New York
55°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
62%
29.83
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

50. Jubileuszowy Bal Polonaise w Miami

18.02.2023

W Miami, na Florydzie odbył się Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Bal Polonaise w sobotę, 11 lutego, 2023 roku. Kilkuset gości uczestniczyło w tym wyjątkowym „Złotym Jubileuszu”, którego gospodarzem była Pani Blanka A. Rosenstiel, założycielka Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej i przewodnicząca Balu. Wśród znamienitych gości znaleźli się: Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w  Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał specjalne orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy; Ambasador Marek Magierowski, Ambasador RP w USA; Konsul Adrian Kubicki z Nowego Jorku; Arcybiskup Tomasz Wenski.

Michael Niedziński, Prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois wręczył Lady Blance A. Rosenstiel Nagrodę za Całokształt Twórczości.

Nagrody Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej Lady Blanka A.

Rosenstiel wręczyła w 2023 roku:

ENTREPRENUERIAL EXCELLENCE AWARD / Nagroda Przedsiębiorczości

· dr n. med. Krzysztof Gojdź, Revive Clinic, założyciel i CEO – za

osiągnięcia w dziedzinie medycyny estetycznej.

· dr Zbigniew Inglot, Prezes Zarządu INGLOT za wybitne osiągnięcia w branży kosmetycznej

POLONIA SPIRIT AWARD

· Ambasador Aldona Wos, dr n. med. Prezes Instytutu Polityki Światowej za wspieranie historii Polski i wspieranie środowisk polonijnych.

GOLD MEDAL//ZŁOTY MEDAL:

·      Pan Darius Adamczyk, prezes i dyrektor generalny firmy Honeywell za bycie w czołówce przełomowych innowacji, które pomagają czynić nasz świat inteligentniejszym, bezpieczniejszym i bardziej zrównoważonym

·      prof. Krzysztof Wodiczko, artysta i profesor Harvardu za niezwykłe projekty artystyczne i instalacje podkreślające architekturę, skupiające się na sprawach społecznych i historii

NAGRODA HUMANITARNA

·      Pan Emilio Estefan, humanitarysta, muzyk, filantrop i producent zajmujący

się sprawami kulturalnymi, edukacyjnymi, prawami człowieka i zdrowiem

SPECJALNE WYRÓŻNIENIA

·      Pani Heidi Hutter Kotowski, Dyrektor ds. Ubezpieczeń za promowanie kultury polskiej poprzez altruistyczne działania

·      Pani Janine Lennox, Przedsiębiorczyni i Filantrop za kultywowanie i wspieranie polskiego dziedzictwa.

Program artystyczny przygotowały New Century Dance Company z Miami, Polonez i Mazur Polish American Fold Dance Company z Nowego Jorku, Tribute to Ukraine New Century Dance Company z Miami.

Gratulacje dla Wszystkich Nagrodzonych. Liczna delegacja z Chicago uczestniczyła w Międzynarodowym Balu Polonaise – Złotym Jubileuszu – w Miami na Florydzie, wśród nich: Michael Niedzinski, Prezes KPA-Illinois; Michał Rzeźnik, Dyrektor PAIH w Chicago, na stany Środkowego Zachodu, Casey Chlebek, działacz polonijny, były prezes KPA-Il., Halina Bielowicz, działaczka polonijna, była Wicedyrektor Departamentu ds Instytucji Finansowych Stanu Illinois w administracji Gubernatora Jim’a Edgara; Mariola Urbanek, KPA-IL.; Alina Mikołajczyk – KPA-IL ; Conrad Lowell z małżonką Iwoną; Tomasz Popławski i Oliwier Wasilewski z firmy Ingressus, Piotr Klich – właściciel firmy Arrow Trans, Elżbieta Ślusarczyk i Robert Wachowiak – producenci programu PBS TV „Flavor of Poland”, Barbara, Nicolette i Aron Pajda i wielu innych.

W Miami odbył się także Kongres 60 Milionów, w dniach od 10-12 lutego, który przyciągnął przedsiębiorców z różnych stron USA, Polski. Ideą Kongresu jest łączenie środowisk biznesowych w Polsce i na świecie. Idea 60 milionów, to nawiązanie do blisko 40. milionów Polaków w ojczyźnie nad Wisłą oraz 20 milionów polskich imigrantów na świecie, w tym ok. 10 milionów Polonii w USA.

Tekst opr. @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia @ Alina Mikołajczyk oraz Halina Bielowicz i Edyta Ślusarczyk

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY