New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
10mph
49%
30.01
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

48 dziennikarzy zginęło od początku wojny między Izraelem i Hamasem

20.11.2023

48 dziennikarzy zginęło od początku wojny pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas – wynika z najnowszych danych amerykańskiej organizacji Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Wśród ofiar jest 43 dziennikarzy palestyńskich, czterech izraelskich i jeden reporter libański.

Według stanu na 19 listopada, gdy CPJ podał te informacje, dziewięciu dziennikarzy było rannych, a trzech uznawano za zaginionych. Zatrzymanych zostało 13 przedstawicieli mediów. CPJ ma także doniesienia o groźbach wobec reporterów, atakach na nich i zabójstwach członków ich rodzin.

„Dziennikarze w tym regionie dokonują wielkich poświęceń, by relacjonować ten tragiczny konflikt. W szczególności, dziennikarze w Gazie zapłacili bezprecedensowo wysoką cenę – i wciąż ją płacą. Stoją w obliczu lawinowo rosnących zagrożeń. Wielu straciło kolegów, rodziny, swoje media i uciekło w poszukiwaniu bezpieczeństwa w czasie, gdy zabrakło wyjścia i schronienia” – powiedział koordynator organizacji, Sherif Mansour.

Wcześniej CPJ szacował, że od początku konfliktu w Gazie średnio każdego dnia ginie jeden dziennikarz. Organizacja uznała, że jest to najbardziej „śmiercionośny” konflikt dla reporterów, odkąd w 1992 roku CPJ zaczął prowadzić statystyki. (PAP)

awl/ szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00