New York
61°
Light Rain
5:35 am8:09 pm EDT
0mph
90%
29.98
SunMonTue
72°F
72°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura

Wielokulturowy pociąg zakończył trasę

26.11.2022
Od lewej: Jakub Polaczyk, Sławomir Dobrzański, Weronika Woźniak, konsul Mateusz Gmura, Marian Żak, Matthew Pulick, Fei-Fei ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W Konsulacie Generalnym RP odbyło się w czwartek, 17 listopada, zakończenie XXIV Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”, czyli prezentacji kompozytorów i artystów z różnych stron świata. A także polonijnej młodzieży – uzdolnionej, marzącej o karierze aktorskiej, kompozytorskiej czy pianistycznej.

Elżbieta Popławska

Weronika Woźniak, polska aktorka z dużym urokiem i talentem, poprowadziła ostatni festiwalowy wieczór. Weronika urodziła i wychowała się w Polsce. Szkołę aktorską ukończyła w Nowym Jorku. Próbuje zdobyć nowojorskie sceny i przebić się do aktorskiej elity. Występowała już w wielu nowojorskich teatrach, a także w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.                                                                                                                                  W programie festiwalowego wieczoru jako pierwszy wystąpił Matthew Pulick, 16-letni uczeń ze znanego Townsend Harris High School na Queensie. Studiuje on grę na wiolonczeli, a prywatnie pobiera lekcje gry na fortepianie u Izabeli Grajner-Partyki, znanej polonijnej solistki, dyrygentki i nauczycielki muzyki. Matthew mimo młodego wieku miał już wiele koncertów w nowojorskiej metropolii. W przyszłości zamierza studiować muzykę i architekturę. Młody pianista znakomicie wykonał utwór Liebestraum no. 3 Franciszka Liszta, węgierskiego kompozytora okresu romantyzmu.

16-letni Matthew Pulick

Tego wieczoru wystąpił również Sławomir Dobrzański – wybitny polski pianista, który wyróżnił się techniką gry i ekspresją wykonania. Wykonał Balladę op. 23 Fryderyka Chopina, jeden z utworów polskiego pianisty i kompozytora Antoniego Kątskiego oraz Reflection no. 8 – współczesnego polskiego kompozytora Marcelego Chyrzyńskiego; była to amerykańska premiera utworu. Chyrzyński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w 1995 r., obronił doktorat z kompozycji, a habilitował się w 2010 r. W grudniu 2020 r. otrzymał tytuł profesora.

W krótkich antraktach Weronika Woźniak recytowała poezję dr Mai Trochimczyk – poetki i historyka muzycznego. Była to poezja, która powstała pod wpływem muzyki Chopina.

Polski pianista Sławomir Dobrzański

Jednak serca publiczności tego wieczoru podbiła Fei-Fei – wyjątkowa pianistka z Chin. Zachwyciła publiczność swoją poetycką interpretacją, pasją oraz prezencją sceniczną. Fei-Fei w muzycznych periodykach chwalona jest za „pełne pasji zanurzenie się w muzyce, której dotyka”. Pianistka jest zwyciężczynią konkursu Concert Artists Guild i czołową finalistką 14. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna. Koncertowała niemal na całym świecie. Ukończyła Juilliard School i obecnie przygotowuje się do obrony doktoratu w Manhattan School of Music.

Ciekawą audiowizualną instalację pt.  „Gdzie jest Chopin” przygotował Jarosław Kapuściński, pianista i kompozytor, który studiował w Polsce i Paryżu, a doktorat obronił na Uniwersytecie w Kalifornii. Obecnie jest profesorem na Stanford University.

Chińska pianistka Fei-Fei

W ramach projektu zaprezentował muzykę Chopina w 12 miastach na świecie, gdzie ta muzyka jest bardzo znana, ale gdzie Chopin nigdy nie był, m.in.: Buenos Aires, Helsinki, Stambuł, Jerozolima, Mexico City, San Francisco, Seul, Sydney, Tokio. Współpracował w tym czasie z lokalnymi fotografikami, aby wykonywali zdjęcia przypadkowym słuchaczom, by móc obserwować emocje na twarzach wywołane muzyką Chopina.

Marian Żak, prezes organizacji NYDAI – która po raz 24. zorganizowała Festiwal Chopin i Przyjaciele – podsumowując wydarzenie w szczególności podziękował sponsorom, dzięki którym festiwal może trwać, oraz wspaniałej publiczności, która przez minione lata wspierała i wspiera do dziś festiwal swoją obecnością. Kosulatowi Generalnemu RP za wieloletnią gościnność, co dodaje wyjątkowego splendoru całej uroczystości. Z wielkim uznaniem podziękował Jakubowi Polaczykowi – dyrektorowi artystycznemu – za świeżą i bardzo odważną koncepcję tegorocznego festiwalu (pan Jakub po raz pierwszy w całości zadecydował o artystycznym programie). Zaprosił też wszystkich za rok – na jubileusz 25-lecia Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner