New York
16°
Clear
7:12 am5:03 pm EST
6mph
50%
30.47
ThuFriSat
32°F
34°F
32°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Wspólnie będziemy śpiewać (nie)zakazane piosenki

10.09.2022
Ksiądz dr Tadeusz Mierzwa i Agnieszka Kasprzak przygotowują się do próby chóru ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Niezwykły koncert odbędzie się w niedzielę, 25 września, w auli koncertowej Uniwersytetu Sióstr Felicjanek w Lodi, NJ. Uczniowie kilku polskich szkół w stanie New Jersey, wraz ze swoimi rodzicami, zaśpiewają (nie)zakazane piosenki, które są kwintesencją najnowszej polskiej historii.

Janusz M. Szlechta

Niezwykły koncert odbędzie się w niedzielę, 25 września, w auli koncertowej Uniwersytetu Sióstr Felicjanek w Lodi, NJ. Uczniowie kilku polskich szkół w stanie New Jersey, wraz ze swoimi rodzicami, zaśpiewają (nie)zakazane piosenki, które są kwintesencją najnowszej polskiej historii.

Inicjatorką zorganizowania tego koncertu jest Agnieszka Kasprzak – dyrektorka Polskiej Szkoły im. św.  Stanisława Kostki w Wallington, NJ. Szkoła ta działa pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

„Idea tego koncertu narodziła się dawno temu. Kilka razy oglądałam koncerty organizowane w Warszawie z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Niestety, nigdy nie uczestniczyłam bezpośrednio w takim koncercie na placu Piłsudskiego. Spotkania te są pełne spontaniczności i pozbawione patosu. Jest tu miejsce na śmiech i łzy wzruszenia, a dla kombatantów to powrót do wspomnień sprzed lat. Koncert ‘Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI’ stał się tradycją. Po obejrzeniu kolejnego koncertu w telewizji stwierdziłam, że fajnie byłoby zorganizować podobny dla Polonii – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Agnieszka Kasprzak. – Nie jestem warszawianką, ale znam historię. Podziwiam tych młodych ludzi, którzy mieli w sobie odwagę, aby podjąć walkę z niemieckim okupantem. Walczyli 63 dni. Zawsze zazdrościłam warszawiakom tych koncertów, tej atmosfery i postanowiłam podobny koncert zorganizować u nas, w New Jersey. Kilka lat czekałam na ten moment i… wreszcie koncert będzie. Impulsem stała się rozmowa z paniami Magdą i Anią z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – podkreśla pani dyrektor. – Złożyłam wniosek o przyznanie środów na zorganizowanie koncertu i udało się. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. To był pierwszy krok w tę stronę, aby ten koncert zorganizować. Znalazłam współpracowników i zaczęliśmy działać“.

DZIECI BĘDĄ ŚPIEWAĆ Z RODZICAMI

W chórze będą śpiewać uczniowie z kilku szkół polonijnych działających w północnej części stanu New Jersey: z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Passaic, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Michała w Lyndhurst, no i oczywiście z Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington. W chórze zdecydowało się zaśpiewać 28 dzieci. Dołączyła też grupa rodziców, którzy postanowili wesprzeć realizację tego wspaniałego pomysłu.

Grupa rodziców i chłopców stanowi ważną część chóru, który wystąpi 25 września

W środę wieczorem, 31 sierpnia, w sali pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, odbyła się pierwsza po wakacjach próba. Poprowadził ją ksiądz dr Tadeusz Mierzwa, wikariusz w tejże parafii. Większość uczniów, którzy wystąpią podczas koncertu, wakacje spędziła w Polsce. Niektórzy jeszcze nie dojechali. Oprócz dzieci, wystąpi pięcioro dorosłych solistów, którzy też nie pojawili się na tej próbie.

„Jeden z chłopców, który parę dni temu wrócił z Polski, powiedział mi, że ulubioną piosenką jego dziadka jest ‘Deszcz, jesienny deszcz’ i śpiewał tę piosenkę z dziadkiem. Zaśpiewa ją też podczas koncertu – powiedziała Agnieszka Kasprzak. – Inny chłopiec, który był w Warszawie, kiedy podszedł do pomnika Małego Powstańca i zobaczył tekst utworu ‘Warszawskie dzieci’, zawołał do matki: ‘Mamo, ja znam tę piosenkę, my ją śpiewamy”; Może dzisiaj te dzieciaki nie do końca rozumieją tę historię, ale kiedy dorosną, ta historia do nich dotrze. To pokazuje, że zdobyte dzisiaj doświadczenie zostanie w tych dzieciach na zawsze” – podkreśliła pani dyrektor.

TEKSTY ŚPIEWANE PRZEZ DZIECI STAJĄ SIĘ ICH TEKSTAMI

Próba w środę trwała półtorej godziny. Najpierw ksiądz Tadeusz zasiadł przy pianinie i przeprowadził kilka ćwiczeń, które pozwoliły chórzystom przygotować się do śpiewania. A potem po kolei ćwiczono piosenki: „Niezwyciężeni”, „Po partyzancie dziewczyna płacze”, „Chłopcy silni jak stal”, „Serce w plecaku”, „Wojenko, wojenko”, „Warszawskie dzieci”…

Ksiądz dr Tadeusz Mierzwa prowadzi próbę chóru. Pierwsza z lewej Amelia Hajduk

„Wyboru piosenek, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu, dokonałem wspólnie z panią Agnieszką i panią Iwoną Wesołowską, naszą pianistką. Ja się zająłem kierownictwem muzycznym, jako że od wielu lat zajmuję się prowadzeniem chórów – powiedział „Nowemu Dziennikowi” ksiądz Mierzwa, dyplomowany chórmistrz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. – Wybrałem utwory do śpiewania, opracowałem większość partytur dla orkiestry. Pomógł mi w tym nasz organista Jarek Kaczyński. Zarówno w tej sferze świeckiej, patriotycznej, ale też i religijnej, bardzo wyraźnie zauważam – bo przecież przez kilkadziesiąt lat prowadziłem w Polsce chóry chłopięce, męskie i mieszane, w parafii w Linden prowadziłem chór ‘Sursum corda’ – że teksty śpiewane przez chórzystów, powtarzane wiele razy, przenikają do serca śpiewaka. Podobnie jest z muzyką religijną. Jeśli chórzyści śpiewają teksty religijne, to po pewnym czasie zaczynają te teksty w nich pracować, a ich duchowość rośnie. Dlatego święty Augustyn powiedział: ‘Kto śpiewa, ten dwa razy się modli’. Śpiewane teksty są głębiej przeżywane, pozostają. Ogromnie mnie cieszy to, że te dzieci tak chętnie śpiewają, nie boją się ciężkiej pracy podczas prób. Kiedy przychodzą na próby, od razu widać, że coraz lepiej mają opanowane teksty, no bo ćwiczyły w domu. A trzeba pamiętać, że są to dzieci urodzone już w Stanach Zjednoczonych. Bardzo trudno jest wypowiedzieć niektóre słowa, na przykład: ‘deszcz, jesienny deszcz’, a one świetnie sobie z tym radzą. Na każdej próbie jest coraz lepiej – dodał ksiądz Tadeusz.

Podczas pierwszej próby po wakacjach księdzu Tadeuszowi towarzyszył Robert Bury, który grał na gitarze basowej. Jest on 50-latkiem, który urodził się w USA i wcześniej nie znał tych piosenek.

„Dla Roberta i dla perkusisty Janka, który też urodził się w USA, uczestnictwo w naszych próbach to jest odkrywanie polskiej muzyki i polskiej historii. Dlatego jesteśmy wdzięczni, że zechcieli się podjąć tego wyzwania” – stwierdził ksiądz dr Tadeusz Mierzwa.

Podczas koncertu chórowi będzie towarzyszył zespół, w składzie którego będą następujące instrumenty: perkusja, gitara basowa, fortepian, trąbka, flet i skrzypce. Dyrygentem i kierownikiem muzycznym będzie ksiądz Tadeusz Mierzwa.

Przed koncertem odbędzie się jeszcze 6 prób, w tym próba generalna, bo wykonawcy muszą się dobrze przygotować.

„W maju mama zapytała mnie, czy chciałabym śpiewać pieśni patriotyczne. Natychmiast odpowiedziałam, że tak – powiedziała 13-letnia Amelia Hajduk. – Razem z młodszą siostrą dołączyłam do chóru i śpiewamy. Dzisiaj bardzo fajnie mi się śpiewało. Uczę się na pamięć tekstów tych piosenek. Damy z siebie dużo. Zapraszam na koncert, bo będzie bardzo fajnie.”

JESTEŚMY WDZIĘCZNI WSZYSTKIM WETERANOM

Ideą tego koncertu jest nie tylko prezentacja patriotycznych pieśni, ale także zachęcenie publiczności do wspólnego śpiewania. Tak właśnie jest podczas koncertów w Warszawie.

„Nasz koncert nie jest poświęcony wyłącznie powstańcom warszawskim. Będzie to śpiewana historia II wojny światowej. Jest to historia tragiczna, ale chcemy ją przybliżyć naszym uczniom, bo często jej nie znają – powiedziała Agnieszka Kasprzak. – Zaczniemy od piosenek wojskowych ‘Wojenko, wojenko’ i ‘My, Pierwsza Brygada’. Potem przypomnimy o tym, że Polacy byli zsyłani na Sybir, o zbrodni katyńskiej, o holokauście. Zaśpiewamy piosenki, które śpiewali powstańcy warszawscy i partyzanci. Zaśpiewamy też piosenkę o żołnierzach wyklętych. Jest to ważna część naszej historii i o tych ludziach trzeba pamiętać. Przez wiele lat w Polsce robiono wszystko, aby o nich zapomnieć. Naszym zadaniem jest głośno o nich mówić, przypominać, że walczyli za Polskę i przywrócić tę pamięć naszym uczniom. Większość z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych i historii Polski praktycznie nie znają. 

W środę chór przećwiczył kilkanaście piosenek. Na gitarze basowej grał Robert Bury

W sali koncertowej Uniwersytetu Sióstr Felicjanek w Lodi jest tysiąc miejsc, więc na pewno znajdzie się miejsce dla każdego chętnego. Wstęp jest wolny, nie trzeba nic płacić. Serdecznie zapraszamy – zachęca Agnieszka Kasprzak. – Będziemy rozdawać śpiewniki wszystkim uczestnikom koncertu. Ten koncert to będzie nasze podziękowanie dla wszystkich weteranów, niezależnie od tego, kiedy i na których frontach walczyli. Śpiewamy piosenki związane z II wojną światową, ale przez to wspólne śpiewanie chcemy pokazać, że pamiętamy i że jesteśmy wdzięczni wszystkim weteranom” – podkreśliła pomysłodawczyni i organizatorka tego koncertu.

•••

Koncert „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek” odbędzie się w niedzielę, 25 września 2022 roku, w sali koncertowej Uniwersytetu Sióstr Felicjanek, 262 South Main Street, Lodi, NJ. Początek o godz. 3:00. Ppoł. Więcej informacji, tel. (201) 410-9363.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner