New York
39°
Partly Cloudy
7:01 am5:17 pm EST
4mph
73%
30.09
TueWedThu
45°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Uśmiech dziecka jest radością serca

08.03.2023
Gość honorowy balu Mieczysław Pająk (trzeci z prawej) z rodziną (od lewej): wnuczęta Matthew i Sophia, żona Regina, córka Adriana. Na zdjęciu także Mariusz Śniarowski, prezes Children's Smile Foundation (drugi z prawej), i dyrektor wykonawczy fundacji Wojciech Maślanka z przyznaną Mieczysławowi Pająkowi statuetką / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

„Jestem ogromnie wdzięczny za to wyróżnienie. To dla mnie zaszczyt znaleźć się wśród tak zacnego grona gości honorowych wyróżnionych przede mną” – powiedział Mieczysław Pająk, prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II po odebraniu kryształowej statuetki wręczonej mu przez Children’s Smile Foundation. Ceremonia uhonorowania znanego w polonijnym środowisku działacza i filantropa odbyła się podczas charytatywnego balu walentynkowego, który okazał się wielkim finansowym sukcesem fundacji pomagającej będącym w potrzebie dzieciom.

Tegoroczna edycja największej i najważniejszej indywidualnej akcji charytatywnej Children’s Smile Foundation, jakim jest doroczny bal walentynkowy odbyła się 11 lutego w Terrace On The Park na Queensie. Wzięło w niej udział prawie 220 osób, wśród których byli zarówno dyrektorzy i wolontariusze Fundacji Uśmiech Dziecka, jej sympatycy, jak również przedstawiciele różnych firm i organizacji. Polskie władze reprezentował wicekonsul Mateusz Gmura z żoną Martą, natomiast Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową – głównego sponsora balu – przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk oraz menedżerki kilku oddziałów, a także dyrektor Mariusz Śniarowski, który jednocześnie pełni funkcję prezesa Children’s Smile Foundation. Z kolei z Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego obecni byli: prezes Marian Żak, wiceprezesi ks. Józef Szpilski i Paweł Pachacz oraz sekretarz Bożena Konkiel. Główny Komitet Parady Pułaskiego reprezentowali Emilia i Dawid Kopalowie. Poza tym licznie stawili się członkowie i zarząd nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II z prezesem Mieczysławem Pająkiem, który był gościem honorowym balu. Towarzyszyła mu najbliższa rodzina: żona Regina, córka Adriana oraz wnuczęta – Sophia i Matthew. Do tańca przygrywał DJ Janusz, przy muzyce którego wszyscy świetnie się bawili.

Mieczysław Pająk (w środku) przez 17 lat zasiadał w Radzie Dyrektorów PSFCU. Gratulacje składają mu przedstawiciele tej instytucji finansowej. Od lewej: przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk, menedżerka głównego oddziału PSFCU na Greenpoincie Anna Branas oraz Mariusz Śniarowski, dyrektor PSFCU i zarazem prezes Children’s Smile Foundation (drugi z prawej), z prawej – dyrektor wykonawczy fundacji Wojciech Maślanka / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

CZĘŚĆ OFICJALNA

Bal prowadził Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation, który opowiedział o działalności tej organizacji oraz przybliżył jej cel. Przedstawił również swoją następczynię – Joannę Gwóźdź, która od marca br. będzie kierowała pracą tej polonijnej organizacji. Natomiast dyrektor wykonawczy fundacji Wojciech Maślanka przedstawił sylwetkę tegorocznego gościa honorowego.

„Mieczysław Pająk wspiera i współpracuje z Children’s Smile Foundation. W ubiegłym roku wszedł w skład Komitetu Upamiętniającego ks. Prałata Piotra Żendzana i pracował nad uhonorowaniem naszego zmarłego kapelana, który był jednym z liderów w polonijnym środowisku. Dzięki pracy tego komitetu zainstalowaliśmy wykonaną z brązu tablicę dedykowaną naszemu byłemu kapelanowi i nadaliśmy fragmentowi 61 Ulicy na Maspeth honorową nazwę 'Msgr. Peter Zendzan Way'” – wyliczał Wojciech Maślanka. Dodał, że niezależnie od wielu nagród i wyróżnień, jakie do tej pory otrzymał Mieczysław Pająk, najważniejsza jest dla niego rodzina.

„Jak sam uważa, jego największym osiągnięciem są: żona, dzieci i wnuki. Miłość do nich, duma z polskiego pochodzenia oraz chęć służenia innym uczyniły pana Pająka wyjątkową osobą” – dodał na zakończenie dyrektor wykonawczy Fundacji Uśmiech Dziecka, po czym wraz z jej prezesem Mariuszem Śniarowskim wręczył mu specjalną statuetkę i kwiaty.

Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation (w środku) oraz jej dyrektor wykonawczy Wojciech Maślanka (z prawej) wręczają statuetkę Gościowi Honorowemu Mieczysławowi Pająkowi / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Z kolei Mieczysław Pająk wyraził słowa wdzięczności za wyróżnienie i zaszczyt, jaki go spotkał. Podziękował także swojej rodzinie za wsparcie oraz obecność na tej wyjątkowej dla niego uroczystości. Radzie Dyrektorów, pracownikom, sponsorom oraz ofiarodawcom Children’s Smile Foundation przekazał również gratulacje i życzył dalszych sukcesów. Wyraził także słowa uznania za ich wytrwałość w pracy, trud włożony w troskę o dzieci, ich dobro, lepszą przyszłość i życie na jakie zasługują. Zachęcił wszystkich do niesienia pomocy i wspierania dzieci będących w potrzebie.

W trakcie uroczystości został również odczytany przez wicekonsula Mateusza Gmurę list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego. Były w nim zawarte gratulacje dla polonijnej fundacji, a także podziękowania za okazywaną pomoc.

Bal Walentynkowy Children’s Smile Foundation cieszył się dużym zainteresowaniem Polonii / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

„Doroczny bal najlepiej obrazuje państwa godną naśladowania działalność – dobroczynną inicjatywę, która łączy Polonię w szlachetnym przedsięwzięciu ofiarującym wsparcie dla dzieci, które doświadczają wielkich problemów zdrowotnych i cierpienia. Poczucie, że jest się kochanym, i że są na świecie ludzie, dla których jesteśmy ważni, ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka, a szczególnie dla tych najmłodszych” – napisał w przesłanym piśmie konsul generalny. Dodał, że moralnym obowiązkiem każdej osoby jest niesienie pomocy potrzebującym, oraz że organizatorzy i goście balu świetnie wypełniają to zobowiązanie dając tym samym najlepsze świadectwo o Polsce i Polakach oraz o wrażliwości i potrzebie niesienia pomocy. Ciepłe słowa skierował także w stronę gościa honorowego balu Mieczysława Pająka.

„Jego zaangażowanie w sprawy dla Polonii znaczące zawsze budziło mój podziw i za te służbę panu Mieczysławowi bardzo dziękuję” – podkreślił przedstawiciel polskich władz. Na zakończenie życzył wszystkim pięknego i wzruszającego balu oraz wytrwałości w niesieniu pomocy, bo „uśmiech dziecka jest radością serca i bezcenną wartością, jedyną w swoim rodzaju”.

Wicekonsul Mateusz Gmura odczytał list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Z kolei ks. Grzegorz Markulak, kapelan Children’s Smile Foundation, udzielił wszystkim specjalnego błogosławieństwa, a także opowiedział o Nicole i Masonie, dzieciach osieroconych w grudniu ub.r. przez zmarłego nagle na zawał Marcina Pachowicza. Rodzeństwo to zostało podopiecznymi polonijnej fundacji, a także jednymi z beneficjentów tegorocznego balu walentynkowego. Dla nich przeznaczono m.in. pieniądze zebrane podczas loterii fantowej oraz z licytacji koszulki Roberta Lewandowskiego.

„Zawsze dla tych, którzy potrzebują wsparcia jest to krępująca sytuacja, a dla tych, którzy tę pomoc mogą nieść, wielkim szczęściem, zaszczytem i radością jest jej okazywanie. Dlatego w imieniu rodziny zmarłego Marcina Pachowcza – pani Moniki i ich dwójki dzieci pragnę podziękować za opiekę nad nimi” – stwierdził ks. Grzegorz Markulak. Przy tej okazji przypomniał biblijne słowa, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

Rodzina Pachowiczów należy do parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, stąd też jest doskonale znana proboszczowi kościoła i zarazem kapelanowi fundacji. Poza tym zarówno Nicole jak i Mason są uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, więc nawet ich wychowawczynie – Katarzyna Kornak i Natalia Krzeptoń – były obecne na balu. 

Rada Dyrektorów Children’s Smile Foundation. Od lewej: Karol Liszewski (wiceprezes), Aldona Trzeciak, Agata Leszczyńska, Joanna Mróz-Rakowicz, Krzysztof Rostek (założyciel), Waldemar Rakowicz, Joanna Gwóźdź, Beata Jakubowska (skarbnik), ks. Grzegorz Markulak (kapelan), Mariusz Śniarowski (prezes) i Wojciech Maślanka (dyrektor wykonawczy) / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

HOJNE WALENTYNKOWE SERCA

W ostatnim czasie było zorganizowanych wiele różnych akcji charytatywnych oraz zbiórek funduszy na pomoc potrzebującym. Okazuje się, że jeśli są one robione przejrzyście, a także widoczna jest pomoc okazywana przez ich organizatorów, to Polonia chętnie otwiera swoje serca i portfele. Dowodem tego był tegoroczny bal walentynkowy Children’s Smile Foundation, który przyniósł rekordowy zysk w historii tej dorocznej, charytatywnej imprezy.

Jej głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Poza tym poprzez wpisy w Księdze Pamiątkowej bal wsparło wiele firm i osób prywatnych. Były także indywidualne donacje, które przekazali m.in.: Mieczysław Pająk, Joanna Wilczewska, Dolores i Anthony Volpe, Regina i Krzysztof Szymańscy, PDP Contracting, Bedford Dentistry, Siedlecki Construction i Polart Mechanical. Poza tym niektórzy donatorzy przekazali fanty na loterię, w której główną nagrodą był Apple Watch, ufundowany przez gościa honorowego balu Mieczysława Pająka, a także m.in.: torebka Valentino Garavani – podarowana przez Małgorzatę Kozikowską, srebrne kolczyki z perłami – ufundowane przez Martę i Karola Liszewskich oraz przedszkole Little Einstain, certyfikaty do salonów piękności Opulence Glamour Skin Clinic na Middle Village i Overture Spa na Greenpoincie, certyfikaty do restauracji Amber Steak House i Kaskade z Greenpointu, a także karty podarunkowe oraz certyfikaty dla dzieci ufundowane przez rodziny Regułów i Wolańskich.

Rada Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz przedstawiciele ZHP (od lewej): Marian Żak, Małgorzata Żak, Maria Bielska, Zygmunt Bielski, Marta Pachacz, Paweł Pachacz, Bożena Konkiel / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Loteria przyniosła dla organizatorów 5225 dolarów. Jeszcze większą kwotę – 5700 dolarów – uzyskano z aukcji, podczas której zlicytowano obrazy Artura Skowrona i Janusza Skowrona (po 800 dol. każdy), piłkę z kilkoma autografami osób związanych z PZPN oraz reprezentacją Polski m.in.: prezesa PZPN Cezarego Kuleszy oraz byłego narodowego selekcjonera Czesława Michniewicza (600 dol.), a także wieczne pióro ufundowane przez premiera RP Mateusza Morawieckiego wraz z jego zdjęciem i dedykacją (1000 dol.). Największą kwotę (2500 dol.) uzyskała podarowana przez Pawła Majewskiego koszulka Roberta Lewandowskiego z autografami reprezentacji Polski w piłce nożnej. W sumie bal walentynkowy przyniósł dla Children’s Smile Foundation zysk wynoszący ponad 38 tys. dolarów, które w całości zostaną przeznaczone na wsparcie chorych i będących w potrzebie dzieci.

Zarówno osiągnięty dochód, jak i przebieg oraz ogólna atmosfera panująca na balu walentynkowym bardzo ucieszyła organizatorów dobroczynnej imprezy, a zwłaszcza zarząd fundacji, który jest wdzięczny wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej organizacji, osiągniętego sukcesu finansowego oraz wzięły w niej udział.

Uczestnicy balu chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tzw. walentynkowej ściance / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

„Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy po raz kolejny sprawili, że nasz charytatywny bal walentynkowy okazał się kolejnym wielkim sukcesem Children’s Smile Foundation. Ogromne podziękowania dla naszego dyrektora wykonawczego Wojciecha Maślanki, który był odpowiedzialny za kompleksową organizację imprezy, dla wszystkich naszych sponsorów, a zwłaszcza Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za nieustanne wsparcie i oczywiście dla wszystkich, którzy uczestniczyli, przekazali darowizny i sponsorowali to wspaniałe wydarzenie. Dochód z niego przekażemy chorym i potrzebującym dzieciom, w tym Nicole i Masonowi Pachowiczom osieroconym przez nagle zmarłego ojca” – podkreślił Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation. Rodzeństwo to, już w grudniu ub.r., tuż po śmierci ojca – w ramach świątecznej pomocy – otrzymało od Fundacji Uśmiech Dziecka wsparcie wynoszące 2000 dolarów.

Mieczysław Pająk wyraził wdzięczność za wyróżnienie go tytułem Gościa Honorowego Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

GOŚĆ HONOROWY

Mieczysław Pająk przybył do Ameryki w 1960 roku i od wielu lat działa w środowisku polonijnym. Ma za sobą służbę w amerykańskim wojsku (w latach 1966-68) podczas wojny wietnamskiej. W przeszłości prowadził na Greenpoincie korporację drukarską Polstar, którą założył w 1975 r. Na początku lat 80. był członkiem Rady Nadzorczej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, po czym został wybrany do jej Rady Dyrektorów. Działał w niej przez 17 lat. Pełnił także funkcję prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny Nowy Jork.

Jednym z jego najbardziej znaczących osiągnięć jest powstanie pomnika poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce na Greenpoincie, gdzie każdego roku organizuje doroczne wspomnienie zamordowanego przez UB kapelana Solidarności. W 1994 r. Pulaski Association of the New York Police Department przyznało mu tytuł Pulaskian of the Year. W październiku 1997 r. wraz ze swoim nieżyjącym już przyjacielem Ryszardem Konopką stworzył nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, i do dziś pełnieni w niej funkcję prezesa.

Na Balu Walentynkowym licznie stawili się Członkowie nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezes tej Mieczysław Pająk był wyróżniony tytułem Gościa Honorowego / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

W 2005 r. został uhonorowany przez diecezję brooklyńską odznaczeniem „Shining Star”, przyznawanym najbardziej wyróżniającym się imigrantom. W tym samym roku został przez Polish American World wybrany na Obywatela Roku. Również Centrala Polskich Szkół Dokształcających doceniła jego zasługi nominując go wraz z nowojorskim Kołem Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II do Medalu Komisji Edukacji Narodowej, który otrzymał w 2017 r. Jego zaangażowanie w tej organizacji, a także postawę chrześcijańską docenił również papież Franciszek, który w 2019 r. uhonorował go Medalem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Mieczysław Pająk wspiera i współpracuje również z Children’s Smile Foundation. W ub.r. brał udział w pracach Komitetu ds. Upamiętnienia Ks. Prałata Piotra Żendzana. Za zasługi, wsparcie i owocną współpracę z Children’s Smile Foundation Rada Dyrektorów tej charytatywnej organizacji postanowiła wyróżnić go tytułem gościa honorowego podczas tegorocznego charytatywnego balu walentynkowego.

Parkiet był wypełniony do ostatniego miejsca przez cały wieczór / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner