New York
43°
Light Rain
6:39 am5:39 pm EST
5mph
89%
29.55
SatSunMon
41°F
41°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

1650. ofiara zamachów z 11 września zidentyfikowana dzięki rozwojowi technologii DNA

18.01.2024

Dzięki nowoczesnym metodom analizy DNA udało się zidentyfikować kolejną ofiarę ataków z 11 września 2001 roku – na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. O małym przełomie poinformował w czwartek miejski lekarz sądowy.

W chwili śmierci John Ballantine Niven z Oyster Bay miał 44 lata – udało się wykazać, dzięki rozwojowi technologii DNA.

Biuro Głównego Lekarza Sądowego wykorzystuje coraz to nowsze metody analizy DNA w celu badania szczątków, znalezionych w gruzach World Trade Center w 2001 roku. Choć wówczas nie udało się zidentyfikować wszystkich ofiar zamachu terrorystycznego, rozwój technologii umożliwia systematyczną aktualizację śmiertelnego rejestru.

Niven jest 1650. zidentyfikowaną ofiarą ataków na World Trade Center i jedną z wielu, której tożsamość udało się ustalić dzięki technologii sekwencjonowania genów nowej generacji. Technologia ta była wykorzystywana przez armię USA w celu identyfikacji szczątków zaginionych amerykańskich żołnierzy.

„Podczas gdy ból spowodowany ogromnymi stratami z 11 września nigdy nas nie opuści, możliwość nowych identyfikacji może przynieść ukojenie rodzinom ofiar” – powiedział burmistrz Eric Adams.

„Jestem wdzięczny za ciągłą pracę Biura Głównego Lekarza Sądowego, które czci pamięć Johna Ballantine’a Nivena i wszystkich tych, których straciliśmy” – dodał.

„Na zawsze zapamiętamy naszych bohaterów, którzy zginęli 11 września i doceniamy ciągłe wysiłki ekspertów medycyny sądowej, pomagających w identyfikacji ofiar. Mamy nadzieję, że ten niesamowity postęp technologiczny pomoże przynieść spokój rodzinie pana Nivena i pozwoli mu spoczywać wiecznie w pokoju” – powiedział Supervisor miasta Oyster Bay Joseph Saladino.

Spośród 2 753 osób, które zginęły w atakach z 11 września, 1 103 ofiary – tj. około 40% – nadal pozostają niezidentyfikowane.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY