New York
37°
Cloudy
6:58 am4:30 pm EST
10mph
37%
30.07
ThuFriSat
52°F
50°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

25-lecie księdza Markulaka

09.10.2023
Ksiądz Grzegorz Markulak z zespołem Krakowianki i Górale ZDJĘCIA: ZOSIA ZELESKA-BOBROWSKI

W kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odbyła się w niedzielę, 17 września, wzruszająca uroczystość. Proboszcz Grzegorz Markulak CM obchodził 25-lecie święceń kapłańskich.

Zosia Żeleska-Bobrowski

Na mszę św. przybyli licznie wierni. Ksiądz prowincjał Marek Sobczak CM, poprzedni proboszcz parafii, a obecnie przełożony Prowincji Nowej Anglii Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, wygłosił poruszające kazanie, podkreślając jak wielkim darem jest kapłaństwo, na które nikt z ludzi sobie nie zasłużył. Cytując św. Jana Marię Vianney z kazania o kapłanach ks. Marek powiedział: „Gdybym spotkał kapłana w towarzystkie anioła, najpierw pozdrowiłbym kapłana. Anioł jest przyjacielem Boga, lecz to kapłan go reprezentuje”.

Ksiądz Markulak CM, przewodniczył w mszy św. w asyście księży: ks. Marka Sobczaka CM, ks. Józefa Szpilskiego, CM, ks. Eugeniusza Kotlińskiego, CM – proboszcza parafii św.św. Cyryla i Metodego, oraz diakona Andrzeja Lewandowskiego.

Mszę św. koncelebrowali (od lewej): diakon Andrzej Lewandowski, ks. Eugeniusz Kotliński, ks. Grzegorz Markulak, ks. Marek Sobczak, ks. Józef Szpilski

W mszy uczestniczyli: przewodniczący Rady Parafialnej George Cząstkiewicz z żoną Elżbietą, Krzysztof Lach i Teresa Piasecka – członkowie zarządu Rady, przedstawiciele harcerstwa, Róże Różańcowe, przedstawiciele Centrum Polsko-Słowiańskiego z Bożeną Konkiel oraz przedstawiciele Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z dyrektor Danutą Bronchard i Grażyną Michalski, dyrektor Akademii św. Stanisława Kostki Frank Carbone z uczniami, a także kandydaci i ministranci, grupy parafialne, Stowarzyszenie św. Alojzego, dzieci z zespołu Krakowianki i Górale pod kierunkiem Haliny Kalitki i Elżbiety Hetnar, które zaśpiewały „Barkę”, oraz grupy i organizacje społeczne.

Gra i śpiewa zespół Adonai

Mszę św. wzbogacili: Andrzej Raczkowski grający na organach, chór Hejnał pod kierunkiem Dariusza Ocetka, chór Angelus pod dyrekcją Izabeli Partyki oraz piękny śpiew i gra zespołów: Adonai, założonego przez Gregory’ego Osewskiego w 2018 r., oraz Przystań z niedzielnej mszy św. o godz. 8:00 wiecz.

Po zakończeniu mszy ks. Grzegorzowi wręczano kwiaty z życzeniami i prezentami. Robiono sobie także wspólne zdjęcia. Ks. Grzegorz zaprosił wszystkich na poczęstunek do audytorium w Akademii św. Stanisława Kostki przy 12 Newel Street, gdzie nastąpiły dalsze życzenia od wiernych, którzy chcieli pogratulować swojemu proboszczowi. Mistrzem ceremonii był ks. Sławomir Szczucki CM.

Zwieńczeniem obiadu był olbrzymi tort, wykonany przez cukiernię Riviera, z napisem „25 lat – Jubileusz Kapłaństwa ks. Grzegorza”.

Po mszy wierni składali ks. Grzegorzowi życzenia wręczając kwiaty i prezenty

Potem przy akompaniamencie DJ-a dzieci zaczęły się bawić, a następnie dołączyli do nich dorośli. Wszyscy doskonale się bawili, pamiętając jak szczególny i ważny to dzień dla parafian.

Wielką laurkę otrzymał ks. Grzegorz od uczniów z Akademii św. Stanisława Kostki; pierwszy z prawej – dyrektor szkoły Frank Carbone

Ks. Grzegorz Markulak urodził się 22 lipca 1971 r. w Żarach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Złotniku koło Żar, a następnie do Technikum Rolniczego w Żarach. Po maturze w 1991 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie. Na kapłana został wyświęcony w 1998 roku. Przez 3 lata pracował w parafii św. Anny we Wrocławiu, następnie 9 lat w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Kolejne 3 lata był proboszczem parafii św. Mikołaja w Skwierzynie i ostatnie 2 lata, przygotowując się do wyjazdu do USA, posługiwał w parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Do parafii św. Stanisława Kostki przybył 27 sierpnia 2015 roku, po 17 latach posługi kapłańskiej w Polsce. W tutejszej parafii przez minione 8 lat dał się poznać jako energiczny, kreatywny, pomysłowy i otwarty dla ludzi ksiądz, z pasją i entuzjazmem realizujący swe kapłańskie powołanie.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00