CHICAGO— Marszałek Senatu RP – prof. Tomasz Grodzki oraz pani Senator Alicja Chybicka przyjechali z dwudniową wizytą do USA, aby między innymi wziąć udział w obchodach 75-lecia Związku Lekarzy Polskich w Chicago. W sobotę rano wystąpili na żywo w Radio Dla Ciebie – Polski.FM 92.7, gdzie opowiadali słuchaczom o celach ich wizyty w Stanach Zjednoczonych.
W piątek rano, 7 października, 2022 roku goście z Polski uczestniczyli w konferencji naukowej „Humanizm i etyka w medycynie” w Muzeum Chirurgii w Chicago (International Museum of Surgical Science). Marszałek wystąpił z krótkim wykładem. Dzielił się swoimi doświadczeniami z pracy medycznej, którą wykonuje od blisko 40 lat. Wykładowcami byli także prof. Maria Siemionow, światowej sławy transplantolog, pracująca obecnie na Uniwersytecie Illinois w Chicago i prof. Jacek Mostwin z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Konferencja była otwarta dla gości i bezpłatna dla uczestników. Po zakończeniu konferencji uczestnicy zadawali pytania, dzielili sie swoimi refleksjami ze służby medycznej, zarówno w Polsce jak i w USA.
W piątek wieczorem odbyła się uroczysta Gala z okazji 75. lecia działalności Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society) w Union League Club w centrum Chicago. Bilety na Jubileuszową Galę zostały wyprzedane do ostatniego miejsca wiele dni wcześniej.
Na Galę 75. Lecia ZLP zostali zaproszeni specjalni goście z Chicago, z Illinois, z innych części Stanów Zjednoczonych, także i z Polski. Gości powitał na Jubileuszowej Gali z okazji 75. Lecia – Dr. Peter Brukasz, Prezes Związku Lekarzy Polskich.
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wygłosił przemówienie na Gali, dziękując Związkowi Lekarzy Polskich w Chicago za owocną służbe na przestrzeni 75. lat, życząc polonijnym lekarzom kolejnych wspaniałych jubileuszy i dalszej owocnej służby dla pacjentów, dla Polonii, dla Ameryki i dla Polski. Prof. Grodzki przypomniał o swojej wizycie w Chicago 3 lata temu, gdy uczestniczył jako Senator w konferencji medycznej polonijnych lekarzy. W imieniu Senatu RP wręczył Dr. Brukaszowi specjalny dyplom z okazji 75-lecia.
Kolejnymi mówcami na Gali 75 lecia byli Dr. Waldemar Kraska, Wiceminister Zdrowia w Polsce, Maria Pappas, Skarbnik Powiatu Cook, Frank Spula, Prezes KPA i PNA.
W czasie wywiadu radiowego zapytałem prof. Tomasza Grodzkiego o jego wspólpracę z prof. Markiem Rudnickim, byłym prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a także o jego przyjaźń z dr. Kornelią Król, znaną chicagowską lekarką, pełniącą obecnie funkcję Prezesa Światowej Organizacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Prof. Grodzki zna się z Dr. Król z czasu studiów na Akademiii Medycznej. Studiował na tym samym roku z jej siostrą Dr. Jadwigą Król, również lekarką.
W czasie wywiadu radiowego pytałem Marszałka Grodzkiego o jego ocenę współpracy polsko-amerykańskiej. Prof. Grodzki podkreślił konieczność zacieśniania współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Uczestniczył w ostatnich miesiącach w wielu spotkaniach z amerykańskimi senatorami, kongresmenami i innymi przywódcami USA, gdzie omawiano potrzebę i konieczność zacieśniania dalszej współpracy pomiędzy obu krajami, a także w ramach państw NATO.
Wizyta Marszałka Grodzkiego w USA trwała tylko dwie doby i to był jedyny dłuższy wywiad radiowy, jakiego udzielił Marszałek Senatu RP polonijnym mediom. Po naszym wywiadzie radiowym, Marzałek udał się na spotkanie z uczniami i nauczycielami polonijnej szkoły sobotniej, na południu aglomeracji chicagowskiej, aby podziękować im za pielęgnowanie nauki języka polskiego, nauczanie historii i budowanie kontaktów z Polską.
Kolejnym ważnym celem wizyty Marszałka Grodzkiego w sobotę po południu był udział w Polsko-Amerykańskim Szczycie Akademickim Młodych Lekarzy (Polish American Youth Academic Summit) w Muzeum Polskim w Ameryce z udziałem wielu znakomitych prelegentów reprezentujących różne dziedziny medycyny i z różnych ośrodków medycznych. Zachęcał młodych lekarzy medycyny do dalszego podnoszenia kwalifikacji medycznych, do zaangażowanej służby dla pacjentów, do współpracy z instytucjami medycznymi w Polsce i do zaangażowania się na rzecz Polonii, jak i dla Polski.
Po zakończeniu konferencji Marszałek Grodzki wraz z towarzyszącą mu delegacja z Polski uczestniczył w zwiedzaniu Pokoju Paderewskiego w Muzeum Polskim, gdzie oprowadzała go Małgorzata Kot, Dyrektor Muzeum Polskiego. Z wielkim zainteresowaniem słuchał faktów związanych z działalnością artystyczną, dyplomatyczną Ignacego Jana Paderewskiego. Muzeum Polskie posiada unikalne w skali światowej zbiory związane z życiem Paderewskiego.
W podsumowaniu wywiadu radiowego zapytałem Marszałka Tomasza Grodzkiego i panią Senator Alicję Chybicką o ich przesłanie do Polonii. Marszałek zachęcał słuchaczy, czytelników, aby dalej budować Polonię, aby wspierać polonijną młodzież, studentów, aby budować więzi z Polską i aby w sprawach fundamentalnych działać wspólnie: „Trzymajmy się wszyscy razem”.
Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk