New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Premier: Wojska Obrony Terytorialnej są w gotowości, by służyć ojczyźnie

30.10.2022

Wojska Obrony Terytorialnej pełnią niezwykle ważną funkcję, w czasach pokoju pomagają słabszym, a w czasach trudnych, w czasach wojny – które oby do nas nie nadeszły – są w gotowości, by służyć ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wziął w niedzielę udział w uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że nie wybieramy sobie ani miejsca, ani czasu, kiedy przychodzimy na świat, ale możemy to miejsce, w którym żyjemy uczynić lepszym. „Możemy urządzić go lepiej, obronić je, obronić dla przyszłych pokoleń – dzieci i naszych wnuków” – mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że w tym wielkim i zaszczytnym zadaniu Wojska Obrony Terytorialnej pełnią ważną funkcję. Jak wskazał, w czasach pokoju pomagają przy usuwaniu klęsk żywiołowych i pomagają słabszym. „W czasach trudnych i najtrudniejszych – czasach wojny, które oby nie nadeszły na naszą ziemię, są w gotowości, aby służyć naszej ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość” – podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że kiedy kilka lat temu tworzone były Wojska Obrony Terytorialnej towarzyszyły temu drwiny i szyderstwa. Podkreślił, że dziś widać, że tamten krok był niezbędnym i właściwym. „Dziś te powątpiewania umilkły; dziś wszyscy kierujemy nasze myśli, wsparcie ku polskiemu wojsku, polskiemu żołnierzowi, Wojskom Obrony Terytorialnej i wojskom operacyjnym, które są kluczowe, aby odeprzeć nawet myśl o możliwości ataku na naszą ojczyznę” – powiedział szef rządu.

Podziękował przy tym żołnierzom za ich gotowość do walki i obrony ojczyzny. „Wiem, że ta wasza gotowość będzie sięgała również czasów, które oby nie nadeszły. Ale jeśli nadejdą, to będziecie w stanie w tych czasach bronić naszej ojczyzny, jej granic, jej suwerenności, jej integralności terytorialnej. Wasza służba jest dla nas gwarancją niepodległości i wolności” – mówił Morawiecki.

Jego zdaniem, WOT są niezbędne do obrony kraju. „Jest też już dzisiaj świadectwem obywatelskiej postawy, woli walki o lepszą Polskę. Jest świadectwem, że granic naszej ojczyzny będziemy zawsze bronili” – dodał premier.

Zwracając się do żołnierzy powiedział: „Jesteście naszą chlubą, naszą nadzieją i naszą przyszłością. Niech duch siły i męstwa; niech duch niepodległości i zwycięstwa prowadzi was zawsze w przyszłości”.

List do żołnierzy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Wypowiadając słowa jej roty, bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy i jej mieszkańców. Od dziś motto +Zawsze gotowi, zawsze blisko+, czyli credo terytorialsa, a także wartości, których uczą nas powstańcy warszawscy – jak zaangażowanie, odwaga i poświęcenie – stają się waszymi życiowymi drogowskazami” – napisał w liście do żołnierzy szef MON.

Szef MON podziękował żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do 18. Brygady. „To wyraz waszego szacunku dla wartości patriotycznych, a także troski o dobro ojczyzny i jej obywateli. Noście mundur żołnierza Wojska Polskiego z honorem i godnością” – napisał.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzono je 1 stycznia 2017 r. Żołnierze, których jest ponad 34 tys., szkolą się obecnie w 18 brygadach obrony terytorialnej. Ich misją w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Szymon Zdziebłowski

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner