New York
43°
Cloudy
6:58 am4:30 pm EST
3mph
55%
30.29
WedThuFri
61°F
46°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

30 lat minęło jak jeden dzień

07.11.2022
Rada pedagogiczna szkoły Języka Polskiego im. Jana Kantego w Filadelfii ZDJĘCIA: MARCIN GOŁASZEWSKI

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Kantego w Filadelfii w stanie Pensylwania świętowała 23 października 30-lecie nieprzerwanej działalności. Jubileusz przebiegał w uroczystym i radosnym klimacie.

Małgorzata Bojko

Rangi temu świętu nadała msza święta, którą koncelebrował ojciec Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów w USA, wraz z księdzem prof. Konstantym Pruszyńskim. W trakcie nabożeństwa na ręce dyrektorki Moniki Kowary został przekazany sztandar szkoły, ufundowany przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która jest głównym sponsorem polskich szkół dokształcających na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym punktem uroczystości był bankiet, podczas którego zaproszeni goście w swoich przemówieniach nie szczędzili słów uznania, dziękując za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze polskojęzycznej placówki. Wśród zaproszonych gości znalazł się pomysłodawca założenia Szkoły Języka Polskiego, ksiądz Jan Palkowski, pełniący obecnie funkcję proboszcza Polskiego Apostolatu przy parafii św. Wojciecha w Filadelfii. Dzięki jego zaangażowaniu w otwarcie szkoły pozwolono kilku pokoleniom poznać język i kulturę naszej ojczyzny. Monika Kowara, jako gospodyni i dyrektorka szkoły, na wstępie podziękowała wszystkim gościom za przybycie, szczególne podziękowania kierując do osób bezpośrednio zaangażowanych od lat w sprawy szkoły. „Pamiętajmy, że życie naszej polskiej szkoły ubogacają swoimi talentami wszyscy, a więc: uczniowie, nauczyciele, administracja szkoły, komitet rodzicielski, nasz duszpasterz polonijny, rodzice i przyjaciele szkoły” – podkreśliła mówczyni. W trakcie swojego wystąpienia uhonorowała dyplomami i kwiatami wiele osób związanych z działalnością szkoły na przestrzeni 30 lat.

Uczniowie w przedstawieniu wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”

Maria Paździor-Marchwiński, wiceprezeska zarządu Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, gratulując okrągłego jubileuszu powiedziała: „Każdy jubileusz skłania do wspomnień i gratulacji. Jubileusz to zamknięcie pewnej karty i otwarcie następnej. Życzę, aby te następne karty były zapisywane złotymi zgłoskami!”.

Życzenia sukcesów w kolejnych latach pracy dydaktycznej z polonijną młodzieżą złożyli: dr Janusz Romański, honorowy prezes Polskiego Uniwersytetu Ludowego z siedzibą w Domu Polskim w Filadelfii, naczelny komendant SWAP Tadeusz Antoniak i zastępca komendanta Placówki 12 SWAP Jacek Szklarski. Przedstawiciele tych organizacji złożyli na ręce dyrektorki szkoły dyplomy z gratulacjami. Należy przypomnieć, iż Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w roku 2021 obchodziło 100-lecie swojego powstania.

Nauczycielki wznoszą toast z okazji 30-lecia szkoły. W środku dyrektorka szkoły Monika Kowara

Część oficjalną uroczystości zwieńczył występ dzieci, które w jubileuszowym koncercie zaprezentowały swoje talenty, odkrywane i rozwijane w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Kantego. Zgromadzeni goście podziwiali zdolnych recytatorów i utalentowanych najmłodszych uczniów szkoły w utworach Juliana Tuwima „Rzepka” i „Okulary”. Po oficjalnej części, przygotowanej przez dyrekcję i radę pedagogiczną, polonezem rozpoczęto zabawę taneczną, w której uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY