyznało siedem stypendiów wybitnym młodym ludziom polskiego pochodzenia.

Teresa G. Wójcik

Program stypendialny Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii jest wyrazem zaangażowania organizacji w rozwój przyszłych liderów poprzez wspieranie ich działalności naukowej.

Przewodnicząca Komitetu Stypendialnego, dr Teresa G. Wójcik, prowadziła uroczystość, podczas której wyróżniono i uhonorowano siedmiu młodych ludzi za wybitne osiągnięcia w nauce i zaangażowanie w uczenie się przez całe życie. W skład komisji stypendialnej wchodzą: Diana Blichasz, Marie Hejnosz, Debbie Majka, Peter J. Obst i Dolores Szymanski.

„Po raz kolejny w tym roku jestem pod wrażeniem osiągnięć akademickich, działalności w pracy społecznej i pozaszkolnego zaangażowania naszych stypendystów – powiedziała dr Wójcik. – Pomimo unikalnych indywidualnych biografii nasi stypendyści mają kilka wspólnych cech: są wysoce zmotywowani, zdeterminowani i mają silną etykę pracy. Stawiają sobie wyzwania i wykorzystują oferowane im możliwości. Sami sobie ustanowili wysokie standardy. Zaangażowali się w znaczącą pracę jako woluntariusze i w służbę środowisku. Są zaangażowani w sport, muzykę i różnego rodzaju kluby”.

Przed przedstawieniem stypendystów dr Wójcik doceniła wkład ich rodziców i rodzin. Powiedziała, że za każdym odnoszącym sukcesy uczniem stoją kochający rodzice, którzy są ich pierwszymi nauczycielami i którzy kładą mocny fundament, na którym młodzi ludzie mogą się rozwijać, i którzy zaszczepiają w nich uznanie dla ich polskiej i polsko-amerykańskiej tożsamości.

Tegorocznymi stypendystami Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii zostali: Ava Barton, Gabrielle Kruczkowska, Matthew Jarek, Michael Kowalski, Sophia Majkut, Nikola Pasterczyk, Alicja Szyszko.

Ava Barton jest uczennicą Cab Calloway School of the Arts w Wilmington, Delaware. Specjalizuje się w mediach cyfrowych, stworzyła dziesiątki filmów, z których niektóre zdobyły międzynarodowe uznanie; m.in. na Festiwalu Filmowym Anim Arte w Brazylii jej animacja zdobyła główną nagrodę, a film fabularny znalazł się w oficjalnej selekcji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów dla Utalentowanej Młodzieży, największego festiwalu filmów młodzieżowych na świecie. Ava zamierza uczęszczać do Elizabethtown College, gdzie będzie zajmowała się biznesem i dziennikarstwem jako podstawą dla swoich zajęć związanych z tworzeniem filmów dokumentalnych. Nauczyciel przedmiotów ścisłych Avy napisał: „To bardzo zachęcające dla nauczyciela, gdy uczniowie dają z siebie wszystko nie dlatego, że zależy od tego ich ocena, ale dlatego, że chcą nauczyć się umiejętności, które mogą wykorzystać – Ava jest uczennicą tego drugiego rodzaju. Uczenie dzieci takich jak Ava inspiruje do bycia najlepszym nauczycielem, jakim można być”.

Gabrielle Kruczkowska studiuje na Uniwersytecie Tufts na kierunku przedmedycznym, koncentrując się na biopsychologii i naukach biomedycznych. Brała udział w kilku programach związanych ze STEM, służąc jako asystentka naukowa do badań biomedycznych i chirurgicznych w Boston Leadership Institute. Jest absolwentką z wyróżnieniem Polskiej Szkoły im. św. Jana Kantego, była również zaangażowana w działalność Związku Harcerstwa Polskiego w Filadelfii. W swoim liście polecającym jej nauczyciel biologii z liceum napisał: „Wyniki Gabrielli na moich zajęciach były niezwykłe. Jest jedną z najbardziej zmotywowanych uczennic, jakie do tej pory spotkałem”.

Matthew Jarek kończy Council Rock High School South, gdzie aktywnie uczestniczy w programie muzycznym jako członek wielokrotnie nagradzanej szkolnej orkiestry marszowej, koncertowej i jazzowej. Przez 11 lat uczęszczał do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Kantego i zdobył nagrodę za najwyższy wynik na egzaminie LOTE (język inny niż angielski). Oprócz zdobywania miejsca na Distinguished Honor Roll w każdy semestr, Maciek posiada czarny pas drugiego stopnia w taekwondo. Jesienią rozpocznie studia studia na Cornell University.W liście rekomendacyjnym jego nauczycielka języka hiszpańskiego z AP (kurs zaawansowany) napisała, że Matthew „służy jako nieoficjalny ambasador polskiej kultury w naszej klasie” i że jest „rzadkim uczniem, który wyróżnia się w nauce, sporcie i muzyce”.

Michael Kowalski kończy Franklin Towne Charter High School w Filadelfii, a jako junior i senior brał udział w programie Manor College Dual Enrollment, uzyskując punkty w college’u jako uczeń szkoły średniej. Jako uczeń z wyróżnieniem, Michael wykorzystywał letnie przerwy w szkole średniej na udział w programach STEM na Penn State, University of Pennsylvania i Jefferson University. Był aktywnie zaangażowany we wspólnotę kościoła św. Wojciecha jako wolontariusz i ministrant. Uczęszczał także do Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha, gdzie zdał maturę z języka polskiego. Jesienią rozpocznie studia na inżynierii lądowej na Temple University.Jego nauczyciel matematyki napisał o nim: „Michael pokazał mi, że jest wyjątkowym uczniem, który kocha matematykę i cały proces uczenia się. Jest skupiony jak laser i ma błyskotliwy, bystry umysł matematyczny ze zdolnością do logicznego i intuicyjnego myślenia”.

Sophia Majkut w tym roku ukończy Villa Joseph Marie High School w Holland. Została wyróżniona tytułem AP Scholar with Honor, który jest przyznawany za wybitne osiągnięcia na poziomie uczelni w egzaminach AP (studia zaawansowane). Będzie studiować biznes na Uniwersytecie w Pittsburghu.Jej nauczycielka nauk społecznych napisała: „Od czasu, kiedy poznałam Sophię, udowodniła, że jest poważną sportsmenką i znakomitą uczennicą – jedną z najbardziej imponujących”.

Nikola Pasterczyk ukończyła drugi rok na Uniwersytecie Lehigh, gdzie zdobyła stypendium powiernicze i jest na kierunku biologii molekularnej. Jako studentka pierwszego roku rozpoczęła pracę w uniwersyteckim laboratorium SEA PHAGES, prowadząc badania nad cechami genetycznymi wirusów w celu odkrycia, w jaki sposób naukowcy mogą zwalczać odporność na antybiotyki. Nicole jest certyfikowanym ratownikiem medycznym. Została wybrana do pełnienia funkcji Młodzieżowej Przedstawicielki Organizacji Narodów Zjednoczonych w australijskiej organizacji pozarządowej, która zapewnia leki dla dzieci z chorobami przewlekłymi na obszarach w niekorzystnej sytuacji. W marcu brała udział w konferencji ONZ w Nowym Jorku i wystąpiła w imieniu tej organizacji. Jej esej z wnioskiem i życiorys stanowią dowody na poparcie twierdzenia rekomendującego ją nauczyciela, że Nicole ma „ujmującą osobowość i wrodzoną inteligencję”.

Alicja Szyszko kończy z wyróżnieniem Central Bucks South High School, gdziebyła członkiem wielu stowarzyszeń honorowych, w tym National Honor Society, Science Honor Society i Computer Science National Honor Society. W swojej szkole Alicja zainicjowała akcję społeczną o nazwie „Projekt Linus”, aby stworzyć koce dla potrzebujących dzieci. Oprócz pracy naukowej była zaangażowana w klubie jazdy konnej    w powiecie Bucks i obecnie pełni tam funkcję prezesa. Planuje studiować inżynierię mechaniczną na Penn State University.Jej nauczyciel chemii nazwał Alicję „niesamowitą młodą kobietą – typem uczennicy, którą chciałbyś mieć w swojej klasie. Oprócz tego, że jest miła i troskliwa, jest skoncentrowana na ciężkiej pracy”.

Każdy z wyróżnionych otrzymał czek na 1500 dolarów oraz teczkę wypełnioną literaturą na ważne polskie tematy. Dr Wójcik mówiąc o znaczeniu zachowania i propagowania polskiej kultury zachęcała młodych ludzi do pielęgnowania polskości i przekuwania jej w czyn. „Wszyscy pięknie pisaliście w swoich esejach o dumie ze swojego polskiego dziedzictwa i o tym, jak bardzo cenicie swoją polską tożsamość – polską kulturę, tradycje i zwyczaje – powiedziała. – Chcę zachęcić was do zabrania tej dumy ze sobą na studia, podzielenia się nią ze znajomymi. Dołączcie się do organizacji polonijnych takich jak nasza, aby przekształcić swoje słowa w czyny. Wspierajcie polskie obchody w waszej lokalnej społeczności. Jesteś naszą przyszłością – przyszłością Polonii”.

Na zakończenie dr Wójcik odwołała się do słów papieża Jana Pawła II z przemówienia skierowanego do młodzieży gnieźnieńskiej 3 czerwca 1979 roku: „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!”.

Towarzystwo Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii jest zaangażowane w rozwój zainteresowania polskim dziedzictwem i kulturą, a także szerzenie świadomości o osiągnięciach Polaków i Polonii na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Coroczne przyznawanie stypendiów jest wieloletnią tradycją organizacji. Informacje na stronie internetowej: http://www.polishcultureacpc.org/schol/PhilaSchol.html.

Dr Teresa G. Wójcik jest profesorem nadzwyczajnym ds. edukacji i przewodniczącą Wydziału Edukacji i Doradztwa na Uniwersytecie Villanova. Jest byłą stypendystką Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii. Dr Wójcik jest współzałożycielem i współprezesem Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner