Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że odwołał zaplanowaną na środę wizytę w Arabii Saudyjskiej. Wyjazd przeniesiono na 10 marca. Ukraiński przywódca dodał, że czeka na delegację USA w Kijowie.
„Nie pojadę do Arabii Saudyjskiej. Skontaktowaliśmy się z partnerami z Arabii Saudyjskiej. Mam bardzo dobre relacje z królem” – przekazał Zełenski na konferencji prasowej w Ankarze.
Prezydent odniósł się do wtorkowych rozmów w Rijadzie delegacji USA i Rosji. „Nie można podejmować decyzji o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie bez Ukrainy” – powiedział. „Nie zaproszono nas na to amerykańsko-rosyjskie spotkanie w Arabii Saudyjskiej. To dla nas było niespodziewane, dowiedzieliśmy się o tym z mediów” – podkreślił.
„Jestem przekonany, że dla Ukrainy, naszego regionu, dla Europy, ważne jest, by wszelkie rozmowy o zakończeniu wojny nie odbywały się za plecami podmiotów, których dotyczą skutki rosyjskiej agresji” – oświadczył Zełenski.
Dodał, że „Ukraina, Europa – w tym UE, Wielka Brytania i Turcja – mają być włączone do rozmów i opracowywania wraz z USA koniecznych gwarancji bezpieczeństwa dotyczących naszej części świata”.
„Wiemy, że USA i kilka krajów europejskich nie popierają naszego członkostwa w NATO” – dodał Zełenski i ocenił, że „jest to zbieżne z wielkim życzeniem Rosji”.
Zełenski przyznał, że „dynamika” wojny bardzo wzrosła. Przyspieszył też znacząco proces dyplomatyczny; „czy to się nam podoba czy nie. Taki jest fakt” – podkreślił.
Zapowiedział też, że Kijów pod żadnym pozorem nie uzna rosyjskiej aneksji ukraińskich ziem.
Erdogan zwrócił natomiast uwagę na konferencji prasowej, że wizyta Zełenskiego w Turcji odbywa się w czasie, w którym może dojść do poważnych zmian w dynamice wojny w Ukrainie.
Prezydent wyraził też przekonanie, że Turcja jest idealnym miejscem do przeprowadzenia przyszłych rozmów między Rosją, Ukrainą i USA.
Przypomniał, że Turcja w marcu 2022 roku była gospodarzem rozmów ukraińsko-rosyjskich. Ankara, która próbuje utrzymywać dobre stosunki z dwoma stronami konfliktu, brała też udział w powstaniu tzw. inicjatywy zbożowej.
„Od zawsze popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy”; to coś, „z czego nie można zrezygnować” – oświadczył Erdogan.
W warunkach blokady ukraińskich portów przez rosyjską armię w lipcu 2022 r. przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Miało to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.
Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ mal/