New York
75°
Rain Shower
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
82%
30.17
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

26.09.2023

Włoski skrzypek Luca Ciarla, norweska formacja jazzowa Espen Eriksen Trio, Łukasz Ojdana i jego trio oraz Robert Majewski i Łukasz Poprawski to znakomici muzycy, którzy podczas trwającego od 29 września do 1 października przedstawią oryginalne interpretacje muzyki filmowej.

„Festiwal popularyzuje dorobek muzyczny ikony polskiego jazzu z różnych muzycznych perspektyw. Jest miejscem dialogu i konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów, których inspiruje twórczość Krzysztofa Komedy” – zaznaczyła w wypowiedzi dla PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje to wydarzenie.

Program trwającej trzy dni edycji festiwalu obejmuje koncerty z udziałem polskich gwiazd jazzu, uznanych artystów polskich i zagranicznych, premiery, wystawy i projekcje filmów.

Festiwal rozpocznie koncert „Cinema amore mio” zespołu Luca Ciarla Quartet. Usłyszymy tematy filmowe, w tym kilka kompozycji Komedy w oryginalnych aranżacjach.

Luca Ciarla, zwycięzca konkursów we Włoszech i za granicą, w 1999 r. został nagrodzony prestiżową nowojorską nagrodą Chamber Music America.

„Luca Ciarla to jeden z najciekawszych obecnie skrzypków na międzynarodowej scenie, wykorzystujący i konfrontujący różne brzmienia i gatunki, nigdy nie tracąc swojego niepowtarzalnego stylu – napisał recenzent muzyczny włoskiego pisma „La Repubblica”.

Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19.00

Tego samego wieczoru o godz. 20.30 publiczność będzie miała okazje wysłuchać koncertu „Czas Komedy”, podczas którego Espen Eriksen Trio przedstawi autorską wizję kompozycji Krzysztofa Komedy.

Liderem trio jest pianista i kompozytor Espen Eriksen, który zaprosił do współpracy kontrabasistę Larsa Tormoda Jenseta i perkusistę Andreasa Bye’a. Espen Eriksen dołączył do elity skandynawskiego jazzu i stał się oczekiwanym uczestnikiem europejskich festiwali.

Zespół wydał sześć uznanych przez krytyków płyt w norweskiej wytwórni Rune Grammofon. Trio współpracuje z brytyjskim saksofonistą Andym Sheppardem, co zaowocowało albumem „Perfectly Unhappy” i wieloma trasami koncertowymi w Europie.

„Norweska formacja jest sztandarowym zespołem doskonale oddającym kreatywny, artystyczny i wizerunkowy obraz dzisiejszego +scandinavian touch of jazz+, i jest kwintesencją +nordic sound+” – zaznaczają organizatorzy festiwalu.

Koncert RGG feat. Robert Majewski & Łukasz Poprawski – Astigmatic Project odbędzie się kolejnego dnia festiwalu – 30 września o godz. 20.00 również w Studiu Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego.

„Jest to jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. To trio perfekcjonistów w składzie Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki” – dodaje Strzelczyk-Wojciechowska.

Publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncert poświęcony płycie „Astigmatic” – jednemu z najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki jazzowej.

„Muzycy RGG, wraz z zaproszonymi gośćmi, znakomitymi muzykami, z elokwencją i gracją tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej związanej z Komedą, która w ich interpretacji w oczywisty sposób przekracza granice jazzu” – charakteryzują projekt organizatorzy festiwalu.

Festiwal zakończy się 1 października o godz. 17.00 w kinie Atlantic projekcją filmu dokumentalnego „Komeda. A Soundtrack for a Life” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy.

Niemiecko– polsko-szwajcarsko-finlandzki esej filmowy jest refleksją na temat muzyki filmowej Komedy i jej odniesień do biografii muzyka. W filmie Krzysztofa Komedę wspominają m.in.: Henning Carlsen, Tomasz Stańko, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda i Zofia Komedowa. Ilustracją są materiały archiwalne i fragmenty filmów fabularnych, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.

Film był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną FIPA D’ARGENT w kategorii Performing Arts na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz oraz nominację na festiwalu Millenium Docs Gravity 2010.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii autorstwa Krzysztofa Wojciechowskiego „Oni grają Komedę”. Są to zdjęcia wybitnych polskich i europejskich muzyków grających Komedę, wśród nich m.in. Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Danilo Rea, Enrico Pieranunziego i Torda Gustavsena. Wszystkie pochodzą z poprzednich edycji festiwalu.

Festiwal dofinansowany jest z pieniędzy MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2023” i z budżetu województwa mazowieckiego.Partnerami festiwalu są Włoski Instytut Kultury, Instytucja Filmowa Max Film SA i Kino Atlantic.

Na wszystkie wydarzenia 14. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy wstęp jest wolny. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

ab/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner