New York
46°
Sunny
6:55 am4:31 pm EST
9mph
43%
30.07
SunMonTue
59°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Opinie i Analizy
Ameryka

20 milionów amerykańskich domostw zalega z opłatami za energię

24.08.2022

Jedno na sześć amerykańskich gospodarstw domowych zalega z opłatami za energię elektryczną, co jest najwyższą liczbą w historii. Niektórzy eksperci przewidują w związku z tym „tsunami wyłączeń”.

Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów ds. Pomocy Energetycznej (Neada) określa sytuację spowodowaną gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej jako najgorszy w historii kryzys. Z płatnościami ma problem ok. 20 mln domostw. Winne są z tego tytułu łącznie około 16 mld dolarów.

„Odcięcie domów od prądu może mieć śmiertelne konsekwencje, a ryzyko to staje się coraz bardziej odczuwalne w miarę jak letnie upały biją kolejne rekordy. Coraz więcej ludzi, już wcześniej dotkniętych gwałtownie rosnącymi cenami wszystkiego, staje przed wyborem między jedzeniem, mieszkaniem i utrzymaniem dostępu do prądu” – podkreślił Bloomberg.

Agencja cytuje też opinię prawniczki Jean Su z ośrodka ds. różnorodności biologicznej (CBD) badającej przypadki odłączenia prądu w całej Ameryce.

„Spodziewam się tsunami wyłączeń” – ostrzega ekspertka.

W Kalifornii odnotowano ponad 40-procentowy skok liczby klientów indywidualnych zalegających z płatnościami od lutego 2020 roku. W New Jersey tylko od marca o ponad 30 proc. wzrósł odsetek tych, którzy nie mogli płacić przez co najmniej 90 dni.

„Średnia cena, jaką konsumenci płacą za energię elektryczną, wzrosła w lipcu o 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co stanowi największy 12-miesięczny wzrost od 2006 roku. Regulacja stawek za energię elektryczną utrudnia dostawcom natychmiastowe podniesienie w jeszcze wyższym stopniu kosztów paliwa, więc ostatnie podwyżki mogą być tylko początkiem” – zauważył Bloomberg.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY