New York
75°
Mostly Cloudy
6:14 am7:42 pm EDT
10mph
83%
29.97
MonTueWed
88°F
82°F
79°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Trump: Będę nadal współpracował z Rosją i Ukrainą na rzecz pokoju

11.05.2025

Będę nadal współpracował z Rosją i Ukrainą w sprawie zakończenia wojny i negocjacji pokojowych – oświadczył w niedzielę prezydent USA Donald Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. Była to reakcja na zgodę przywódcy Rosji Władimira Putina na bezpośrednie rozmowy pokojowe z Ukrainą.

„Potencjalnie wielki dzień dla Rosji i Ukrainy! Pomyślmy o setkach tysięcy istnień ludzkich, które zostaną ocalone, gdy ta niekończąca się +krwawa łaźnia+, miejmy nadzieję, dobiegnie końca” – napisał Trump.

Jak dodał, będzie „nadal współpracował z obiema stronami, aby upewnić się, że tak się stanie”.

„To będzie zupełnie nowy i znacznie lepszy ŚWIAT. (…) Nadchodzi WIELKI tydzień!” – podkreślił prezydent USA, zaznaczając, że jego kraj chce skoncentrować się na „odbudowie i handlu”.

Przywódca Rosji Władimir Putin zaproponował wcześniej w niedzielę Ukrainie wznowienie bezpośrednich rozmów pokojowych bez warunków wstępnych. Jak oznajmił, do takich rokowań mogłoby dojść 15 maja w Stambule. Putin podkreślił, że Rosja proponuje bezpośrednie negocjacje z Ukrainą w celu „wyeliminowania pierwotnych przyczyn konfliktu” i „przywrócenia długoterminowego, trwałego pokoju”.

W sobotę Ukraina oświadczyła, że razem ze swoimi sojusznikami z Europy i USA zgadza się na pełne i bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni z wojnie z Rosją. Państwa wchodzące w skład „koalicji chętnych”, których przedstawiciele gościli tego dnia w Kijowie, oświadczyły, że w przypadku sabotowania porozumienia czy jego naruszenia, na Rosję zostaną nałożone kolejne „zmasowane” i „skoordynowane” sankcje. (PAP)

mrf/ szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner