New York
48°
Cloudy
6:25 am5:50 pm EDT
6mph
92%
30.06
MonTueWed
55°F
50°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

550 mln USD z budżetu edukacji na kryzys migracyjny. Nauczyciele z NYC pozywają burmistrza

22.12.2023

Nowojorscy nauczyciele nie zgadzają się na walkę z kryzysem migracyjnym kosztem edukacji. Związek zawodowy nauczycieli z Nowego Jorku złożył pozew przeciwko burmistrzowi Ericowi Adamsowi, w którym wnioskuje o zablokowanie cięć finansowych w miejskich szkołach. Oszczędności sięgające 550 milionów wedle zamysłu burmistrza miałyby zostać przekierowane na łagodzenie kryzysu migracyjnego w Big Apple.

Nauczyciele złożyli pozew w czwartek, w sądzie stanowym. Nowojorska Zjednoczona Federacja Nauczycieli nie zgadza się na obcięcie miejskich funduszy na edukację o 550 mln dolarów. To jedna z inicjatyw burmistrza Erica Adamsa, który desperacko szuka pieniędzy, które pozwoliłyby mu poradzić sobie z trwających w Nowym Jorku kryzysem migracyjnym.

Nauczyciele oskarżają burmistrza o wyolbrzymianie problemów fiskalnych miasta w celu przeforsowanie tego – jak to nazwali – „tępego sposobu zaciskania pasa”, który określili zarówno „nielegalnym”, jak i „niepotrzebnym”.

Pozew oparł się o legislację stanu Nowy Jork, wedle której miasto może obniżyć wydatki na szkoły tylko wówczas, jeśli spadną wpływy budżetowe. W dokumencie stwierdza się natomiast, że tegoroczne przychody Miasta Nowy Jork przekroczyły oczekiwania, w związku z czym cięcia  – oprócz tego, że zaszkodzą programom szkolnym, przedszkolnym i pozaszkolnym – są w zasadzie nielegalne.

„To będzie trudne i nieprzyjemne” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący UFT Michael Mulgrew. „Nigdy nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której administracja próbowała dokonać cięć w szkołach, gdy miała historyczne rezerwy, a jej dochody wzrosły”.

Wielomiliardowe cięcia budżetowe Adamsa nie obejmują tylko edukacji. Burmistrz zamierza obciąć fundusze na m.in. biblioteki publiczne, parki, programy sanitarne, usługi komunalne i zamrozić rekrutację do NYPD.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY