Marie Skłodowska-Curie Professional Women’s Association, Inc., to jedna z tych polonijnych-charytatywnych organizacji, która od 26 lat przyznaje stypendia dla polskich studentek. W piątek, 15 listopada 2024 r, odbył się, 26. Bal tegoż Stowarzyszenia.
Od początku działalności, bale odbywają się w gościnnych progach Princess Manor – polsko-amerykańskiej restauracji na Greenpoincie, której właścicielką jest Polka – pani Barbara Konopka, również wiceprezeska organizacji. Lokal na polonijne spotkania jest zawsze elegancko i dizajnersko przygotowany na okoliczność.
Charytatywna organizacja, która przez 26 lat wytrwała w działaniu i nie zmieniła programowych celów, zasługuje na specjalne wyróżnienie. Maria Bielska, prezeska-liderka Stowarzyszenia, jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na Brooklynie, to kobieta z pasją, harcerka, pisarka, korespondentka medialna, jednocześnie aktywistka w polsko-amerykańskim środowisku.
W ubiegłym roku Maria Bielska po raz 3. została wybrana na prezeskę Stowarzyszenia Profesjonalnych Kobiet im. Marii Skłodowskiej Curie (MSCPWA). Wspomniała wtedy, że była jedną z założycielek Stowarzyszenia, które zainicjowała Irene Krulewski. Przypomniała, że Stowarzyszenie popiera społeczny i ekonomiczny rozwój swych członkiń, umacnia patriotyzm i podtrzymuje wysokie wzorce prawości i honoru. Bierze czynny udział w życiu naszego społeczeństwa przez inicjowanie kształcących i dobroczynnych imprez wśród Polonii.
– Jesteśmy szczególnie dumne z dorocznych stypendiów im. Antoniego i Józefiny Chmura, których celem jest finansowe poparcie tylko kobiet polskiego pochodzenia na wyższych studiach. Chcemy promować kobiety, aby wzorem Marii Skłodowskiej, kształciły się i pięły w górę, w swoich indywidualnych karierach – powiedziała.
Tego roku Komitet Stypendialny MSCPWA w składzie: przewodnicząca Helen Leśnik Mistak, Barbara Kulpa, Barbara Konopka, Eva Korzeb, Karen Timko, Magdalena Grzymek, przyznał czterem studentkom polskiego pochodzenia stypendialną nagrodę, którą otrzymały: Isabella Bodziony, Justyna Kwaśniak, Agatha Moskal i Urszula Solarz. Specjalne medyczne stypendium im. dr Jolanty Kulpa-Gubernat, przyznano młodej polskiej lekarce dr Krystynie Bronchard (na dalszą edukację). Fundusz powstał po śmierci (współzałożycielki MSCPWA) śp. dr Jolanty Kulpa-Gubernat – (zmarła w 2023 r.).
Wieczór z humorem poprowadziła Donna Zabo, policjantka polskiego pochodzenia, była prezeska NYPD Pułaski Association. Od zawsze atmosfera na Balach u Skłodowskiej jest wyjątkowa. Są to pokoleniowe spotkania młodzieży z rodzicami i dziadkami. Stypendystki z dumą opowiadały o swoim dzieciństwie, polskich korzeniach i osiągnięciach w USA. Inwokację wygłosił ks. Joseph Szpilski, wieloletni duchowy opiekun MSCPWA. Wyraził wielkie uznanie dla organizatorów i poprosił o wspólną modlitwę za wszystkich, którzy odeszli na wieczny odpoczynek.
Helen Leśnik Mistak zaprezentowała stypendystki, przypomniała, iż aby otrzymać stypendium, studentki miały obowiązek przedstawić krótką autobiografię, wyniki kursów na uczelniach, oraz listy rekomendacyjne z uczelni i organizacji społecznych.
Agatha Moskal – jest studentką drugiego roku psychologii na St. John’s University, marzy o doktoracie z psychologii klinicznej. Chce pomagać innym, szczególnie imigrantom. Wychowała się w polskiej rodzinie w Buffalo, gdzie uczęszczała do sobotniej polskiej szkoły. W średniej szkole pomagała młodszym w nauce języka polskiego. Aktualnie należy do Polish Cultural Club na St. John’s University. Agatha otrzymała wspaniałą opinię profesora, iż jest inteligentną, pełna pasji osobą z dużymi zdolnościami, zarówno naukowymi jak i literackimi.
Urszula Maria Solarz – jest studentką polskiego pochodzenia, aktualnie na ostatnim roku informatyki z architekturą na Yale University. W przyszłości pragnie upiększyć architekturę miast. Współpracuje z polskimi firmami Polish Innovation @Yale Initiative. Z grupą studentów odwiedziła Biały Dom, gdzie dyskutowano o energetycznej przyszłości i sztucznej inteligencji. Wyznała w jednym z esejów, że Maria Skłodowska ją zainspirowała powiedzeniem, „Niczego w życiu nie należy się bać. To tylko trzeba zrozumieć”. W opinii profesora, Urszula nie tylko rozumie problemy, ale jest bardzo kreatywna i ma wyjątkowe podejście w ich rozwiązywaniu.
Justyna Kwaśniak – jest studentką trzeciego roku biologii i fizyko-terapii na SUNY – State University of NY. Zawsze była zainteresowana pracą ludzkiego ciała. Chciałaby pomagać ludziom chorym swobodnie się poruszać bez bólu. Z doskonałymi wynikami ukończyła polską szkołę, bardzo dba o zachowanie języka polskiego oraz od dziecka jest wychowanką Hufca Harcerek Podhale. W akademiku pracuje jako public relations manager, współpracuje z wieloma organizacjami, aby rozwijać swoje zainteresowania. W opinii profesora chemii, jest wyjątkowo silną osobowością w osiąganiu celu.
Isabella Bodziony – jest studentką trzeciego roku psychologii i neurologii na Hunter College. Jest zainteresowana „szybkością”, z jaką potrafi rozprzestrzeniać się choroba w ciele człowieka i jej skutkami. Profesor biologii napisał w opinii, iż jest zaskoczony dojrzałością i motywacją, z jaką podchodzi do neurologii. Została zaakceptowana na bardzo prestiżowy program globalnych postępów w neurologii, bierze udział w przygotowaniu warsztatów w USA i w Europie. Isabella również ma stopień przewodniczki w Hufcu Harcerek Podhale.
Dr Krystyna Bronchard – wychowała się na Greenpoincie w polskiej rodzinie. Ukończyła polską szkołę od 1 klasy do 12 – z egzaminem maturalnym. Należała do zespołów Krakowianki i Górale, Iskierki oraz Polish American Dance Company przez wiele lat. Występowała na wielu polsko-amerykańskich uroczystościach, prezentując polskie tradycje. Ukończyła: Archbishop Molloy High School na Queens, następnie Fordham College w Lincoln Center, gdzie studiowała English, medyczny tytuł zdobyła na St. George’s University, aktualnie kończy specjalizację w Brooklyn Methodist Hospital.
Podczas uroczystości wystąpili: Slavic Arts Ensemble, umilając czas znakomitym wykonaniem klasyki. Ośmioletni Andrzejek Michoń – znany, utalentowany i wyróżniający się grą aktorską uczeń, znakomicie zaprezentował dwie piosenki: „Już taki jestem zimny drań” i „Cała sala śpiewa z nami” i tak się stało, śpiewali i tańczyli. Andrzejek śpiewa i tańczy w dwóch zespołach ludowych: Krakowianki i Górale oraz Polish American Folk Dance. Swe aktorskie talenty rozwija w PSD im. Kordeckiego przy parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.
Wyjątkowym balowym akcentem był pyszny posiłek i znakomita muzyka Zespołu DJ Stefan Bielski i Przyjaciele. Ostatnim akordem wieczoru była fantowa loteria na kolejne stypendia.
Bal obecnością swoją zaszczyciła wicekonsul Anna Wańczyk, która w krótkim przemówieniu pogratulowała organizacji i studentkom, które – jak Maria Skłodowska Curie – zdobywają naukowe i zawodowe sukcesy w USA i Europie. Maria Bielska, prezes MSCPWA wielkimi słowami wdzięczności podziękowała sponsorom i wszystkim uczestnikom za donacje. Zebrane fundusze zapewnią kolejne stypendia dla młodych Polek w przyszłym roku. Wszyscy zebrani, słuchając wypowiedzi tegorocznych laureatek, mogli z pewnością stwierdzić, że ich poparcie finansowe MSCPWA idzie w dobrym kierunku.
Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Popławska