New York
34°
Clear
7:04 am4:30 pm EST
7mph
41%
30.16
SatSunMon
43°F
54°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

26. Bal u Marie Skłodowskiej-Cure Professional Women’s Association

26.11.2024
Stypendystki - od lewej: Agatha Moskal, Urszula Solarz, Justyna Kwaśniak, w zastępstwie Isabelli Bodziony - jej siostra, Wioletta Bodziony

Marie Skłodowska-Curie Professional Women’s Association, Inc., to jedna z tych polonijnych-charytatywnych organizacji, która od 26 lat przyznaje stypendia dla polskich studentek. W piątek, 15 listopada 2024 r, odbył się, 26. Bal tegoż Stowarzyszenia.

Od początku działalności, bale odbywają się w gościnnych progach Princess Manor – polsko-amerykańskiej restauracji na Greenpoincie, której właścicielką jest Polka – pani Barbara Konopka, również wiceprezeska organizacji. Lokal na polonijne spotkania jest zawsze elegancko i dizajnersko przygotowany na okoliczność.

Slavic Arts Ensemble wykonał utwory znanych klasyków

Charytatywna organizacja, która przez 26 lat wytrwała w działaniu i nie zmieniła programowych celów, zasługuje na specjalne wyróżnienie. Maria Bielska, prezeska-liderka Stowarzyszenia, jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na Brooklynie, to kobieta z pasją, harcerka, pisarka, korespondentka medialna, jednocześnie aktywistka w polsko-amerykańskim środowisku.

Najmłodszy prezenter kultury polskiej – Andrzejek Michoń

W ubiegłym roku Maria Bielska po raz 3. została wybrana na prezeskę Stowarzyszenia Profesjonalnych Kobiet im. Marii Skłodowskiej Curie (MSCPWA). Wspomniała wtedy, że była jedną z założycielek Stowarzyszenia, które zainicjowała Irene Krulewski. Przypomniała, że Stowarzyszenie popiera społeczny i ekonomiczny rozwój swych członkiń, umacnia patriotyzm i podtrzymuje wysokie wzorce prawości i honoru. Bierze czynny udział w życiu naszego społeczeństwa przez inicjowanie kształcących i dobroczynnych imprez wśród Polonii.

– Jesteśmy szczególnie dumne z dorocznych stypendiów im. Antoniego i Józefiny Chmura, których celem jest finansowe poparcie tylko kobiet polskiego pochodzenia na wyższych studiach. Chcemy promować kobiety, aby wzorem Marii Skłodowskiej, kształciły się i pięły w górę, w swoich indywidualnych karierach – powiedziała.

Z prawej Maria Bielska, przedstawia Donne Zabo, prowadzącą uroczystość

Tego roku Komitet Stypendialny MSCPWA w składzie: przewodnicząca Helen Leśnik Mistak, Barbara Kulpa, Barbara Konopka, Eva Korzeb, Karen Timko, Magdalena Grzymek, przyznał czterem studentkom polskiego pochodzenia stypendialną nagrodę, którą otrzymały: Isabella Bodziony, Justyna Kwaśniak, Agatha Moskal i Urszula Solarz. Specjalne medyczne stypendium im. dr Jolanty Kulpa-Gubernat, przyznano młodej polskiej lekarce dr Krystynie Bronchard (na dalszą edukację). Fundusz powstał po śmierci (współzałożycielki MSCPWA) śp. dr Jolanty Kulpa-Gubernat – (zmarła w 2023 r.).

Hymny państwowe wykonały Monika i Daria Niebrzydowskie. Od lewej: Zbigniew Koralewski, Halina Koralewski, ks. Józef Szpilski, Donna Zabo, Monika i Daria Niebrzydowskie, Maria Bielska

Wieczór z humorem poprowadziła Donna Zabo, policjantka polskiego pochodzenia, była prezeska NYPD Pułaski Association. Od zawsze atmosfera na Balach u Skłodowskiej jest wyjątkowa. Są to pokoleniowe spotkania młodzieży z rodzicami i dziadkami. Stypendystki z dumą opowiadały o swoim dzieciństwie, polskich korzeniach i osiągnięciach w USA. Inwokację wygłosił ks. Joseph Szpilski, wieloletni duchowy opiekun MSCPWA. Wyraził wielkie uznanie dla organizatorów i poprosił o wspólną modlitwę za wszystkich, którzy odeszli na wieczny odpoczynek.

Od lewej Maria Bielska, Donna Zabo, Barbara Kulpa (siostra śp. dr Jolanty Kulpa-Gubernat), dr Krystyna Bronchard, która otrzymała specjalne medyczne stypendium im. dr Jolanty Kulpa-Gubernat, Mieczysław Gubernat, Tamara Gubernat

Helen Leśnik Mistak zaprezentowała stypendystki, przypomniała, iż aby otrzymać stypendium, studentki miały obowiązek przedstawić krótką autobiografię, wyniki kursów na uczelniach, oraz listy rekomendacyjne z uczelni i organizacji społecznych.

Agatha Moskal – jest studentką drugiego roku psychologii na St. John’s University, marzy o doktoracie z psychologii klinicznej. Chce pomagać innym, szczególnie imigrantom. Wychowała się w polskiej rodzinie w Buffalo, gdzie uczęszczała do sobotniej polskiej szkoły. W średniej szkole pomagała młodszym w nauce języka polskiego. Aktualnie należy do Polish Cultural Club na St. John’s University. Agatha otrzymała wspaniałą opinię profesora, iż jest inteligentną, pełna pasji osobą z dużymi zdolnościami, zarówno naukowymi jak i literackimi.

Urszula Maria Solarz – jest studentką polskiego pochodzenia, aktualnie na ostatnim roku informatyki z architekturą na Yale University. W przyszłości pragnie upiększyć architekturę miast. Współpracuje z polskimi firmami Polish Innovation @Yale Initiative. Z grupą studentów odwiedziła Biały Dom, gdzie dyskutowano o energetycznej przyszłości i sztucznej inteligencji. Wyznała w jednym z esejów, że Maria Skłodowska ją zainspirowała powiedzeniem, „Niczego w życiu nie należy się bać. To tylko trzeba zrozumieć”. W opinii profesora, Urszula nie tylko rozumie problemy, ale jest bardzo kreatywna i ma wyjątkowe podejście w ich rozwiązywaniu.

Justyna Kwaśniak – jest studentką trzeciego roku biologii i fizyko-terapii na SUNY – State University of NY. Zawsze była zainteresowana pracą ludzkiego ciała. Chciałaby pomagać ludziom chorym swobodnie się poruszać bez bólu. Z doskonałymi wynikami ukończyła polską szkołę, bardzo dba o zachowanie języka polskiego oraz od dziecka jest wychowanką Hufca Harcerek Podhale. W akademiku pracuje jako public relations manager, współpracuje z wieloma organizacjami, aby rozwijać swoje zainteresowania. W opinii profesora chemii, jest wyjątkowo silną osobowością w osiąganiu celu.

Isabella Bodziony – jest studentką trzeciego roku psychologii i neurologii na Hunter College. Jest zainteresowana „szybkością”, z jaką potrafi rozprzestrzeniać się choroba w ciele człowieka i jej skutkami. Profesor biologii napisał w opinii, iż jest zaskoczony dojrzałością i motywacją, z jaką podchodzi do neurologii. Została zaakceptowana na bardzo prestiżowy program globalnych postępów w neurologii, bierze udział w przygotowaniu warsztatów w USA i w Europie. Isabella również ma stopień przewodniczki w Hufcu Harcerek Podhale.

Dr Krystyna Bronchard – wychowała się na Greenpoincie w polskiej rodzinie. Ukończyła polską szkołę od 1 klasy do 12 – z egzaminem maturalnym. Należała do zespołów Krakowianki i Górale, Iskierki oraz Polish American Dance Company przez wiele lat. Występowała na wielu polsko-amerykańskich uroczystościach, prezentując polskie tradycje. Ukończyła: Archbishop Molloy High School na Queens, następnie Fordham College w Lincoln Center, gdzie studiowała English, medyczny tytuł zdobyła na St. George’s University, aktualnie kończy specjalizację w Brooklyn Methodist Hospital.

Dr Krystyna Bronchard w towarzystwie brata, dr Roberta Bronchard i rodziców – Danuty i Lecha Bronchard

Podczas uroczystości wystąpili: Slavic Arts Ensemble, umilając czas znakomitym wykonaniem klasyki. Ośmioletni Andrzejek Michoń – znany, utalentowany i wyróżniający się grą aktorską uczeń, znakomicie zaprezentował dwie piosenki: „Już taki jestem zimny drań” i „Cała sala śpiewa z nami” i tak się stało, śpiewali i tańczyli. Andrzejek śpiewa i tańczy w dwóch zespołach ludowych: Krakowianki i Górale oraz Polish American Folk Dance. Swe aktorskie talenty rozwija w PSD im. Kordeckiego przy parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

Wyjątkowym balowym akcentem był pyszny posiłek i znakomita muzyka Zespołu DJ Stefan Bielski i Przyjaciele. Ostatnim akordem wieczoru była fantowa loteria na kolejne stypendia.

Bal obecnością swoją zaszczyciła wicekonsul Anna Wańczyk, która w krótkim przemówieniu pogratulowała organizacji i studentkom, które – jak Maria Skłodowska Curie – zdobywają naukowe i zawodowe sukcesy w USA i Europie. Maria Bielska, prezes MSCPWA wielkimi słowami wdzięczności podziękowała sponsorom i wszystkim uczestnikom za donacje. Zebrane fundusze zapewnią kolejne stypendia dla młodych Polek w przyszłym roku. Wszyscy zebrani, słuchając wypowiedzi tegorocznych laureatek, mogli z pewnością stwierdzić, że ich poparcie finansowe MSCPWA idzie w dobrym kierunku.

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Popławska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner