New York
37°
Fair
7:01 am5:17 pm EST
6mph
81%
30.16
TueWedThu
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Wsparcie dla polskich uczniów w PS 34 na Greenpoincie

28.02.2023
1. Dzieci z dwujęzycznych polsko-angielskich klas w PS 34 na Greenpoincie są bardzo wdzięczne za wsparcie finansowe, dzięki któremu otrzymają polskie książki / Foto: ARCHWUM PS 34

Sześć i pół tysiąca dolarów zebrali polonijni biznesmeni, weterani oraz Polski Dom Narodowy „Warsaw” na zakup podręczników do nauki języka polskiego w ramach dwujęzycznego programu nauczania w szkole podstawowej PS 34 na Greenpoincie.

„Dostęp do książek, zwłaszcza polskich, nie jest taki łatwy, jak to się może wydawać – powiedział Alain Beugoms, dyrektor placówki będącej pierwszą amerykańską szkołą na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w której wprowadzono Dual Polish-English Language Program. – Jest to związane z tym, że nowojorski Wydział Edukacji nie ma bezpośredniego kontaktu z wydawnictwami w Polsce” – wyjaśnił gospodarz PS 34. Podziękował donatorom za wsparcie i dodał, że to właśnie organizacje polonijne mogą być mostem łączącym te instytucje.

Spotkanie, podczas którego odbyło się przekazanie donacji na zakup polskich podręczników dla wszystkich uczniów kształcących się w ramach dwujęzycznej, polsko-angielskiej edukacji miało miejsce 10 lutego. Uczestniczyli w nim polonijni biznesmeni i weterani, którzy wsparli tę placówkę oświatową, a także dyrekcja PS 34 i przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego.

Alain Beugoms opowiedział o tym, jak wygląda nauka w klasach, w których obowiązuje Dual Polish-English Language Program, wspomniał o jego zaletach i popularności, jaką się cieszy. Goście spotkania mogli także zobaczyć, jak wyglądają dwujęzyczne zajęcia oraz poszczególne klasy, w których są one prowadzone. Na zakończenie donatorzy otrzymali dyplomy z podziękowaniami za wsparcie.

Dyrekcja PS 34 i przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego wraz z polonijnymi biznesmenami i członkami SWAP, którzy przekazali donacje na zakup polskich podręczników / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pomysłodawcą akcji był prezes Pulaski Association of Business and Professional Men Grzegorz Fryc, którego syn Julian również jest uczniem tej szkoły. Widząc, że placówka ta nie dysponuje odpowiednimi książkami, a nauczyciele korzystają z kserokopii różnych podręczników postanowił zebrać fundusze na ich zakup w Polsce.

„Ograniczenia biurokratyczne w amerykańskim systemie edukacji często komplikują różne rzeczy i właśnie to widać w klasach z dwujęzycznym programem nauczania w PS 34” – podkreślił Grzegorz Fryc, zwracając uwagę na brak odpowiednich podręczników do nauki języka polskiego. Dodał, że wpływ na to mają m.in. ograniczenia systemowe i budżetowe, więc nauczycielki muszą kopiować różne książki, a czasami nawet same dokonywać ich zakupu, żeby dzieci miały się z czego uczyć. Widząc tę sytuację prezes Fryc postanowił zmobilizować Polonię i zebrać fundusze na zakup podręczników dla uczniów korzystających z polsko-angielskiego programu nauczania.

„Co może być większym aktem patriotyzmu, niż przekazanie dzieciom żyjącym na emigracji książek do nauki języka polskiego? Przecież to był absurd, że na Greenpoincie, w sercu Polonii, polskie dzieci nie miały podręczników do nauki języka polskiego. Dlatego opowiedziałem o tej sytuacji podczas zebrania Pulaski Association of Business and Professional Men i nasza organizacja od razu przekazała dużą donację na ten cel. Również niektórzy biznesmeni indywidualne wsparli tę akcję. Donacje złożył także Polski Dom Narodowy „Warsaw” oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, których również poinformowałem o tej sytuacji” – wyjaśnił Grzegorz Fryc.

Prezes Pulaski Association of Business and Professional Men dodał, że dzięki temu udało mu się uzbierać pełną kwotę – 6,5 tys. dolarów – na zakup odpowiednich książek w Polsce.

2. Dyrektor PS 34 Alain Beugoms (czwarty z lewej) z polonijnymi biznesmenami i członkami SWAP, którzy przekazali donacje na zakup polskich podręczników (od lewej): Jerzy Leśniak, Roger Kwapisiewicz, Paweł Sabaj, Alain Beugoms, Grzegorz Fryc, Mariusz „Harry” Konopka, Marek Chrościelewski, Piotr Praszkowicz i Artur Dybanowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podręczniki są już zamówione i niebawem powinny dotrzeć na Greenpoint. Radości z tego powodu nie krył dyrektor PS 34, a także rodzice dzieci korzystających z Dual Polish-English Language Program.

„Posiadanie odpowiednich materiałów edukacyjnych oznacza, że uczniowie będą lepiej kształceni i będą osiągać jeszcze lepsze wyniki, a dwujęzyczny program będzie się rozwijał coraz bardziej – zapewnił Alain Beugoms. – Właściwe książki i ćwiczenia to podstawa nauczania, to także świetna inwestycja związana z kształceniem dzieci” – zaznaczył. Dodał, że jego szkoła posiada bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę jeśli chodzi o polską literaturę, a teraz dzięki wsparciu finansowemu uczniowie będą mieli do dyspozycji podręczniki wysokiej klasy, zarówno jeśli chodzi o ich zawartość merytoryczną, jak i jakość materialną.     

Wśród donatorów wspierających zakup polskich książek był m.in. Piotr Praszkowicz z PDP Contracting (drugi z lewej). Na zdjęciu także dyrektor PS 34 Alain Beugoms oraz polskie uczennice / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Szczęśliwa z tego powodu była również przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego Katarzyna Kajosi.

„Cieszę się bardzo, że w końcu nasze dzieci będą miały polskie podręczniki. Myślę, że dzięki temu jeszcze lepiej i chętniej będą się uczyły. Obecnie nauczycielki same przygotowują różne wydruki z komputera i mimo tego świetnie sobie radzą oraz doskonale wykonują swoją pracę. Teraz, gdy dzieci będą miały odpowiednie podręczniki, wszyscy będą mieli większy komfort i na pewno więcej czasu będą mogli poświęcić na naukę” – zaznaczyła Katarzyna Kajosi. Dodała, że dzięki dwujęzycznemu programowi jej córka doskonale zna język polski, nawet lepiej niż ona.

„Mój tato uważa, że Emilka piękniej mówi po polsku niż ja. Oczywiście lepiej także pisze i czyta, a nawet ja sama dużo się od niej uczę” – stwierdziła nasza rozmówczyni. W tym roku dwujęzyczną edukację w PS 34, w klasie przedszkolnej (kindergarten), rozpoczął także jej syn Liam.

Wszyscy uczestnicy spotkania, podczas którego przekazano donację, wyrażali nadzieję, że za ich przykładem pójdą inne polonijne organizacje oraz instytucje, i równie chętnie wesprą finansowo dwujęzyczną edukację. Osoby i firmy, które pomogły zakupić polskie podręczniki dla uczniów w PS 34 na Greenpoincie to: Pulaski Association of Business and Professional Men, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polski Dom Narodowy „Warsaw”, Artur Dybanowksi z Arthur’s Funeral Home, Grzegorz Fryc z Gram-X Promotions, Mariusz „Harry” Konopka z Harry’s Contracting, Anna Kosakowska z firmy Skin Gems, Roger Kwapisiewicz z Z&R Funding, Piotr Praszkowicz z PDP Contracting oraz Paweł Sabaj z Sabaj Law Firm.

Biznesmeni, którzy wsparli finansowo PS 34 otrzymali specjalne dyplomy z podziękowaniami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dual Polish-English Language Program w PS 34 został stworzony prawie osiem lat temu dzięki ogromnej determinacji i presji wywieranej na dyrekcję tej szkoły przez rodziców dzieci do niej uczęszczających, co miało miejsce po szerokiej kampanii informacyjnej przeprowadzonej przez Fundację Dobra Polska Szkoła i „Nowy Dziennik”.

Widząc ogromne zainteresowanie tą formą nauczania, kuratorka 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Oświaty Alicja Winnicka oraz ówczesna dyrektorka PS 34 Carmen Asselta postanowiły wprowadzić w niej dwujęzyczny polsko-angielski program nauczania, który zaczął obowiązywać od września 2015 roku. Tym samym była to pierwsza amerykańska publiczna szkoła podstawowa na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych kształcąca dzieci zarówno po angielsku, jak i po polsku. Bardzo szybko program ten zyskał ogromną popularność i stał się sztandarowym, a nawet wzorcowym dwujęzycznym programem nauczania w całym Nowym Jorku, i to nie tylko jeśli chodzi o język polski, ale również inne języki. Podobne polsko-angielskie programy powstały także w dwóch innych nowojorskich placówkach oświatowych – w PS 71 na Ridgewood i w PS 153 na Maspeth.

Dyrektor PS 34 Alain Beugoms wraz z nauczycielką i uczniami jednej z dwujęzycznych klas / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner